آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

آسیب به اتاق خودرو  (5 علامت مهم که باید مراقب آنها بود)

آسیب به قاب خودرو

آسیب به اتاق خودرو :در یک دنیای عالی، ما تمام عمر خود را صرف رانندگی از نقطه A به نقطه B می کنیم، بدون هیچ ترسی از درگیر شدن در تصادف. متأسفانه، خرابی ها در سراسر جاده های کشور ما به طور مکرر و بی وقفه رخ می دهد. هنگامی که چنین برخوردهایی رخ می دهد، وسایل نقلیه ما اغلب بار بدبختی ما را متحمل می شوند.

آسیب به اتاق خودرو

اگر خوش شانس باشید، یک خم کن گلگیر کمی بیشتر از چند نقص آرایشی ایجاد می کند که همه آنها با سهولت نسبی قابل تعمیر هستند. ممکن است به سادگی بیرون کشیدن یک فرورفتگی یا رنگ آمیزی مجدد ضربه گیر باشد.

با این حال، در طرف دیگر طیف، شدیدترین برخوردها اغلب آسیب مکانیکی قابل توجهی را پشت سر می گذارند که جبران آن (یا حتی دیدن) بسیار دشوارتر است.

از این آسیب، هیچ یک به اندازه آسیبی که به بدنه خودرو می رسد، نیست. هنگامی که آسیب به قاب رخ می دهد، شانس یک وسیله نقلیه برای از بین رفتن سرسام آور افزایش می یابد، زیرا این اغلب به عنوان میخ ضرب المثل در تابوت برای همه به جز جدیدترین وسایل نقلیه عمل می کند. با این حال، اغلب باید به این فکر کرد که چنین آسیبی واقعاً چقدر می تواند بد باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جدیت آسیب ساختاری به قاب خودرو، کامیون یا SUV و همچنین هزینه‌های معمول مربوط به تعمیر چنین آسیب‌هایی، ادامه مطلب را بخوانید.

قاب خودرو  چیست؟

قاب خودرو  به عنوان پایه ای عمل می کند که بقیه وسیله نقلیه بر روی آن ساخته می شود. یک “قاب” اساساً از دو ریل اصلی تشکیل شده است که تمام طول یک وسیله نقلیه را طی می کنند و توسط تعدادی از اعضای متقاطع در فواصل مختلف به هم متصل می شوند.

در حالی که طراحی دقیق قاب یک وسیله نقلیه اغلب از یک برند و مدل خاص متفاوت است، اما همگی یک هدف را دنبال می کنند. از بدنه یک وسیله نقلیه گرفته تا اجزای پیشرانه آن، همه در یک نقطه خاص از ساختار آن به این چارچوب مرکزی چسبانده شده اند.

بدنه خودرو از طریق پایه های مخصوص بدنه روی قاب زیر نصب می شود. موتور و گیربکس هر دو وسیله نقلیه توسط پایه های پشتیبانی شده از قاب در موقعیت خود قرار می گیرند. اساساً، بدون یک قاب خوب طراحی شده، یک وسیله نقلیه به سادگی وجود نخواهد داشت.

فریم‌های خودرو نیز با دقت طراحی شده‌اند تا زوایای خاصی را در خود جای دهند، که در نهایت بر ویژگی‌هایی مانند شیب خط محرکه و هندسه جلویی تأثیر می‌گذارد. کوچکترین تفاوت در این زوایای می تواند مجموعه ای از مسائل مربوط به رانندگی را ایجاد کند.

قاب خودرو  چیست

آسیب قاب در نظر گرفته شده چیست؟

هر آسیبی که به ساختار اصلی وسیله نقلیه گسترش یابد یا آسیب ساختاری خودرو را به خطر بیندازد به عنوان آسیب قاب طبقه بندی می شود.

متداول ترین مثال از این نوع آسیب، آسیبی است که منجر به خمیده شدن قاب می شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که ضربه‌ای که در هنگام برخورد متحمل می‌شود به اندازه‌ای قابل توجه باشد که ساختار پشتیبانی اصلی خودرو را مخدوش کند.

آسیب به هر نقطه از پایه که به طور دائمی پرچ شده یا به قاب خودرو جوش داده شده است، می تواند به عنوان آسیب قاب طبقه بندی شود. این شامل آسیب‌هایی است که به پایه‌های تعلیق بالایی خودرو یا فلنج‌های نصب متقاطع خودرو گسترش می‌یابد.

نشانه های خودرویی با آسیب قاب

آسیب ساختاری خودرو

عضو متقاطع خم شده/پیچیده

عضو متقاطع خم شده/پیچیده

هنگام در نظر گرفتن خرید یک خودروی دست دوم، چندین نشانه آشکار از آسیب دیدگی قاب وجود دارد که هر خریدار بالقوه باید از آنها آگاه باشد. در زیر چندین ویژگی کلیدی آسیب قاب وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

شماره 1 – خمیدگی های غیر یکنواخت در قاب

در بیشتر موارد، اگر خمیدگی در یک ریل قاب با خمیدگی در سمت مقابل خودرو مطابقت نداشته باشد، باید به آسیب قاب مشکوک شد.

اکثر خم های تولید شده در ریل های قاب از یک طرف وسیله نقلیه به سمت دیگر یکسان هستند و از نظر ظاهری بسیار یکنواخت هستند.

شماره 2 – تراز به شدت تغییر یافته است

اتاق بدنه خودرو

قسمت جلویی خودرو به دلایل مختلفی ممکن است ناهمتراز شود. با این حال، ناهماهنگی شدید، که با چشم غیرمسلح به خوبی قابل مشاهده است، معمولاً آسیب دیدگی قاب است.

فریب ادعاهای فروشنده را مبنی بر اینکه وسیله نقلیه مورد نظر پس از یک تراز سریع خوب خواهد شد را باور نکنید.

شماره 3 – اجزای تعلیق با موقعیت غیر طبیعی

اگر با نگاهی گذرا به داخل چاه چرخ خودرو، شوک یا پایه‌ای که در زاویه‌ای غیرطبیعی خم شده است، نشان داد که با زاویه مخالف همان محور مطابقت ندارد، کسب و کار خود را به جای دیگری ببرید.

ضربه‌ها و تسمه‌ها با قرارگیری غیرطبیعی یا نامناسب به عنوان نشان‌دهنده این است که آسیب قابل توجه قاب، مکان نقاط نصب سیستم تعلیق خودرو را تغییر داده است.

شماره 4 – اجزای نامناسب

اگر تعدادی از پانل های بدنه خودرو و اجزای همراه آن به نظر می رسد که سطح مناسب و پرداخت ضعیفی از خود نشان می دهند، احتمال زیادی وجود دارد که آسیب قابل توجهی به قاب خودرو مقصر باشد. حتی دری که به درستی بسته نمی‌شود، گاهی اوقات می‌تواند یک هدیه باشد که مسائل جدی‌تری در دست است.

این امر مخصوصاً در صورتی صادق است که همه این پانل ها و اجزای سازنده ظاهر شوند r که جدید باشد اما هنگام جابجایی به طرز ناخوشایندی ببندد. در بسیاری از موارد، چهارچوب خودرو به حدی تحریف شده است که محل پایه‌های بدنه آن تغییر می‌کند.

شماره 5 – سایش نامنظم لاستیک

لاستیک ها به دلایل مختلفی می توانند به طور منظم فرسوده شوند. با این حال، اگر چندین الگوی سایش مختلف در بین تایرهای یک وسیله نقلیه به نمایش گذاشته شود، احتمال زیادی وجود دارد که آسیب قاب مقصر باشد.

هنگامی که یک قاب به حدی آسیب می‌بیند که هندسه آن تغییر می‌کند، لاستیک‌های خودرو اغلب هنگام حرکت در جاده به‌طور نامنظم ردیابی می‌شوند. این تقریباً همیشه منجر به سایش آج بسیار عجیب می شود.

آیا آسیب قاب را می توان رفع کرد یا خودرو جمع می شود؟

علائم خودرو  با آسیب قاب

دوام تعمیر قاب خودرو بر اساس میزان آسیبی که متحمل شده است تعیین می شود. در موارد خاص، زمانی که چنین آسیبی نسبتاً جزئی باشد، قاب وسیله نقلیه واقعاً قابل تعمیر است.

با این حال، در سایر موارد شدیدتر، آسیب قاب کاملاً غیرقابل تطبیق است.

هنگامی که آسیب قاب به اندازه کافی شدید است که زمان، تلاش و هزینه قابل توجهی برای تکمیل تعمیرات لازم صرف شود، انجام این کار همیشه امکان پذیر نیست و بی خطر نیست.

بیشتر بخوانید:تنظیم چراغ های جلو چگونه کار می کند

نه تنها هزینه‌های مربوط به این تعمیرات احتمالاً از تمام وسایل نقلیه بیشتر می‌شود، بلکه یک قاب تعمیر شده قبلی هرگز به اندازه قبل از آسیب‌دیدگی قوی نیست.

در نتیجه، حتی اگر بتوان یک قاب را تعمیر کرد، انجام این کار مسئولیت بزرگی را به همراه دارد. به همین دلیل، بسیاری از مغازه‌ها به سرعت ایده تعمیر قاب‌هایی را که بیش از حد دستکاری یا تحریف شده است، وتو می‌کنند.

هزینه تعمیر آسیب قاب

هزینه تعمیر آسیب قاب

هزینه تعمیر آسیب قاب

هزینه مربوط به تعمیر آسیب قاب می تواند به طور قابل توجهی از یک سر طیف به انتهای دیگر متفاوت باشد و تا حد زیادی منعکس کننده شدت چنین آسیبی است.

تقریباً در همه موارد، یک وسیله نقلیه باید روی یک قطعه تخصصی به نام قفسه قاب قرار داده شود که توسط آن می توان تعمیرات دقیقی انجام داد. خدماتی از این قبیل هرگز ارزان نیستند و معمولاً برای تکمیل نیاز به زمان دارند.

در پایین‌ترین قیمت، آسیب‌هایی است که به پایه‌های تعلیق وارد می‌شود، که عموماً در محل خود در کارخانه پرچ/جوش می‌شوند. حتی تعمیرات از این نوع می تواند بسیار پرهزینه باشد و اغلب هزینه های نیروی کار را در محدوده 1000 تا 2000 دلار تعیین می کند.

بدتر از آن، این واقعیت است که این برآورد هزینه‌های مربوط به تعمیر آسیب‌های آرایشی اضافی را که در طول چنین برخوردی نیز رخ داده است را شامل نمی‌شود.

در انتهای دیگر این محدوده قیمت، هزینه ای است که به تعمیر قاب به شدت آسیب دیده یا پیچ خورده مربوط می شود. غیرمعمول نیست که هزینه تعمیرات از این نوع قبل از تعویض اجزای آرایشی خارجی از 10000 دلار فراتر رود.

تعداد کمی از خودروها تحت چنین تعمیرات گسترده ای قرار می گیرند، زیرا انجام این کار به ندرت امکان پذیر است.

آیا رانندگی با وسیله نقلیه ای با آسیب قاب خودرو ایمن است؟

قفل شدن ترمزها

قفل شدن ترمزها

به عبارت ساده تر، رانندگی با وسیله نقلیه ای با آسیب قاب تعمیر نشده ایمن نیست. هنگامی که چنین آسیبی رخ می دهد، یکپارچگی ساختاری خودرو به خطر افتاده است. در نتیجه، برخورد بعدی از هر نوع می تواند منجر به عواقب وخیم شود.

علاوه بر این، از آنجایی که آسیب قاب اغلب هندسه قسمت جلویی خودرو را تغییر می دهد، معمولاً قابلیت رانندگی آسیب می بیند. این می تواند منجر به فرمان نامتعادل و همچنین توزیع وزن نابرابر شود، که هر دوی این موارد می تواند احتمال پیدا کردن خود را در یک نوع یا آن دسته از خرابه ها افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: درب خودرو بسته نمی شود یا قفل نمی شود؟ (6 علت و نحوه رفع آن)

اگر این به اندازه کافی قانع کننده نیست، درک این نکته نیز مهم است که اگر بخواهید راننده دیگری را در یک حادثه خراب کنید، در حالی که از کارکرد وسیله نقلیه ای با آسیب قاب تعمیر نشده آگاه هستید، ممکن است مسئول شناخته شوید.

در نتیجه، می‌توانید با رانندگی وسیله نقلیه‌ای که به این شکل آسیب دیده است، معیشت چندین نفر را به خطر بیندازید.

آیا می توانید خودرویی را با اتاق آسیب دیده بفروشید؟

قانونی بودن فروش یک وسیله نقلیه آسیب دیده به طور کلی از ایالت به ایالت دیگر متفاوت است. با این حال، تقریباً در همه موارد، فروشنده از نظر قانونی ملزم به افشای جزئیات مربوط به چنین خسارتی قبل از فروش است. عدم افشای این اطلاعات می تواند به سرعت شما را در معرض یک شکایت قضایی قرار دهد.

علاوه بر این، عدم افشای آسیب قاب هنگام فروش یک وسیله نقلیه نیز می‌تواند شما را به صورت غیرنظامی و شاید جنایی در آب داغ قرار دهد، اگر صاحب جدید خودرو در برخوردی مرتبط با چنین آسیبی مجروح شود.

در اصل، ارائه گزارشی دقیق از هرگونه آسیب شناخته شده قاب به خریداران بالقوه نه تنها بهترین راه برای ادامه کار است، بلکه واقعاً تنها مسیری است که ارزش پیمودن آن را دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *