آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

انواع درب خودرو: 13 نوع درب مختلف

انواع درب خودرو: 13 نوع درب مختلف

انواع درب خودرو: 13 نوع درب مختلف

برخی از اختراعات آنقدر در زندگی روزمره ما رایج شده اند که ما هرگز از فکر کردن به این فکر نمی کنیم که یک موضوع ساده چقدر تنوع دارد. به عنوان مثال، درب ماشین فروتن را در نظر بگیرید.

13 نوع مختلف درب خودرو

این درب ها به شما اجازه می دهند تا به داخل خودرو دسترسی داشته باشید و از افتادن در هنگام حرکت خودرو محافظت کنید. با این حال در واقع طیف گسترده ای از طرح های درب خودرو وجود دارد.

پس بیایید لحظه ای به 13 نوع مختلف درب خودرو و کاربرد آنها نگاه کنیم.

شماره 1 - درب پروانه ای

شماره 1 – درب پروانه ای

درب پروانه ای که در گوشه جلویی بالای قاب در لولا شده است، از درب عموی خود، درب قیچی شهرت کمتری دارد، اما به برخی از مسائلی که مورد دوم ارائه می دهد، می پردازد.

انواع درب خودرو

به جای باز شدن روی یک قوس کاملاً عمودی، لولا در را به سمت بیرون می‌کشد. در نتیجه، آنها همچنان به فاصله کمتری نسبت به درب های معمولی نیاز دارند و در عین حال دسترسی بهتری به داخل نسبت به درب قیچی دارند.

در حالی که این طرح عمدتاً در خودروهای با عملکرد بالا یافت می‌شود، می‌توان این طرح را برای جایگزینی درب‌های معمولی مانند درب‌های قیچی تطبیق داد. آنها از لغزش های اتوماتیک درب استفاده می کنند که اجازه می دهد درب بدون کمک باز و بسته شود.

متأسفانه، در مورد نیاز به سقف بلندتر برای باز کردن مناسب در داخل خانه و افزایش دشواری فرار از ماشین برگردانده شده، درهای عمودی دیگر دارای اشکالاتی هستند.

بیشتر بخوانید: تعمیر جیرجیر درب برای خودروها با عکس

شماره 2 – درب سایبان

درب سایبان

درب سایبان

Saab Aero-X

این درب عجیب از کابین هواپیماهای جنگنده الهام گرفته شده است. شیشه جلو، پنجره های جانبی و سقف در یک واحد یکپارچه شده اند. به جای درهای معمولی، کل این سایبان توسط یکی از چندین نقطه لولای ممکن وصل می‌شود و به آن اجازه می‌دهد به صورت عمودی، به طرفین یا به سمت جلو حرکت کند.

علاوه بر ظاهر خنک، درهای سایبان می توانند یک پنجره پیوسته برای دید بدون مانع داشته باشند. متأسفانه، آنها به عنوان یک گلخانه عمل می کنند و ممکن است ورود و خروج از آن دشوار باشد. فرار از خودروی واژگون شده به معنای از بین بردن سایبان است و هیچ راهی برای خشک نگه داشتن کابین در صورت خروج در هوای نامساعد وجود ندارد.

شماره 3 – درب ماشین معمولی

درب ماشین معمولی

درب ماشین معمولی

BMW سری 7

وقتی به درب ماشین فکر می کنید، به احتمال زیاد این همان چیزی است که تصور می کنید. دارای لولاهایی است که آن را به چهارچوب درب جلو متصل می کند و به گونه ای باز می شود که درب رو به جلوی خودرو باشد. آنها به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شوند، زیرا در هنگام رانندگی با سرعت بالا کمتر باز می شوند، زیرا مقاومت در برابر باد باعث بسته نگه داشتن در می شود.

با این حال، اگر وسیله نقلیه دیگری در هنگام باز بودن بیش از حد نزدیک شود، درب می تواند به یک بدهی تبدیل شود. اگر خودرو در حال نزدیک شدن باشد، می‌تواند به زور در را ببندد و به احتمال زیاد هر کسی که از آن استفاده می‌کند صدمه ببیند. و اگر ماشین از پشت رد شود می تواند در را از لولا کنده کند.

 

همچنین ببینید: 6 دلیل برای اینکه درب ماشین شما بسته یا بسته نمی شود

شماره 4 – درب دو وجهی

درب های دو وجهی

درب های دو وجهی

کونیگزگ سی سی

یکی از جدیدترین انواع درب ها، درب های دو وجهی، مربوط به درب های قیچی و پروانه ای است اما به گونه ای لولایی دارند که هم به سمت بیرون و هم به سمت بالا با زاویه 90 درجه باز می شوند. آنها ورود و خروج را آسان می کنند، اما از مواد گران قیمتی ساخته شده اند که در صورت خراشیدن سطح بالایی ممکن است آسیب ببینند.

شماره 5 – درب لولایی جلو

درب لولایی جلو

درب لولایی جلو

BMW Isetta (اعتبار)

این طراحی دیوانه‌وار که در بی‌ام‌و Isetta 600 دیده می‌شود به این معنی بود که تمام جلوی خودرو روی یک لولا قرار داشت. در نتیجه، فرمان، داشبورد و جلو به بیرون و کمی به سمت بالا باز می شوند و به راننده و سرنشین اجازه می دهند از یک در وارد شوند.

ورود و خروج آن را بدون خطراتی که انواع دیگر درها با آن روبرو هستند آسان می کرد، اما در هنگام پارک به فاصله بیشتری از جلو نیاز داشت.

بیشتر بخوانید: رگلاژ کردن درب خودرو

شماره 6 – درهای بال مرغی (معروف به: درب بال شاهین)

درب های آبگیری

درب های آبگیری

مرسدس بنز SLS AMG

این نوع درب توسط DeLorean DMC-12 که در فرنچایز Back to the Future استفاده شده بود، نمادین ساخته شد. با این حال، آنها توسط کسی جز ژان بوگاتی در سال 1939 خلق شدند.

لولاها در سقف خودرو قرار گرفته اند و به درها اجازه می دهند به بیرون و بالا قوس شوند. این امکان دسترسی با فاصله جانبی کمتری نسبت به درب معمولی را فراهم می کند.

یکی از بزرگ‌ترین ایرادات طراحی ذاتی درهای بال مرغان در نهایت با عرضه مرسدس SLS حل شد که پیچ‌های انفجاری را به لولاها اضافه کرد تا در صورت غلتیدن خودرو بر روی سقف، امکان فرار فراهم شود. تنها عیب واقعی این است که طراحی درب با کانورتیبل ها سازگار نیست.

به عنوان یک نکته جالب، بوگاتی درها را بر اساس بال های مرغ دریایی طراحی کرد. اشاره ناخواسته به این الهام در کارتون M.A.S.K در دهه 1980 رخ داد، جایی که M.A.S.K. Chevy Camaro Z28 رهبر مت تراکر با درهای بال مرغان اصلاح شد که به بال‌ها کشیده می‌شوند و به خودرو با کد Thunderhawk اجازه پرواز می‌دهند.

شماره 7 – درب جیبی

درب جیبی

درب جیبی

1954 Kaiser Darrin

این نوع درب کشویی که به ندرت در خودروها دیده می شود، بیشتر در وسایل نقلیه تحویلی مانند آنهایی که توسط اداره پست و یو پی اس استفاده می شوند، یافت می شود. بسیار شبیه درهای کشویی در خانه های قدیمی، این درها به داخل حفره ای در خودرو می لغزند.

به جای در خارج.

با وسایل نقلیه تحویل، معمولاً به عقب می لغزد، اما در موارد نادری که در خودروها دیده می شود، معمولاً به جلو می لغزد. نمونه کمیاب و زیبای خودروی جیبی قیصر دارین 1954 است که تنها 435 دستگاه از آن ساخته شد.

شماره 8 – درب رپتور

درب های RAPTOR توسط LSD

درب های RAPTOR توسط LSD

هوندا S2000 (با درب LSD)

یکی از انواع مختلف تم درب قیچی، درب‌های RAPTOR (Recoil Actuated Pivoting Torsion Retractor Orbital Retractor) طراحی پیچیده‌ای دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد از خودرو فاصله بگیرند، سپس به سمت بالا بچرخند تا درب موازی با خودرو و عمود شود. به زمین

LSD Doors احتمالاً بزرگترین نام در صنعت در مورد این نوع کیت های تبدیل است. این درب‌های کمیاب دارای مکانیزمی هستند که به عقب برمی‌گردد و بسته شدن آنها را آسان می‌کند و دسترسی عالی به کابین را فراهم می‌کند. فنر گازی در را باز نگه می دارد.

متأسفانه، با وجود سه مکان مختلف که درها را می توان به خودرو چسباند، آنها همچنان از محدودیت های ترخیص عمودی درب در مکان هایی مانند پارکینگ رنج می برند. علاوه بر این، آنها در خطر آسیب درب دو وجهی از حاشیه های بلند سهیم هستند.

شماره 9 – درب قیچی

درب های قیچی

درب های قیچی

لامبورگینی آونتادور

این نوع درب که به دلیل استفاده در خودروهای لامبورگینی معروف شد، در ابتدا توسط مارسلا گاندینی در سال 1968 طراحی و توسط شرکت آلفارومئو مورد استفاده قرار گرفت. دارای یک لولا در جلوی قاب در است اما از یک مفصل قیچی در گوشه بالایی برای باز کردن عمودی درب به‌جای لولای افقی 90 تا 130 درجه استفاده می‌کند.

آنها بسیار ایمن تر هستند، زیرا یک در باز بیرون نمی آید. رانندگان می توانند در فضاهای تنگ تر پارک کنند و همچنان سوار یا از خودرو خارج شوند. اما دلیل اصلی درهای قیچی این است که راننده می تواند از ماشین در حال حرکت به بیرون خم شود و در صورت عقب نشینی بهتر ببیند پشت سر او چه چیزی وجود دارد. کیت های تبدیل (مانند درب RAPTOR بالا) وجود دارد تا به خودروهایی با درب های معمولی اجازه دهد به جای آن از درب های قیچی استفاده کنند.

متأسفانه، برخی از مسائل مانع از رایج شدن درب های قیچی می شود:

تولید لولاها گرانتر است و باعث می شود تولیدکنندگان تمایلی به استفاده از آنها نداشته باشند.

درب عمودی ممکن است سقف پارکینگ را خراش دهد یا هنگام سوار شدن و خارج شدن از ماشین فاصله را کاهش دهد.

اگر وسیله نقلیه روی سقف بغلتد، فرار از تصادف اتومبیل بسیار دشوارتر است، بنابراین از باز شدن درها جلوگیری می شود.

شماره 10 – درب کشویی

در کشویی

در کشویی

تویوتا سینا

این درب ها در وانت ها و سایر وسایل نقلیه بزرگ بسیار محبوب شده اند. درب روی مسیری نصب شده است که به آن اجازه می دهد از خودرو خارج شود و در امتداد کناری به عقب برگردد.

این بدان معنی است که برای باز کردن نیازی به فاصله عمودی یا افقی ندارد، اگرچه آنها گرانتر از درهای معمولی هستند و تحمل باریکتری دارند. اما اگر بچه های خردسال دارید، مزایای درهای کشویی در یک پارکینگ شلوغ را درک می کنید.

شماره 11 – درب خودکشی

درهای خودکشی

درهای خودکشی

رولز رویس فانتوم

شاید یکی از بدنام ترین انواع طراحی درب خودرو، درب انتحاری، برای چندین دهه به دلیل شهرت بد آن اجتناب شود، اما بار دیگر در بین برخی از تولیدکنندگان محبوب شده است. این اصطلاح به دو نقص عمده طراحی اشاره دارد.

اولاً، لولای رو به عقب به این معنی است که یک درب که به درستی قفل نشده است می‌تواند با فشار باد هنگام حرکت خودرو باز شود. ثانیاً، در هنگام باز شدن در ترافیک، خطری مشابه با درهای معمولی دارد.

جهت خرید درب آریسان کلیک کنید 

جهت خرید درب ال90  کلیک کنید 

جهت خرید درب 405 کلیک کنید 

در بیشتر موارد، درهای خودکشی در وسایل نقلیه ای یافت می شوند که درهای جلو معمولی هستند و درهای عقب خودکشی هستند. با این حال، وسایل نقلیه‌ای بوده‌اند که تنها یک مجموعه از درها داشته‌اند که از طرح درب خودکشی استفاده می‌کنند.

سازندگان خودروهای لوکس به طور سنتی درهای خودکشی را به عنوان درب های کالسکه یا فلکس به بازار عرضه می کنند و توجه داشته باشند که ورود و خروج با استفاده از آنها چقدر آسان است. با این حال، گاهی اوقات زمانی که چندین نفر به طور همزمان وارد و خارج می شوند، ممکن است کمی ناخوشایند شود.

شماره 12 – درب قو

درهای قو

درهای قو

استون مارتین DB9

این نسخه تغییر یافته از درب های معمولی در میان برخی از بزرگترین نام ها در کارایی بالا مانند استون مارتین و جگوار محبوب است. لولاها کمی بالاتر روی قاب ثابت می شوند و با زاویه کمی به سمت بالا باز می شوند و دسترسی بیشتری نسبت به درب های معمولی ایجاد می کنند.

متأسفانه، این زاویه همچنین می تواند بستن در را در یک فضای تنگ آزاردهنده تر کند.

شماره 13 – امتیاز: درب های عقب استیشن واگن

درب صندوق عقب استیشن واگن

درب صندوق عقب استیشن واگن

شورولت کاپریس واگن

اگر به استیشن واگن ها اشاره نکنیم که تا دهه 1980 در ایالات متحده رونق داشتند، جرم است. اینها بخش عقبی داشتند، اغلب با صندلی‌های تاشو، و معمولاً به‌عنوان نعش‌کش و وسایل نقلیه خانوادگی استفاده می‌شدند.

برخی از طرح‌ها بر روی یک لولای عمودی به طرف باز می‌شدند یا دارای یک دروازه دوشاخه بودند (درب عقب با باز شدن شیشه عقب به سمت بالا). تعداد کمی از آنها حتی می توانند به سمت بیرون یا پایین باز شوند (به نام گیت عمل دوگانه یا سه گانه). و این فقط خراش دادن سطح انواع درب عقب است!

 درب 206  موجود در فروشگاه 

درب پژو پارس

درب ال 90 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *