آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

11 نوع مختلف از چراغ های جلو خودرو

11 نوع مختلف از چراغ های جلو خودرو

11 نوع مختلف از چراغ های جلو خودرو :روزگاری که همه ماشین‌ها و کامیون‌ها دارای یک نوع چراغ بودند، گذشته است. در عوض، امروزه انواع مختلفی از چراغ‌ها و فناوری‌های مختلف استفاده می‌شود که بر اساس نوع لامپ، شماره لامپ یا نوع محفظه (که بر نحوه تابش نور تأثیر می‌گذارد) متفاوت است.

انواع چراغ جلو خودرو

در این مقاله رایکایدک قصد دارد 11 نوع چراغ خودرو را به همراه تصویر به همراهان همیشگی رایکایدک معرفی کند امیدوارم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شماره 1 – چراغ های جلو لامپ رشته ای

چراغ جلو لامپ رشته ای

چراغ جلو لامپ رشته ای

قدیمی‌ترین ماشین‌های موجود در جاده از یک لامپ رشته‌ای ساده استفاده می‌کردند که هیچ تفاوتی با آنهایی که ممکن است هنوز در خانه خود داشته باشید ندارد.

لامپ های سنگین در چراغ های جلوی بازتابنده به سبک پرتو مهر و موم رایج بودند و از یک رشته معلق در خلاء تشکیل شده بودند. همانطور که الکتریسیته از آن عبور می کند، رشته را گرم می کند و نور می دهد.

آنها نور مایل به زردی ساطع می کنند، انرژی بیشتری برای عملکرد مصرف می کنند و نسبت به سایر انواع لامپ بسیار داغ تر هستند. در نتیجه، این نوع لامپ به تدریج در سراسر جهان در هر دو بازار خودرو و خانگی کنار گذاشته می شود.

شماره 2 – چراغ تبدیل H4

چراغ تبدیل H4

چراغ تبدیل H4

اینها نوع اصلاح شده ای از چراغ های جلوی بازتابنده هستند که امکان تعویض لامپ ها را بدون نیاز به دور انداختن محفظه، بسیار شبیه به بازتابنده های مدرن فراهم می کند. با این حال، طراحی محفظه با لامپ های LED و HID سازگار است.

بیشتر بخوانید: کاربرد وموارد استفاده از چراغ مه شکن

همانند چراغ های جلوی بازتابنده، H4 پرتوی کسل کننده تر و ناهموارتر از چراغ های جلو پروژکتور تولید می کند. این باعث می‌شود که آنها راهی مقرون‌به‌صرفه برای به‌روزرسانی چراغ‌های بازتابنده مدل‌های قدیمی‌تر خودرو شوند، اما انتخاب ضعیفی برای چراغ‌های پیش‌فرض در خودروهای مدرن هستند.

شماره 3 – چراغ های جلو HID (معروف به چراغ های جلو قوس، پلاسما یا زنون)

چراغ های جلو HID

چراغ های جلو HID

مخفف عبارت High-Intensity-Discharge، این لامپ ها دارای دو الکترود در یک لوله شیشه ای پر از گاز زنون و فلزات تبخیر شده هستند. جریان الکتریکی بین الکترودها قوس می شود و بخارات فلز را به پلاسما ذوب می کند. نور سفید مایل به آبی حاصل از یک محفظه بازتابنده منعکس می شود و ممکن است در یک پرتو باریک یا گسترده متمرکز شود.

چراغ های HID موضوع برخی از بحث ها هستند. از یک طرف، آنها به دلیل مقدار نوری که می فرستند، که تمرکز بیشتری دارد و برد بیشتری نسبت به لامپ های رشته ای دارد، به طور فزاینده ای محبوب می شوند. آنها همچنین طول عمر بیشتری دارند. بنابراین وقتی پشت فرمان هستید، لامپ ها بسیار مفید هستند.

از طرف دیگر، مدتی طول می کشد تا به روشنایی کامل برسند و به دلیل شدت، می توانند بر توانایی شما برای دیدن چیزهای خارج از پرتوها تأثیر بگذارند. در حالی که هنوز محبوب هستند، به تدریج با فناوری جدیدتری مانند LED جایگزین می شوند.

موارد مرتبط: HID در مقابل چراغ های LED در مقابل لیزر (کدام بهترین است؟)

شماره 4 – چراغ های جلو لامپ هالوژن

چراغ جلو هالوژن

چراغ جلو هالوژن

لامپ های هالوژن جایگزینی برای لامپ های رشته ای هستند که در خودروهای قدیمی استفاده می شوند. به جای خلاء، رشته در ترکیبی از گازهای برم و یدید معلق است.

رشته های هالوژن روشن تر می سوزند زیرا گاز اطراف را نیز گرم می کنند. این باعث می شود آنها جایگزین ارزان و موثرتری برای لامپ های رشته ای قدیمی تر باشند. با این حال، تیرها همچنان ضعیف تر و کمی زردتر از سایر گزینه ها هستند و برد کوتاه تری دارند.

همچنین ببینید: چگونه رطوبت را از چراغ های جلو خارج کنیم

شماره 5 – چراغ های جلو LED

چراغ های جلو LED

چراغ های جلو LED

چراغ های جلو LED ممکن است نسبتاً جدید در صنعت خودرو باشند، اما در حال حاضر رقیب اصلی در برابر چراغ های HID هستند. این چراغ‌ها به‌طور باورنکردنی مقرون به صرفه هستند و بر معایب اکثر انواع دیگر لامپ‌ها غلبه می‌کنند. علاوه بر این، می‌توان آن‌ها را فوراً روشن یا خاموش کرد زیرا هیچ گاز یا رسانه دیگری وجود ندارد که نیاز به خنک شدن داشته باشد. آنها همچنین بسیار جمع و جور هستند و طول عمر بسیار بالایی دارند.

ال‌ای‌دی‌ها گرم نمی‌شوند، اگرچه تراشه امیتر می‌تواند بسیار داغ شود و به یک هیت سینک نیاز دارد، که خرید اولیه یک لامپ LED را بسیار گران می‌کند. با این حال، پس از خرید، بهره وری انرژی برتر آنها به سرعت این هزینه را جبران می کند. نیمه هادی ها نیز بسیار تطبیق پذیر هستند و به شما اجازه می دهند تا فوکوس و سطح نور را در کسری از ثانیه به سطوح دقیق تنظیم کنید.

انواع چراغ جلو خودرو

در حالی که چراغ‌های ال‌ای‌دی نسبت به HID برتری دارند، هزینه اولیه برای تولیدکنندگان خودرو کم است و این فناوری جدید را فقط به برخی از مدل‌های خودرو محدود می‌کند. با این حال، محبوبیت آنها به سرعت در حال افزایش است، زیرا توانایی LED ها برای استفاده از هر بخشی از طیف نور، آنها را بسیار ایمن تر از HID ها می کند.

بیشتر بخوانید: چرا لامپ چراغ خودرو می سوزد؟

جالب‌تر این است که چراغ‌های جلو LED در واقع نیازی به بدنه ندارند، به این معنی که ما می‌توانیم خودروهایی با چهره صاف شبیه به چراغ‌های جمع شونده داشته باشیم، اما نور ظاهراً از هیچ جا ساطع نمی‌شود.

گفتنی است، از آنجایی که چراغ‌های جلو LED بسیار روشن هستند، باید دقیقاً هدف‌گیری شوند تا ترافیک روبرو را کور نکنند. حتی در آن زمان، دائماً شکایت هایی وجود دارد که برخی از خودروسازان (یعنی هوندا و تویوتا) وسایل نقلیه خود را به چراغ های جلو مجهز می کنند که بسیاری آن را بیش از حد روشن می دانند.

شماره 6 – چراغ های جلو لیزری

چراغ های جلو لیزری

چراغ های جلو لیزری

فناوری لیزر از زمان پیدایش خود راه طولانی را پیموده است و چراغ جلوی لیزری ممکن است به آینده جاده تبدیل شود. یک هدلایت لیزری می تواند نوری تولید کند که برابر است هزاران برابر شدت نور LED در کسری از قدرت (که در حال حاضر بسیار کوچک است).

سه پرتو لیزر آبی در محفظه ای حاوی گاز فسفر زرد (همان چیزی که باعث می شود اشیا در تاریکی بدرخشند) به هم می رسند. پرتوها باعث واکنش شیمیایی در گاز می شوند که نور تولید می کند.

با برد 2000 فوت و توانایی رقابت با نور طبیعی روز از نظر روشنایی، ممکن است تعجب کنید که چرا چراغ های جلو لیزری رایج نیستند. با این حال، این فناوری کاملاً جدید است و حتی نسبت به LED ها به خنک کننده بیشتری نیاز دارد. در نتیجه، تنها تعداد انگشت شماری از مدل های خودرو از BMW و Audi در حال حاضر آنها را به عنوان یک آپشن ارائه می دهند و دارای برچسب قیمت گرانی هستند.

در حالی که چراغ های لیزری آینده هستند، آنها احتمالا هرگز جایگزین LED ها برای ویژگی هایی مانند چراغ های عقب نخواهند شد.

 

شماره 7 – چراغ های جلو ماتریسی (معروف به چراغ های LED تطبیقی)

چراغ های جلو ماتریسی

چراغ های جلو ماتریسی

نمی توان انکار کرد که خودروها هوشمندتر می شوند و اکنون به خوبی از دوربین ها و رایانه های داخلی استفاده می کنند. یک مثال عالی از این موضوع در چراغ جلو ماتریسی است. این اختراعات جذاب زمان را کاهش نمی دهند یا از شما در برابر مامور اسمیت محافظت نمی کنند، اما هنوز هم می توانند کارهای بسیار دیدنی انجام دهند.

یک چراغ جلو ماتریسی از چندین LED در هر محفظه و یک دوربین در جلو تشکیل شده است. رایانه داخلی سایر وسایل نقلیه را با استفاده از دوربین ثبت می کند و سیگنالی را به محفظه چراغ می فرستد.

این باعث می شود لامپ هایی که روی خودروهای مقابل یا پیشرو تأثیر می گذارد خاموش شوند در حالی که بقیه روشن می مانند. با نزدیک شدن یک ماشین، شکاف پرتو به طور فعال آنها را دنبال می کند، جلو تاریک می شود و پشت آن روشن می شود.

انواع چراغ جلو خودرو

مزایای این نوع پرتو آشکار است. نیازی به جابجایی بین نور بالا و پایین نیست. خطر ایجاد تصادف تا حد زیادی کاهش می یابد. این یک جلوه بصری واقعا جالب نیز ایجاد می کند.

متأسفانه، اشکال بزرگ این است که اجزای بیشتری وجود دارند که باید به درستی کار کنند تا چراغ ها کار خود را انجام دهند، یعنی دوربین و کامپیوتر. اگر یکی از اینها معیوب شود، چراغ ها از کار می افتند.

در حالی که این چراغ های جلوی “هوشمند” در حال حاضر در بسیاری از کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده از آنها در ایالات متحده… تا همین اواخر ممنوع بوده است.

شماره 8 – چراغ های جلو غیر چهارگانه

چراغ جلو غیر چهارگانه

چراغ جلو غیر چهارگانه

اتومبیل های کوچکتر معمولاً دارای چراغ های جلو غیر چهارگانه هستند. این به این معنی است که خودرو فقط دو لامپ در جلو دارد، یکی در هر طرف. در حالی که به اندازه طراحی چهارگانه روشن نیست، نگهداری غیر چهارگانه کمی ارزان‌تر است.

شماره 9 – چراغ های جلو پروژکتور

چراغ های جلو پروژکتور

چراغ های جلو پروژکتور

چراغ جلو پروژکتور برای اولین بار در خودروهای لوکس در دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفت، تکاملی از چراغ جلو بازتابنده است. این شامل یک محفظه فولادی آینه‌ای، یک عدسی منحنی که پرتو را بزرگ‌نمایی می‌کند، و یک محافظ قطع است که از خونریزی نور در خارج از شعاع پرتو مورد نظر جلوگیری می‌کند.

طراحی بهبود یافته لنز همان چیزی است که باعث شده چراغ های جلو پروژکتور از همتایان بازتابنده خود پیشی بگیرند. پرتوها به سمت زمین هدایت می شوند و باعث می شود تمرکز آنها برای ترافیک روبرو کمتر شود.

آنها روشن تر و به طور مساوی توزیع شده اند و همچنین با لامپ های HID سازگار هستند. تنها نقطه ضعف واقعی این است که عادت کردن به آنها برای رانندگان مسن‌تری که به انواع مختلف پرتو نوری که یک چراغ جلو بازتابنده می‌تابد عادت دارند دشوار است.

شماره 10 – چراغ های جلو چهارگانه

چراغ های جلو چهارگانه

چراغ های جلو چهارگانه

طراحی چراغ‌های چهارگانه که در بسیاری از خودروهای مدرن محبوب است، دارای محفظه وسیع‌تر و سیم‌کشی اضافی برای قرار دادن دو لامپ در هر طرف است. این نور خروجی قوی‌تری نسبت به چراغ‌های جلوی غیر چهارگانه ارائه می‌کند، اما ممکن است منجر به هزینه‌های نگهداری بالاتر شود.

در نتیجه، اکثر وسایل نقلیه بزرگتر از طراحی چهارگانه استفاده می کنند، در حالی که اکثر خودروهای کوچک دارای طراحی غیر چهارگانه هستند.

شماره 11 – چراغ های جلو بازتابنده

چراغ های جلو بازتابنده

چراغ های جلو بازتابنده

از ابتدا تا سال 1985 این شکل استاندارد محفظه چراغ جلو بود. اگرچه در حال حاضر رایج نیست، اما هنوز یکی از موثرترین انواع محفظه چراغ جلو است.

طراحی ساده است: یک محفظه کاسه ای شکل از یک فلز بازتابنده ساخته شده است که لامپ در آن نصب شده است. هنگامی که لامپ روشن است، هر نوری که به سمت کاسه می‌تابد، به بیرون منعکس می‌شود و پرتو چراغ جلو را روشن‌تر از آنچه در غیر این صورت بود می‌سازد.

در ابتدا، محفظه های بازتابنده به عنوان چراغ های جلوی پرتو مهر و موم شناخته می شدند. این طرح از یک لنز به عنوان بخشی از محفظه استفاده می کرد و لامپ در داخل این پوسته مهر و موم شده بود، به این معنی که هنگام سوختن لامپ، کل محفظه باید تعویض می شد.

طراحی انواع چراغ جلو خودرو

طراحی لنز در سال های اخیر با سطح آینه ای جایگزین شده است. این پیشرفت به این معنی بود که لنز دیگر نیازی به مهر و موم شدن روی محفظه ندارد و به مکانیک‌ها یا صاحبان خودرو اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز لامپ را تعویض کنند.

به لطف طراحی آنها، چراغ های جلوی بازتابنده کوچکتر و ارزان تر از سایر انواع بدنه هستند، اگرچه دارای معایبی هستند. به عنوان مثال، طراحی با لامپ های خروجی بالا سازگار نیست، و نور پایین برای ترافیک روبرو قابل مشاهده نیست. آنها همچنین نور کمتری را در شرایط آب و هوایی بد مانند باران شدید یا مه فراهم می کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه چراغ های ماشین را تمیز و شفاف کنیم ؟

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *