آموزش خودرو

رانندگی با هر دو پا؟ (تو داری آن را اشتباه انجام میدهی)

رانندگی با هر دو پا؟ (تو داری آن را اشتباه انجام میدهی)

رانندگی با هر دو پا؟وقتی در حال یادگیری رانندگی بودید، احتمالاً والدین یا مربی رانندگی به شما گفته اند که فقط از یک پا بین ترمز و پدال گاز استفاده کنید.

رانندگی با هر دو پا؟

در آن زمان، احتمال اینکه اکثر خودروهایی که دیدید با گیربکس دستی سه پدال عرضه می شدند، بسیار خوب بود (به همین دلیل در آن روز به عنوان “گیربکس استاندارد” شناخته می شد). هنگام رانندگی با شیفت چوب، استفاده از هر دو پا ضروری بود.

اما آیا قانون استفاده از یک پا بین پدال‌های گاز و ترمز هنوز هم اعمال می‌شود که اکثریت قریب به اتفاق خودروهای ما دارای گیربکس اتوماتیک هستند؟

مورد برای دو پا

شماره 1 – زمان واکنش

پدال ترمز تا کف

پدال ترمز تا کف

اگر در حین رانندگی یک پا را روی ترمز بگیرم، در صورت انسداد ناگهانی جلو، می توانم فوراً پدال ترمز را فشار دهم.

این باعث کاهش زمان بین زمانی که من یک خطر را می بینم و زمانی که می توانم ماشین را کم کنم کاهش می یابد و در نتیجه فاصله ترمز من کاهش می یابد.

شماره 2 – برخورد تصادفی با گاز

خطای پدال گاز و ترمز

خطای پدال گاز و ترمز

علاوه بر این، دیگر لازم نیست نگران ضربه زدن اشتباهی به گاز به جای ترمز باشم. پاهای من به طور طبیعی با پدال ها در یک راستا قرار دارند، بنابراین خطر کمی وجود دارد که پای ترمز من به طور تصادفی به پدال گاز برخورد کند. پای راست من الان در راه است.

اگر اخبار را دنبال کنید، احتمالاً داستان هایی در مورد وسایل نقلیه ای دیده اید که در نهایت از شیشه جلوی فروشگاه های رفاه، رستوران ها یا سایر ویترین ها تصادف می کنند.

بر اساس مطالعه ای که توسط Media Advisory انجام شده است، در 34 درصد از این موارد به دلیل خطای پدال است که راننده (معمولا افراد مسن) قصد پا گذاشتن روی پدال ترمز را دارد اما در عوض پا روی پدال گاز می گذارد یا پای او از لبه ترمز می لغزد. پدال ترمز روی پدال گاز

از آنجایی که اولین چیزی که ماشین به آن برخورد می کند یا توقف چرخ یا مهار است، این تکان ناگهانی باعث می شود که پای راننده با شدت بیشتری به پدال گاز فشار داده شود. در حالی که هیچ داده ای ارائه نشده است، به احتمال زیاد اکثر این رانندگان رانندگان یک پا هستند که به سادگی یک لحظه سردرگمی داشته اند و پدال را اشتباه فشار داده اند.

شماره 3 – توربو اسپول را نگه دارید

رانندگی دو پا

رانندگی دو پا

واقعیت جالب: مسابقه‌هایی که ماشین‌های رالی قدیمی‌تر را می‌رانند، از ترمز پای چپ استفاده می‌کنند تا توربوشارژر را در حین ترمز کردن در پیچ نگه دارند.

در تئوری، رانندگان برخی از وسایل نقلیه توربوشارژ در مسیرهای مسابقه می‌توانند با استفاده از مقداری دریچه گاز در حین ترمز کردن، با سرعت‌های بالاتری از پیچ‌ها وارد و خارج شوند. استفاده از هر دو پدال به طور همزمان در واقع برخی از فرمان را با پاهای خود انجام می دهند.

اما برای اهداف عملی، این تقریباً هیچ سودی برای رانندگان عادی در جاده‌های امروزی ندارد و همانطور که در زیر خواهید دید، فشار دادن همزمان ترمز و پدال گاز می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای داشته باشد.

رانندگی با هر دو پا منطقی به نظر می رسد، اینطور نیست؟ اگر من دو پا و دو پدال داشته باشم، رابطه 1:1 بین آنها وجود دارد. در حالی که این روی کاغذ عالی به نظر می رسد، اما در عمل کاملاً حل نمی شود.

آیا رانندگی با هر دو پا غیرقانونی است؟

مشابه رانندگی با پای برهنه، غیرقانونی نیست، اما هنوز هم توصیه نادرست است.

وقتی صحبت از رانندگی به میان می‌آید، هرکسی راه ترجیحی خود را برای تردد در ایمن‌ترین و کارآمدترین راه ممکن دارد. اگر از هر دو پا برای راندن ماشین خود استفاده می کنید، چیز کمی می توانم بگویم که شما را منصرف کند… اما به هر حال بهترین تلاشم را می کنم.

مورد برای یک پا

شماره 1 – پدال مرده

پدال مرده

پدال مرده

وقتی تحصیلات رانندگی را گذراندم، مربی ام به من یاد داد که پای چپم را روی پدال مرده نگه دارم. برای کسانی که نمی دانند، یک پدال مرده یک پدال ثابت در سمت چپ ترین سمت زمین است. به هیچ قطعه مکانیکی متصل نیست. تنها هدف آن تثبیت راننده است.

من این را تا زمانی که شروع به یادگیری رانندگی با عملکرد بالا نکردم کاملاً درک نمی کردم.

پاهای شما حاوی برخی از قوی ترین ماهیچه های بدن شما هستند و از ابتدا برای تحمل وزن شما طراحی شده اند. اگر بخواهم به شدت ترمز کنم یا بدون اینکه پای چپم محکم به پدال مرده فشار وارد کند، روی صندلی خود می لغزم

لغزاندن روی صندلی، کارکرد نرم کنترل‌ها را دشوارتر می‌کند. اگر به آرامی رانندگی نمی کنید، احتمال اینکه کنترل وسیله نقلیه را از دست بدهید افزایش می یابد.

اگر پای چپ خود را روی پدال مرده نگذارید در نهایت منجر به خستگی راننده می‌شود، زیرا عضلات ضعیف‌تر برای جبران پاهای شما لازم است تا شما را از پرواز در سراسر داخل ماشین مانند یک بازوی بادی حیرت‌انگیز که در حال تکان دادن است، جلوگیری کند.

اگر با پای چپ ترمز می کنید، پای شما یا باید از پدال مرده تا ترمز دورتر حرکت کند یا روی پدال ترمز بچرخد.

اولی زمان اعمال ترمز را از لحظه ای که خطری را تشخیص می دهید و شروع به واکنش می کنید افزایش می دهد، زیرا پدال مرده از ترمز دورتر است تا ترمز از گاز.

حالت دوم خستگی را افزایش می دهد، زیرا عضلات ساق پا یا خم کننده ران شما تا حدی برای مدت زمان طولانی منقبض می شوند.

شماره 2 – کاهش مصرف سوخت، افزایش سایش ترمز

ترمز سواری پدال

ترمز سواری پدال

اگر از معلق ماندن روی ترمز خسته شدید، ممکن است پای خود را روی پدال ترمز قرار دهید. انجام این کار (حتی به آرامی) باعث می شود فشار ترمز کمی اعمال شود که باعث گرم شدن ترمزها، فرسودگی سریعتر لنت ها و احتمالاً تاب برداشتن روتورهای ترمز می شود.

این امر همچنین باعث کاهش مصرف سوخت و فشار بیشتر به موتور می شود، زیرا برای غلبه بر کشش ترمزها باید سخت تر کار کند. این به عنوان ترمز سواری شناخته می شود و احتمالاً متوجه شده اید که سایر رانندگان این کار را در جایی انجام می دهند که چراغ ترمز آنها همیشه روشن است، حتی در هنگام شتاب گرفتن.

اگر همیشه کمی به پدال ترمز خود فشار وارد می کنید، کیف پول شما متوجه می شود.

شماره 3 – کاهش ناگهانی ناخواسته

کاهش سرعت ناخواسته

کاهش سرعت ناخواسته

شاید شنیده باشید که برخی خودروها به “شتاب گیری ناگهانی ناخواسته” اشاره می کنند.

این ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد: کفپوش زیر پدال گاز فرو رفته است، سنسور موقعیت دریچه گاز از کار افتاده است (که باعث می شود ماشین فکر کند راننده 100٪ دریچه گاز درخواست می کند)، یا نقص در برنامه ریزی کامپیوتر موتور. .

وقتی ترمز و گاز را همزمان فشار می دهید در یک ماشین مدرن چه اتفاقی می افتد؟ نه، متأسفانه ماشین شما اسکرین شات نمی گیرد.

برای مبارزه با شتاب ناخواسته، بسیاری از سازندگان برنامه‌ریزی را به عنوان یک اقدام ایمنی اضافه کرده‌اند که باعث می‌شود با فشار دادن همزمان ترمز و گاز، خودرو متوقف شود. این تضمین می کند که راننده همچنان قادر به توقف است، حتی اگر دریچه گاز در هنگام اعمال ترمز کاملا باز باشد.

اگر هنگام گاز دادن به خودرو به طور تصادفی پای خود را روی ترمز قرار دهید، خودرو ممکن است ناگهان متوقف شود و باعث تصادف شود

آستانه دقیق ترمز مورد نیاز برای راه اندازی این عملکرد از وسیله نقلیه ای به وسیله نقلیه دیگر متفاوت است، زیرا به برنامه ریزی سازنده بستگی دارد، اما این چیزی نیست که من شخصاً شانس آن را داشته باشم.

اگر این ویژگی در وسیله نقلیه شما وجود داشته باشد، دفترچه راهنمای مالک شما ممکن است حاوی اطلاعات دقیق تری باشد.

نتیجه

اگرچه من یک راننده حرفه ای نیستم، اما زمان و انرژی زیادی را صرف بهبود مهارت های رانندگی خود کرده ام. ماشین ها بخش بزرگی از زندگی من هستند و من به آموزش دیگران در مورد شیوه های رانندگی ایمن اهمیت زیادی می دهم.

بسیاری از تکنیک‌هایی که من انتخاب کرده‌ام در موقعیت‌های مختلف، هم در مسیر و هم در جاده عمومی قابل اجرا هستند. اگرچه ممکن است بتوان با خیال راحت از دو فوت برای رانندگی خودکار استفاده کرد، من فکر نمی‌کنم که خطرات آن بیشتر از پاداش باشد.

بیشتر بخوانید :

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *