دسته‌بندی نشده

سپر خودرو و هدف از طراحی آن

سپر خودرو و هدف از طراحی آن

سپر خودرو

سپر خودرو و هدف از طراحی آن :صادفات با سرعت کم به طور قابل توجهی به دلیل ترافیک سنگین در جاده و همچنین هنگام پارک وسایل نقلیه اتفاق می افتد. سپرهایی که در جلو و عقب خودرو ارائه می شوند دو هدف اصلی دارند: اول جذب انرژی تولید شده در این نوع ضربه های سرعت پایین و دوم محافظت از قطعات گران قیمت مانند قطعات اصلی موتور، رادیاتورها و مکانیزم خنک کننده موتور متصل. چراغ های جلو، چراغ های عقب و غیره با کاهش سرعت خودروها. مشکلی که اغلب در سپر خودروهای مختلف وجود دارد این است که در هنگام ضربه با سرعت کم به صورت عمودی قرار نمی‌گیرند و منجر به آسیب دیدن قطعات مختلف می‌شود که تعمیر آنها پرهزینه است. اغلب اوقات طراحی سپر ظرفیت کافی برای جذب انرژی تولید شده در طول این ضربه ها را ندارد. دستورالعمل‌های مقررات ایمنی بزرگراهی مؤسسه بین‌المللی (IIHS) بینش مفیدی را برای چنین مطالعه تأثیر سرعت پایین فراهم می‌کند.

سپر خودرو و هدف از طراحی آن

تست ضربه گیر بودن سپرها چگونه انجام میشود؟

تست ضربه سرعت آهسته طبق مقررات IIHS در سه موقعیت ضربه مرکزی، ضربه گوشه سمت چپ و ضربه گوشه سمت راست انجام شد. پارامترهایی از جمله جنس سپر، شکل، ضخامت و شرایط ضربه با استفاده از تجزیه و تحلیل عناصر ظریف (FEA) تجزیه و تحلیل می شوند تا طراحی قابلیت تصادف در ضربه با سرعت کم را افزایش دهند. سپس ساختار جلوی خودرو به طور مناسب اصلاح شده است. مشاهده شده است که آستربندی سپر فلزی جلو با سفتی مناسب بهترین نتیجه را به همراه دارد که در نهایت آسیب به قطعات خودرو را کاهش می دهد.

سپر خودرو از چه چیزی تشکیل شده است ؟

بزرگترین چالش خودرو سازان

یکی از بزرگترین چالش هایی که صنعت خودرو با آن مواجه است، ارائه وسایل نقلیه ایمن تر با راندمان سوخت بالا با هزینه رقابتی است. طراحی های خودرویی با صرفه جویی، ایمنی و زیبایی شناسی چالش بزرگی برای مهندسان طراح بوده است. ساختار خودروهای فعلی خودرو دارای یک نقص اساسی است، یک منطقه مچاله کوتاه برای جذب انرژی تصادف. با استفاده از سپرهای خوب می توان ایمنی سرنشینان در هنگام تصادف خودرو را تا حد مشخصی تضمین کرد. به طور عمده از سپرها برای محافظت از قطعات خودرو مانند رادیاتور، سیستم های خنک کننده، سیستم اگزوز، کاپوت ها و چراغ های جلو گلگیرها، چراغ های عقب که تعمیر آنها گران است استفاده می شود. در عین حال، این قطعه خودرو نباید از نظر وزن سنگین باشد که به افزایش وزن کلی خودرو کمک کند. از این رو سپر ایمنی و همچنین ظاهر زیبایی را برای اکثر وسایل نقلیه سواری فراهم می کند.

سپر خودرو و هدف از طراحی آن

سپر پلاستیکی بیرونی برای زیبایی ظاهری ارائه می شود در حالی که براکت های خرد کننده و سپر فلزی در هنگام ضربه آهسته پشتیبانی می کنند و از قطعات موتورهای مجاور محافظت می کنند. برخی از خودروسازان همچنین سپرهای جلو و عقب را از ورق فلزی با مواد فولادی یا آلیاژ آلومینیوم تهیه می کنند. تعداد کمی از خودروسازان میله سپر و براکت های اتصال آن را به گونه ای طراحی می کنند که در تصادف با سرعت کم برای جذب انرژی خرد شوند. امروزه موادی مانند ترموپلاستیک و فوم پلی پروپیلن نیز علاوه بر یا به جای براکت های خرد شونده و میله استفاده می شود.

سپرهای وسایل نقلیه در حال برخورد باید به صورت هندسی در یک راستا قرار گیرند تا در هنگام تصادف با سرعت کم با یکدیگر درگیر شوند تا انرژی تصادف یا ضربه را جذب کنند. سپرها باید در هنگام برخورد با سپرهای دیگر درگیر بمانند، به جای اینکه سپرها را زیر پا بگذارند، که اغلب منجر به آسیب به چراغ های جلو، کاپوت گلگیرها و صندوق عقب می شود. سپرها باید قابلیت جذب انرژی کافی برای آسیب رساندن به خود سیستم سپر را داشته باشند.

سپر خودرو و هدف از طراحی آن

بله، همه اینها اطلاعات بسیار مهمی هستند، با این حال، هنگامی که به یک برخورد نرم یا جزئی با سپر برخورد می کنید، نیازی به برداشتن کل سپر و تعویض سپر جدید یا نو استفاده نمی شود. می توانید آن را چندین بار در یک روز کاری تعمیر کنید. در خارج از بدنه اصلی و فروشگاه گلگیر شما، تعمیرگاه‌های بسیاری وجود دارد که فقط در این زمینه تخصص دارند، تعمیر سپر! برخی نیز در ترمیم چراغ‌های جلو تخصص دارند، بنابراین فقط به تعمیرگاه سپر محلی خود مراجعه کنید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و از پرتاب شدن غیرضروری سپر خود در محل دفن زباله قبل از زمان صرفه‌جویی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *