آموزش خودرو

علت خروج دود سیاه، سفید از اگزوز خودرو چیست

علت خروج دود سیاه، سفید از اگزوز خودرو چیست

علت خروج دود سیاه، سفید از اگزوز خودرو چیست:  لازم است بدانید در صورت مشاهده دود سفید یا سیاه از اگزوز ، وسیله نقلیه شما چه مشکلی دارد؟ خوب ، ما تحقیق کرده ایم که مشکل چه می تواند باشد و پاسخ هایی برای شما داریم.

علت خروج دود سیاه، سفید یا ابی از اگزوز خودرو چیست

اگر دود غلیظ سفید از اگزوز شما بیرون می آید ، ممکن است به این معنی باشد که مایع خنک کننده وارد محفظه احتراق شما می شود. این می تواند ناشی از ترک خوردن سر سیلندر یا دمیدن واشر سر باشد.
اگر دود سیاه از اگزوز شما بیرون می آید ، احتمالاً نشانه این است که موتور بیش از حد سوخت می سوزاند. در صورت رانندگی با دیزل ، این می تواند به معنی مشکل فیلتر هوا ، انژکتور سوخت یا شیر EGR شما باشد.
در این مقاله ، در مورد اینکه اگر می بینید دود سفید یا سیاه از اگزوز شما بیرون می آید ، چه اشکالی دارد و در مورد آن چه باید بکنید ، صحبت خواهیم کرد. رفع مشکلات کوچک در خودرو قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ می تواند مهم باشد. سپس برخی از سوالات مرتبط را بررسی می کنیم. برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید.

علت خروج دود سیاه، سفید از اگزوز خودرو چیست

علت خروج دود سیاه، سفید از اگزوز خودرو چیست

دود سفید ناشی از اگزوز

هنگامی که دود غلیظ سفید از اگزوز شما خارج می شود ، احتمالاً به این معنی است که مایع خنک کننده وارد محفظه احتراق شما می شود. سطح خنک کننده خود را بررسی کنید ؛ اگر کم است ، احتمالاً نشتی دارید. نشت می تواند در چندین مکان باشد.
 
این می تواند از ترک خوردن سر سیلندر یا واشر سر منفجر شده ناشی شود. همچنین ممکن است از مهر و موم ترک خورده باشد. هزینه تعمیر واشر خودرو متغییر میباشد.
اگر بتوانید سیلندر ترک خورده را با اپوکسی مقرون به صرفه تعمیر کنید ، ارزان تر خواهد بود. هر مسئله ای که باشد ، نشت مایع خنک کننده می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند و باید در اسرع وقت برطرف شود.

دود سیاه ناشی از اگزوز

علت خروج دود سیاه، سفید از اگزوز خودرو چیست
اگر دود سیاهی است که از اگزوز خود بیرون می آورید ، می تواند به این معنی باشد که موتور شما سوخت زیادی می سوزاند. در محفظه احتراق ، موتور شما سوخت و اکسیژن مصرف می کند تا یک انفجار کوچک ایجاد کند. اگر اکسیژن کافی برای سوختن تمام سوخت وجود نداشته باشد ، می تواند باعث ایجاد دود سیاه شود.
بیشتر بخوانید : علت کم نور شدن چراغ ها در خودرو چیست ؟
مسدود شدن فیلتر هوا می تواند با کاهش جریان هوا در محفظه احتراق مقصر باشد. همچنین ممکن است مشکل انژکتور سوخت باشد. اگر انژکتورهای سوخت شما مقدار مناسبی سوخت آزاد نمی کنند ، این می تواند مشکل باشد. اگر با دیزل رانندگی می کنید ، ممکن است مشکلی در سوپاپ EGR وجود داشته باشد.
موضوع هرچه باشد ، ایده خوبی است که به آن رسیدگی شود. اگر موتور شما سوخت زیادی می سوزاند ، بازده گاز می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد. با این حال ، رفع این مشکلات بسیار ارزان تر از رفع مشکلات مربوط به دود سفید است ، بنابراین خود را خوش شانس بدانید.

آیا دود سفید در شروع  سرد عادی است؟

وقتی خودرو را سرد شروع می کنید ، ممکن است متوجه دود سفید شوید و نگران باشید. اگر دود سفید نازک است نیازی به نگرانی نیست.
وقتی موتور خود را روشن می کنید ، چگالش در سیستم اگزوز تبدیل به بخار می شود و منجر به ظاهری شبیه دود سفید نازک می شود. این طبیعی است و نشانه مشکلی نیست.

آیا می توانم با دود سفید ناشی از اگزوز رانندگی کنم؟

یک ماشین دود را دفع می کند
اگر دود سفیدی از اگزوز شما بیرون می آید ، همانطور که قبلاً صحبت شد ، این نشانه ورود خنک کننده به محفظه احتراق موتور شما است. این مشکل را برطرف کنید اگر نمی خواهید مجموعه ای دیگر از مشکلات وسیله نقلیه ایجاد شود که به سرعت گران می شوند.

علت خروج دود سیاه، سفید از اگزوز خودرو چیست

اگر با نشتی مایع خنک کننده رانندگی می کنید ، خودرو شما فقط یک ماه فرصت دارد تا انتظار خرابی موتور را داشته باشید. بنابراین حتماً در اسرع وقت مشکل را برطرف کنید.

چگونه می توان دود سفید ناشی از اگزوز را برطرف کرد؟

ابتدا ، اگر می خواهید دود سفید ناشی از اگزوز خود را برطرف کنید ، باید تشخیص دهید که آیا واشر دمیده شده است ، سر سیلندر ترک خورده است یا مهر و موم ترک خورده. هنگامی که می دانید کدام قطعه آسیب دیده است ، باید دریابید که آیا نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه دارید.

سوختن واشر سرسیلندر خودرو

سوختن واشر سرسیلندر  خودرو
اگر واشر سرش منفجر شده باشد ، ممکن است خودتان کاری انجام دهید. اگر واشر به تازگی دمیده است و زیاد آسیب ندیده است ، ممکن است خودتان بتوانید آن را با درمان تعمیر واشر سر تعمیر کنید.

تعمیر واشر سرسیلندر

چنین محصولی یک واشر دمیده را که هنوز خیلی دور نشده است ترمیم می کند. این می تواند مشکل دود سفید شما را به سرعت برطرف کند.
اگر واشر برای مدتی دمیده شده است و به حدی آسیب دیده است که نمی توان با درزگیر واشر سر آن را تعمیر کرد ، باید واشر سر خود را تعویض کنید.

تعویض واشر سرسیلندر

تعویض واشر سر کاری نیست که بتوانید خودتان در خانه انجام دهید. این یک کار بسیار دشوار است که به زمان زیادی نیاز دارد و ابزارهای تخصصی زیادی دارد. مگر اینکه شما یک مکانیک آموزش دیده باشید ، توصیه می کنیم این کار را به یک متخصص واگذار کنید.

سر سیلندر ترک خورده

دو روش برای ترمیم سر سیلندر ترک خورده وجود دارد. روش سنجاق زدن و روش جوشکاری وجود دارد. ما به بررسی هر دو روش می پردازیم.

تعمیر سر سیلندر ترک خورده

اگر در حال تعمیر سر سیلندر ترک خورده با یک ترک کوچک هستید ، ممکن است بتوانید از روش سنجاق کردن استفاده کنید.
شما می خواهید دو سوراخ کوچک به اندازه کافی بزرگ برای سنجاق های فلزی در لبه های ترک ایجاد کنید تا از گسترش آن جلوگیری شود. سپس پین ها را در امتداد ترک اضافه کنید تا پین ها کمی با هم همپوشانی داشته باشند. پس از اتمام این کار ، با یک چکش هوا روی سنجاق ها بروید تا ترک شکسته شود.
اگر این کار را به درستی انجام دهید ، می تواند در آب بندی سرسیلندر ترک خورده بسیار مثر باشد.
روش دیگر شامل جوشکاری است. اگر سر سیلندر از چدن ساخته شده باشد ، باید کاری را انجام دهید که به آن جوش کوره می گویند. این روش دشواری برای یادگیری نحوه انجام صحیح است ، اما می توانید آن را با تمرین انجام دهید.

علت خروج دود سیاه، سفید از اگزوز خودرو چیست

برای جوشکاری کوره ، باید قبل از جوشکاری سر سیلندر را تا 1300 درجه فارنهایت گرم کنید. این به کاهش استرس در فلز و جلوگیری از ترک خوردن کمک می کند.
اگر سر سیلندر از آلومینیوم ساخته شده است ، باید کاری را انجام دهید که به آن جوش TIG می گویند. جوش TIG نوعی است که اغلب روی آلومینیوم استفاده می شود و از گازها برای دور نگه داشتن اکسیژن استفاده می کند زیرا آلومینیوم هنگام جوشکاری یک لایه اکسید تشکیل می دهد که می تواند جوش را خراب کند.
این که آیا جوشکاری لازم است یا می توانید از روش سنجاق زدن استفاده کنید ، اگر تجربه ندارید ، ممکن است بخواهید برای اطمینان از کار حرفه ای افراد حرفه ای را استخدام کنید. یک کار پین یا جوشکاری نامناسب می تواند بلافاصله پس از تعمیر خراب شود.

تعویض سر سیلندر ترک خورده

اگر یک شکاف بزرگتر از آن باشد که سر سیلندر بسیار پیچ خورده باشد ، ممکن است به این معنی باشد که باید آن را تعویض کنید. تعویض سر سیلندر کار دشواری است که بهتر است به متخصصان واگذار شود. شما می توانید انتظار داشته باشید که هزینه آن در بخشهای مختلف متغییر میباشد.
اگر شما در حال رانندگی با وسیله نقلیه قدیمی هستید ، شکار یک سرسیلندر منطبق برای کسی هزینه بیشتری دارد زیرا پیدا کردن آنها دشوار است ، به همین دلیل است که بسیاری از مردم ترجیح می دهند سر سیلندر ترک خورده را تعمیر کنند تا زمانی که دیگر به طور کامل نمی توانند.

کاسه نمد ترک خورده

اگر کاسه نمد ترک خورده باعث نشت مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق می شود ، ممکن است بتوانید از سیل اپوکسی استفاده کنید. در صورت استفاده آزادانه ، سیل اپوکسی می تواند ماهها تا سالها دوام بیاورد.
این محصول یک مهر و موم ترک خورده را با یک اپوکسی فوق العاده قوی مجدداً مهر و موم می کند. این می تواند یک روش ارزان و نسبتاً موثر برای آب بندی مهر و موم ترک خورده باشد.

آیا می توانیم با واشر سر سوخته اتومبیل رانندگی کرد؟

علت خروج دود سیاه، سفید از اگزوز خودرو چیست : نباید با واشر واشر دمیده خودرو رانندگی کنید. در صورت دمیدن واشر سر ، مایع خنک کننده می تواند به داخل سیلندر نشت کند و مشکلات بیشتری را برای خودرو ایجاد کند. رانندگی با واشر سر دمیده باعث می شود تا خودرو شما حدود یک ماه طول بکشد تا انتظار خرابی موتور را داشته باشید.
خریدار خودروهای نقدی کمی در مورد قیمت تعمیر واشر سر دمیده صحبت می کند و اینکه چگونه در بیشتر موارد ، تعمیر واشر سر دمیده به دلیل خرید خودروی جدید ارزان تر است.
افکار نهایی
ما چندین چیز را آموختیم که می تواند باعث دود سفید یا سیاه اگزوز شما شود. برخی از این مشکلات را می توان با یک محصول ساده برطرف کرد ، اما در صورت تعمیر و باز هم مشاهده دود سفید یا سیاه ، خودرو خود را نزد مکانیک ببرید.
همچنین ، اگر وسیله نقلیه شما نیاز به تعمیر دارد که نمی دانید چگونه انجام دهید ، به یک مکانیک آموزش دیده مراجعه کنید. سعی نکنید تعمیراتی را انجام دهید که در انجام آنها احساس راحتی نمی کنید. اگر این کار را انجام دهید ، ممکن است آسیب بیشتری وارد کنید و تعمیر آن گران تر شود.
امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.
بیشتر بخوانید : فیوز خودرو چیست؟
 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *