اخبار خودرو

فیوز خودرو چیست؟

فیوز خودرو چیست؟
جعبه فیوز ماشین شما پاسخ همه ی بخش های خودرو را می دهد و وظیفه ی برق رسانی خودرو را از صفر تا صد بر عهده دارد
شما در حال رانندگی با 101 در حال گوش دادن به رادیو خود ، انگشتان خود را به آرامی ضربه می زنید ، که ناگهان رادیوی شما فقط قطع می شود. دکمه “روشن” را بدون پاسخ فشار می دهید. شاید شما هم توجه داشته باشید که چراغ گنبد با بازکردن درها دیگر روشن نمی شود.
قبل از وحشت و تصور اینکه شارژ باتری خالی شده یا سیستم برقی خودرو خراب شده است ، فیوزهای خود را بررسی کنید. از فیوزها برای محدود کردن جریان الکتریکی که از سیم ها عبور می کند برای محافظت از اجزای خاص استفاده می شود. در اتومبیل شما از جعبه فیوز برای محافظت از وسایل الکترونیکی داخل خودرو استفاده می شود.
فیوز خودرو چیست؟
تعمیر جعبه فیوز خودرو ممکن است زمانی لازم باشد که خودروی شما در اثر خرابی فیوزها به طور موقت عملکرد قطعات الکتریکی خود را از دست بدهد. جعبه فیوز خودرو

فیوز خودرو چیست؟

فیوزها در همه اشکال ، اندازه ها و رنگ ها وجود دارند و برای یکنواخت سازی و کاهش جریان الکتریکی که از طریق سیم ها عبور می کند استفاده می شود تا از آسیب بیش از حد الکتریکی به وسایل الکترونیکی جلوگیری شود. اغلب ، فیوزها به شکل مستطیل یا شبیه لوله هستند.
فیوز مستطیلی از دو کانکتور فشاری تشکیل شده است که با سیم فیوز در یک پوشش محافظ معمولاً از پلاستیک ساخته شده اند ، که در صورت بارگذاری زیاد ، می سوزند یا می سوزند. فیوزهای لوله شباهت زیادی به لامپ فلورسنت دارند ، در مقیاس بسیار کوچکتر ، جایی که قسمت لوله طولانی است و در دو طرف آن یک محفظه محافظ ساخته شده از شیشه بین آنها قرار دارد.
سیم فیوز نازکی است که بین انتهای فلزی اجرا می شود و توسط شیشه محافظت می شود و در صورت اضافه بار شدن می سوزد و منفجر می شود.
بدون فیوز ، یک جریان الکتریکی زیاد و بیش از حد بار می تواند باعث گرم شدن بیش از حد سیم ها ، ذوب عایق و آتش سوزی شود. جریان زیاد به هر جزء برابر با خرابی فوری است ، بنابراین فیوز اطمینان می دهد که جریان در سطح معقولی باقی می ماند تا قطعه به عملکرد خود ادامه دهد. با این وجود ، اگر جریان زیاد باشد ، فیوز می سوزد.
هنگامی که برف پاک کن شیشه خودرو ، چراغ های جلو ، چراغ های داخلی ، گرمکن صندلی یا رادیو کار نمی کنند ، رانندگان متوجه مشکل فیوز می شوند. در برخی موارد ، ممکن است خودرو در راه اندازی نیز دچار مشکل شود.

جعبه فیوز خودرو چیست؟

 
جعبه فیوز خودرو چیست؟

اکثر خودروها مجهز به دو جعبه فیوز هستند. یکی در محفظه موتور قرار دارد و برای محافظت از اجزای موتور مانند سیستم خنک کننده ، پمپ ترمز ضد قفل و واحد کنترل موتور استفاده می شود.
مورد دیگر اغلب در قسمت کابین داخل یا زیر داشبورد ، در سمت راننده برای محافظت از وسایل الکتریکی داخلی یافت می شود. جعبه فیوز انواع فیوزها و رله ها را در یک مکان مناسب ، محافظت شده در برابر عناصر خارجی قرار می دهد.
تعویض جعبه فیوز خودرو غالباً ضروری نیست مگر اینکه خودرو دچار آسیب فیزیکی شدید یا مشکلات الکتریکی شده باشد.

آموزش تعویض فیوزهای خودرو

برای قرار دادن جعبه (های) فیوز وسیله نقلیه خود به دفترچه راهنمای مالک مراجعه کنید. دفترچه راهنمای شما نه تنها شما را از محل قرار گیری فیوز مطلع می کند ، بلکه یک نمودار نیز فیوز تعیین شده برای هر جزء را نشان می دهد.
این نمودار برای تعیین فیوز منفجر شده بسیار مفید است. بسیار توصیه می شود که هنگام تعویض فیوزها ، فقط از تجهیزات اصلی تولید و آمپرهای مساوی استفاده کنید. فیوز 10 آمپر را با فیوز 30 آمپر تعویض نکنید.
10 آمپر طوری طراحی شده است که با جریان کمتری دمیده شود ، در حالی که 30 آمپر اجازه می دهد جریان بیشتری از آن عبور کند. استفاده از جریان بیشتر برای عبور از آنچه توصیه می شود ، می تواند برای جزء مضر باشد.
اگرچه اکثر جعبه های فیوز تا آخر عمر خودرو دوام می آورند ، اما این احتمال وجود دارد که در صورت داغ شدن بیش از حد پایانه ها ، جایی که فیوزها به برق متصل شده اند و باعث ذوب شدن پلاستیک می شود ، نیاز به تعویض باشد.

کاربرد فیوزهای خودرو

فیوزها در اصل محافظ قطعات الکتریکی خودرو شما هستند. رله های موجود در صفحه فیوز با دور نگه داشتن منبع ولتاژ بالا از سوئیچ های درایو ، به محافظت از راننده کمک می کند.
جعبه فیوز فیوزها و رله ها را برای جلوگیری از آسیب ناشی از آب ، آب و هوا و سایر شرایط رانندگی در خود جای داده است.
جعبه فیوزهای خودرو اغلب به دلیل گرم شدن بیش از حد به دلایل مختلف از جمله افزودن لوازم جانبی یا قطعات برقی پس از فروش یا اتصالات و سیم های نامناسب توسط سازنده خراب می شوند ، که معمولاً منجر به فراخوان خودرو می شود.
هر زمان که با سیستم برقی وسیله نقلیه خود کار می کنید ، بسیار احتیاط کنید. اختلال در جعبه فیوز یا فیوزها می تواند صدمات جبران ناپذیری به خودرو وارد کند یا به شما آسیب برساند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *