آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

معرفی انواع چراغ های خودروها و کاربرد آن ها

معرفی انواع چراغ های خودروها و کاربرد آن ها

معرفی انواع چراغ های خودروها و کاربرد آن ها :از چه نورپردازی ماشینی باید استفاده کنم و چه زمانی باید چراغ های مختلف را روشن کنم؟ اینها سوالاتی است که روزانه بسیاری از رانندگان از خود می پرسند. از این گذشته، تعداد چراغ‌های مختلف می‌تواند نه تنها رانندگان مبتدی، بلکه رانندگان باتجربه را نیز گیج کند، به خصوص زمانی که به ندرت از آنها استفاده می‌شود.

در عین حال، چراغ های خودروی شما برای ایمنی جاده بسیار مهم است. به همین دلیل است که می‌خواهیم در این راهنمای لامپ چراغ‌های جلو خودرو توضیح دهیم که کدام چراغ‌ها در دسترس هستند، برای چه مواردی استفاده می‌شوند و از نظر قانونی چه زمانی باید روشن شوند.

روشنایی خودرو: اینها منابع نور موجود هستند

چراغ های مختلفی روی خودروها وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید، حتی اگر به ندرت استفاده شوند. موارد زیر ضروری است:

نور پایین اتومبیل

فلاشر نور بالا و چراغ جلو

چراغ های ایست و لامپ های معکوس

چراغ روشنایی روز و چراغ پارکینگ

چراغ مه شکن و مه شکن عقب

چراغ های نشانگر جهت و چراغ های هشدار خطر

راهنمای چراغ جلو اتومبیل: عملکردهای مختلف

نورپردازی خودرو در مجموع 9 چراغ مختلف را شامل می شود که حتی برخی از آنها کاربردهای متعددی دارند. با این وجود، هنگامی که نمادها و اهداف مختلف را به خاطر بسپارید، متوجه خواهید شد که بدون هیچ مشکلی می توانید چراغ ها را در ماشین خود پیدا کنید. از آنجایی که چراغ ها برای ایمنی جاده بسیار مهم هستند، هر راننده ای باید بداند که هر چراغ چه عملکردی را انجام می دهد

چراغ نور پایین اتومبیل

 

 

 

 

چراغ نور پایین اتومبیل

مهمترین نور احتمالاً نور پایین است. این چراغی است که معمولاً در گرگ و میش، تاریکی یا دید ضعیف به دلیل باران یا برف آن را روشن می‌کنید. روشن کردن نور پایین در این شرایط نیز طبق قانون الزامی است. نور پایین تقریباً روشن می شود. 50 تا 75 متر جلوی وسیله نقلیه خود بدون ترافیک خیره کننده روبرو شوید. به محض روشن شدن نور پایین، لامپ های عقب نیز به صورت خودکار روشن می شوند.

چراغ  فلاشر نور بالا و چراغ جلو

 

چراغ  فلاشر نور بالا و چراغ جلو

نور بالا نیز در بین انواع چراغ های خودرو نقش مهمی ایفا می کند. نور بالا چراغ جلوی قدرتمندی است که شما آن را روشن می کنید تا جلوتر را ببینید. مراقب باشید: نور بالا برای ترافیک روبرو بسیار خیره کننده است. بنابراین فقط زمانی باید آن را روشن کنید که خودرویی به سمت شما نمی آید. نور بالا همچنین به عنوان فلاشر چراغ جلو استفاده می شود، به عنوان مثال، زمانی که خود یا سایر کاربران جاده را در خطر می بینید یا هنگام سبقت گرفتن در مناطق غیر شهری.

در وسایل نقلیه مدرن، چراغی به نام چراغ جاده روستایی نیز وجود دارد. این نور بالا خاص فقط با سرعت خاصی روشن می شود و جاده را حتی بهتر روشن می کند.

چراغ ترمز و چراغ دنده عقب

چراغ ترمز و چراغ دنده عقب

همانطور که از نام آن پیداست، هر زمان که ترمز را فشار دهید، چراغ های ترمز روشن می شوند. چراغ های ترمز قرمز روشن می شوند و فقط در قسمت عقب خودرو هستند. از طرف دیگر، اگر دنده عقب را درگیر کنید، چراغ عقب عقب خودرو در پشت خودرو روشن می شود. هر دو چراغ به طور خودکار روشن می شوند: نیازی به اجرای تنظیمات ندارید. شما باید مرتباً بررسی کنید که این چراغ ها به درستی کار می کنند و در صورت نیاز به تعویض لامپ از راهنمای تعویض لامپ خودرو در دفترچه راهنمای مالک استفاده کنید.

چراغ روشنایی روز و چراغ پارکینگ

چراغ روشنایی روز و چراغ پارکینگ

تقریباً همه خودروهای مدرن اکنون دارای چراغ‌های روشنایی در روز هستند، حتی اگر این چراغ‌ها در بریتانیا اجباری نباشند. در بیشتر موارد، این لامپ‌های ال‌ای‌دی تا حدودی ضعیف‌تر هستند که عمدتاً به‌جای بهبود دید شما، در نظر گرفتن شما، راننده، بیشتر دیده می‌شوند. از آنجایی که این نوع روشنایی چندان قوی نیست، در طول روز مزاحمتی برای سایر کاربران جاده ایجاد نمی کند.

اگر خودرو شما در فاصله کمتر از 50 متری به دلیل شرایط آب و هوایی یا نور به وضوح قابل مشاهده نیست، باید چراغ های عقب را روشن کنید. برخی از مدل ها همچنین امکان روشن کردن چراغ پارکینگ را تنها در یک سمت خودرو ارائه می دهند.

چراغ مه شکن و مه شکن عقب

 

 

چراغ مه شکن و مه شکن عقب

چراغ مه شکن به جلو می تابد و دید شما را در باران متراکم یا مه بهبود می بخشد. روشن کردن مه شکن اجباری نیست، اما به طور قابل توجهی دید شما را در هوای بد بهبود می بخشد. چراغ مه شکن ممکن است همراه با نور پایین یا نور بالا روشن شود، اما فقط در صورتی که دید شما به دلیل بارش یا مه به شدت محدود شده باشد. چراغ مه شکن را به عنوان جایگزینی برای چراغ روشنایی در روز روشن نکنید.

چراغ قرمز چراغ مه شکن عقب به شدت به عقب می تابد و در نظر گرفته شده است تا سایر کاربران جاده را از موقعیت شما در شرایط آب و هوایی و دید نامناسب آگاه کند. همچنین روشن کردن چراغ مه شکن عقب اجباری نیست. با این حال، لامپ فقط در شرایط دید نامناسب کمتر از 50 متر می تواند روشن شود.

چراغ های نشانگر جهت و چراغ های هشدار خطر

چراغ های نشانگر جهت و چراغ های هشدار خطر

چراغ های نشانگر رنگ کهربایی در جلو و عقب، هر دو در سمت راست و چپ خودرو قرار دارند. هر زمان که می خواهید تغییر جهت را نشان دهید، باید این چراغ را روی ماشین روشن کنید. شما چراغ های هشدار خطر را روشن می کنید تا توجه را به یک حادثه اضطراری، تصادف یا مثلاً پشت یک ترافیک جلب کنید.

جهت خرید چراغ 206 کلیک کنید.

جهت خرید چراغ 405 کلیک کنید.

آرشیو چراغ دنا در رایکا یدک 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *