آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

نحوه تنظیم نور چراغ های خودرو به همراه فیلم

نحوه تنظیم نور چراغ های خودرو

نحوه تنظیم نور چراغ های خودرو :اگر چراغ‌های جلوی شما به اندازه کافی جاده را روشن نمی‌کنند و در هنگام رانندگی دیدتان را سخت می‌کنند، این نه تنها آزاردهنده است، بلکه اغلب بسیار خطرناک است. با این حال، در بیشتر موارد لزوماً به قطعات جدید نیاز ندارید: در عوض، فقط باید چراغ‌های جلو را دوباره تنظیم کنید. ما دقیقاً برای شما خلاصه کرده‌ایم که این کار چگونه کار می‌کند و چه زمانی بازدید از کارگاه ارزشمند است.

نحوه تنظیم نور چراغ های خودرو

قبل از اینکه در مورد تنظیم چراغ های جلو صحبت کنیم، اجازه دهید به طور خلاصه توضیح دهیم که چرا این بسیار مهم است. از این گذشته، تنظیم صحیح چراغ های خودرو نه تنها برای ایمنی شما، بلکه برای ایمنی سایر رانندگان نیز بسیار مهم است.

تنظیم تصادفی پرتوهای چراغ‌های جلو بسیار کم یا زیاد می‌تواند به شما – راننده – نمای بسیار کوچک‌تری بدهد. در نتیجه، ممکن است موانع یا سایر کاربران جاده را خیلی دیر تشخیص دهید و نتوانید به موقع واکنش نشان دهید. علاوه بر این، تنظیم ارتفاع بیش از حد چراغ‌های جلو نیز بسیار خطرناک است زیرا می‌تواند ترافیک مقابل را خیره کند و خطر تصادف را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

راهنمای تنظیم چراغ جلو خودرو

اولاً، فقط در صورتی باید خودتان این کار را انجام دهید که واقعاً بدانید چگونه آن را انجام دهید و تجربه قبلی داشته باشید. اگرچه تنظیم چراغ های جلو بدون دستگاه تنظیم امکان پذیر است، اشتباه کردن آسان است. برای اطمینان از تنظیم صحیح چراغ‌های جلو، بهتر است وسیله نقلیه خود را نزد مکانیک ببرید، به خصوص که این تنظیمات را معمولاً می‌توان ظرف چند دقیقه در کارگاه خودرو و با قیمتی مقرون به صرفه انجام داد.

فیلم آموزشی تنظیم چراغ جلو خودرو

توجه داشته باشید که دو راه برای تنظیم نادرست چراغ‌های جلو وجود دارد: با تنظیم اولیه نادرست و تراز کردن اشتباه چراغ‌های جلو. اگر چراغ‌های جلو شما قبلاً به درستی تنظیم شده‌اند، اما خودروی شما بار زیادی دارد، ممکن است لازم باشد سطح چراغ‌های جلو را نیز بر این اساس تنظیم کنید.

مراحل تنظیم چراغ های جلویی خودرو

نحوه تنظیم نور چراغ های خودرو

1-برداشتن وزن اضافی خودرو از صندوق عقب

ماشین خود را تراز کنید با برداشتن وزن اضافی از صندوق عقب خودرو شروع کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که فشار باد لاستیک در تمام لاستیک ها در سطح توصیه شده سازنده باشد. در صورت امکان از یک نفر بخواهید روی صندلی راننده بنشیند و باک بنزین نیمه پر باشد. علاوه بر این، بررسی کنید که چرخ تنظیم هدف چراغ جلو (در صورت نصب) در موقعیت صفر باشد.

2-تراز کردن خودرو در محیطی صاف

ماشین خود را در موقعیت قرار دهید در زمینی هموار، 10 تا 15 فوت (3.0 تا 4.6 متر) از یک دیوار تاریک یا درب گاراژ پارک کنید و جلوی ماشین به سمت دیوار باشد. یک پارکینگ آسفالت شده یا مسیری هموار بهترین است.

ماشین را چند بار در هر چهار گوشه بپرید تا مطمئن شوید که تکان ها صاف شده اند.

برای اطمینان از تراز بودن سیستم تعلیق، فاصله تا زمین را از هر دو چراغ جلو اندازه گیری کنید.

3-روشن کردن چراغ جلو خودرو

چراغ های جلو را روشن کنید. از نور بالا یا چراغ های مه شکن خود استفاده نکنید. خطوط مرکزی افقی و عمودی پرتوهای چراغ جلو را با نوار چسب علامت بزنید تا دو T روی دیوار یا درب گاراژ ایجاد کنید.

4-تراز کردن چراغ های خودرو

از تراز بودن چراغ ها اطمینان حاصل کنید. سطح نجار را بین دو خط مرکزی مشخص شده قرار دهید تا ببینید آیا آنها یکنواخت هستند یا خیر. اگر آنها یکنواخت نیستند، از یک متر برای اندازه گیری فاصله نشانک پایینی از دیوار استفاده کنید و نشانگر خط مرکزی دیگر را تا همان ارتفاع پایین بیاورید. این خطوط مرکزی نباید بیشتر از 3.5 فوت (1.1 متر) از زمین باشد.[4]

5-رعایت فاصله از دیوار بابت تنظیم چراغ های خودرو

ماشین خود را دقیقاً 25 فوت (7.6 متر) از دیوار یا درب گاراژ عقب ببرید. فاصله را تخمین نزن! برای اطمینان از فاصله مناسب از دیوار از یک متر استفاده کنید. چراغ های جلو را خاموش کنید. حلقه برش را از اطراف چراغ های جلو بردارید و پیچ های تنظیم را پیدا کنید. این پیچ ها معمولاً در مجاورت چراغ جلو یافت می شوند، اگرچه برخی از سازندگان پیچ ها را در محفظه موتور، پشت چراغ های جلو قرار می دهند. تنظیم کننده افقی و تنظیم کننده عمودی باید علامت گذاری شوند.

همیشه به مشخصات مندرج در دفترچه راهنمای مالک موکول کنید—بعضی از سازندگان فواصل مختلف را برای تنظیم مناسب توصیه می کنند. به عنوان مثال، تویوتا 10 فوت (3.0 متر) فوت، Pontiac GTO 15 فوت (4.6 متر) و کرایسلر 3 فوت (0.9 متر) را برای برخی مدل ها توصیه می کند. به همین دلیل، مهم است که دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کرده و از آن دستورالعمل ها پیروی کنید.

باید یک پیچ در بالای چراغ جلو وجود داشته باشد تا به صورت عمودی تنظیم شود و یک پیچ دیگر در یک طرف چراغ جلو برای تنظیم افقی وجود داشته باشد، اگرچه ممکن است برخی خودروها به جای پیچ دارای پیچ تنظیم باشند.

6-تنظیم چراغ خودرو بصورت جداگانه

هر چراغ جلو را جداگانه تنظیم کنید. هنگام تنظیم و آزمایش دیگری، یکی را با یک سویشرت یا شیئی دیگر مسدود کنید، زیرا جریان نور می تواند تشخیص یکی از دیگری را دشوار کند. وقتی تنظیمات را انجام می‌دهید، از کمکی بخواهید که در صندلی راننده بنشیند تا در حین انجام تنظیمات مناسب، چراغ‌ها را روشن و خاموش کند.

نحوه تنظیم نور چراغ های خودرو

7-تنظیم و چرخاندن پیچ های نور خودرو

برای تنظیم میدان عمودی، پیچ یا پیچ بالایی را بچرخانید. چرخش در جهت عقربه های ساعت باید چراغ ها را افزایش دهد، در حالی که چرخش های خلاف جهت عقربه های ساعت باید چراغ ها را کاهش دهند.

چراغ های جلو را بعد از تنظیم روشن کنید و به الگوی نور روی دیوار نگاه کنید. بالای شدیدترین قسمت پرتو باید یکنواخت یا درست زیر مرکز خط نواری که ساخته اید باشد.

8-تنظیم پیچ های جانبی چراغ های خودرو

برای تنظیم میدان افقی، پیچ ها یا پیچ های جانبی را بچرخانید. اکنون، اساساً همان کار را با تنظیم راست چپ انجام خواهید داد. اکثر قسمت شدید پرتو باید در سمت راست خط عمودی باشد (یا اگر در سمت چپ جاده رانندگی می کنید به سمت چپ آن)

9-تست تنظیم چراغ های خودرو در جاده

تراز خود را در جاده آزمایش کنید. ماشین خود را برای تست رانندگی بیرون ببرید تا مطمئن شوید چراغ های جلو به درستی تنظیم شده اند. در صورت لزوم با تکرار مراحل بالا دوباره تنظیم کنید.

تنظیم نور پایین، نور بالا و مه شکن

همانطور که قبلاً ذکر شد، نصب صحیح چراغ‌های جلو در یک کارگاه نه تنها ایمن‌تر است، بلکه اغلب در زمان بیشتری نسبت به تلاش برای انجام آن صرفه‌جویی می‌کند. این به این دلیل است که در کارگاه وسایل نقلیه موتوری، تنظیم با استفاده از یک دستگاه تنظیم چراغ جلو انجام می شود و کل فرآیند را سریعتر و دقیق تر می کند.

تنظیم چراغ های جلو LED و لامپ های زنون

تنظیم چراغ های جلو زنون به تنهایی نه تنها پیچیده است، بلکه معمولاً تا حدی امکان پذیر است. اغلب شما فقط می توانید چراغ جلو را به تنظیمات اولیه بازنشانی کنید. همین امر در مورد تنظیم چراغ های جلو LED نیز صدق می کند. با سیستم های پیچیده ای مانند LED ماتریس، دیگر نمی توانید خودتان تنظیماتی را انجام دهید. بازدید از کارگاه در این مورد الزامی است.

تنظیم چراغ موتور

برای موتورسیکلت ها، به همان روشی که هنگام تنظیم چراغ های جلو برای ماشین خود عمل کنید، عمل کنید. موتور را در مقابل یک دیوار سفید قرار دهید و سپس خطوط کمکی و اصلاحی را بکشید. اکنون می توانید چراغ جلو را تنظیم کنید. در مورد موتورسیکلت ها، استفاده از تنظیمات صحیح فشار باد لاستیک و تعلیق بسیار مهم است.

جهت خرید چراغ 206 کلیک کنید.

جهت خرید چراغ 405 کلیک کنید.

آرشیو چراغ دنا در رایکا یدک 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *