آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

هدف از ضربه گیرها در سپر خودرو چیست؟

هدف از ضربه گیرها در سپر خودرو چیست؟

هدف از ضربه گیرها در سپر خودرو چیست؟سپر خودرو برای جلوگیری یا کاهش آسیب فیزیکی به انتهای جلو و عقب وسایل نقلیه موتوری سواری در تصادفات با سرعت کم طراحی شده است.

طراحی سپرهای خودرو

سپرهای خودرو معمولاً به گونه‌ای طراحی نمی‌شوند که اجزای ساختاری باشند که به طور قابل‌توجهی به قابلیت تصادف خودرو یا محافظت از سرنشینان در هنگام برخورد از جلو یا عقب کمک کنند.

این یک ویژگی ایمنی برای جلوگیری یا کاهش شدت آسیب به سرنشینان در خودروهای سواری نیست.

سپرها برای محافظت از کاپوت، صندوق عقب، جلوپنجره، سوخت، اگزوز و سیستم خنک کننده و همچنین تجهیزات مرتبط با ایمنی مانند چراغ های پارکینگ، چراغ های جلو و عقب در تصادفات با سرعت کم طراحی شده اند.

هدف از ضربه گیرها در سپر خودرو چیست؟

متداول ترین مناطق ضربه در وسایل نقلیه امروزه سپرهای جلو و عقب هستند امروزه اکثر ضربه گیرها از پلاستیک رنگ شده ساخته می شوند. هنگامی که سپرهای پلاستیکی آسیب می بینند و به یک بدنه فروشی سنتی منتقل می شوند، روش عادی تعویض سپر است.

تجهیز وسایل نقلیه مسافربری به سپرهایی که به طور موثری آسیب در تصادفات با سرعت کم را کاهش می دهد، مهم است.

سپرهای بهتر به معنای هزینه های کمتر از جیب مصرف کنندگان و هزینه های بیمه کمتر است، بعلاوه رانندگان را از تشدید رسیدگی به تعمیرات دور می کند.

ضربه گیر سپر خودرو

ضربه گیرهای بد معمول هستند. بسیاری از سپرها به اندازه کافی بلند یا بلند نیستند که در تصادفات کم سرعت بین خودروهای شاسی بلند، پیکاپ یا خودروهای دیگر ضربه بخورند.

جهت خرید سپر 206 کلیک کنید

جهت خرید سپر 405  کلیک کنید

مشاهده سپر پژو پارس کلیک کنید

علاوه بر این، بسیاری از سپرها برای محافظت از گوشه های خودرو به اندازه کافی پهن نیستند حتی زمانی که سپرها به خوبی با سپرهای خودروهای دیگر مطابقت دارند، بسیاری از سپرها با سپرهای دیگر درگیر نمی شوند یا حتی نمی توانند انرژی یک ضربه کوچک را جذب کنند.

این بدان معناست که قطعات و چراغ های گران قیمت بدنه خودرو بیشترین آسیب را متحمل می شوند.

سپر های پیکاپ و SUV ها

سپرهای پیکاپ ها، SUV ها و ون ها از حداقل الزامات عملکرد فدرال مستثنی هستند.

از دهه 1970، قوانین مربوط به خودروها، منطقه‌ای را برای ارتفاع سپر مشخص می‌کنند و میزان آسیب‌های مجاز را فراتر از سیستم سپر در تصادفات با سرعت کم محدود می‌کنند.

از آنجایی که این قوانین در مورد پیکاپ ها، SUV ها یا وانت ها اعمال نمی شود، سپرهای سواری بالاتر آنها اغلب با سپرهای خودروها مطابقت ندارد.

انرژی تصادف ممکن است سپرها را دور بزند و به بدنه و چراغ خودرو آسیب برساند.

ویژگی های خوب یک سیستم سپر خوب چیست؟

هندسه، پایداری و جذب انرژی سپرهای وسایل نقلیه در حال برخورد باید به شکل هندسی در یک راستا قرار گیرند تا در هنگام تصادف با سرعت کم با یکدیگر درگیر شوند تا انرژی تصادف را جذب کنند.

سپرها باید به اندازه کافی روی یکدیگر همپوشانی داشته باشند تا تغییرات ارتفاع سواری و ترمز پیش از ضربه را در نظر بگیرند، که می تواند قسمت جلو را پایین بیاورد یا قسمت عقب خودرو را درست قبل از ضربه بالا ببرد.

سپر خودرو  باید در هنگام برخورد با سپر دیگر درگیر بمانند، به جای اینکه سپرها را از بین ببرند یا از زیر سوار شوند، که اغلب منجر به آسیب دیدن جلوپنجره خودرو، چراغ های جلو، کاپوت، گلگیرها و صندوق عقب خودرو می شود.

پوسته سپر خودرو  همچنین باید دارای قابلیت جذب انرژی کافی برای محدود کردن آسیب به خود سیستم سپر باشند.

مقاومت سپرهای خودرو در هنگام تصادف

سپرهای خودرو به گونه ای ساخته شده اند که در برابر تصادف با سرعت 5 مایل در ساعت بدون آسیب مقاومت کنند.

این کار برای اطمینان از ایمنی سرنشین انجام نمی شود، بلکه برای محافظت و محدود کردن آسیب به سپرها انجام می شود و هزینه تعمیر را به حداقل می رساند.

در بسیاری از مواقع، برخورد وسیله نقلیه به وسیله نقلیه می تواند قبل از اینکه آسیب قابل تشخیصی به وسیله نقلیه موتوری وارد شود، ضربه ای بین 8 تا 9 مایل در ساعت را تحمل کند.

با این حال، و این یک واقعیت قابل اثبات است، زمانی که سپر خرد نمی شود و نیروی ضربه را جذب نمی کند – – بیشتر این تصادف توسط سرنشینان احساس می شود.

به خاطر داشته باشید که این همان کاری است که تعمیرگاه های سپر برای امرار معاش انجام می دهند، تعمیرکاران در تعمیر سپر تخصص دارند و در هنگام تعمیر یا تعویض سپراز تجهیزات پیشرفته استفاده می کنند.

 سپر آریسان  در فروشگاه رایکا یدک 

 سپر ال 90 در فروشگاه رایکا یدک 

 سپر پژو 2008 در فروشگاه رایکا یدک 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *