آموزش خودرو

هزینه تعویض و تعمیر مبدل کاتالیزوری

هزینه تعویض و تعمیر مبدل کاتالیزوری

هزینه تعویض و تعمیر مبدل کاتالیزوری :  مبدل کاتالیزوری سمیت خروجی از لوله اگزوز را کاهش می دهد. اگر مال شما خراب است، باید آن را تعمیر کنید. در اینجا چیزی است که می توانید انتظار داشته باشید که هزینه آن باشد.

هزینه تعویض و تعمیر مبدل کاتالیزوری

دلایل زیادی وجود دارد که خودروسازان به سمت خودروهای الکتریکی حرکت می کنند.
یکی از موارد اصلی کاهش انتشار است که تعداد گازها و ذرات خروجی از لوله اگزوز است. با این حال، تا زمانی که موتور احتراق داخلی به طور کامل از کار بیفتد، برای رسیدن به این هدف باید به مبدل های کاتالیزوری تکیه کنیم.
مبدل کاتالیزوری چیست؟ این یک دستگاه کنترل آلاینده است که در نزدیکی منیفولد اگزوز قرار دارد و سمیت آنچه از لوله اگزوز خارج می شود را کاهش می دهد. اگر ماشین شما شکست بخورد، دیگر نمی تواند این کار را به طور موثر انجام دهد، به این معنی که ماشین شما احتمالاً تست مه دود را نمی گذراند.
خوشبختانه، در این راهنما، همه چیزهایی را که باید در مورد مبدل های کاتالیزوری بدانید، پوشش خواهیم داد.
مبدل کاتالیزوری چیست؟
ابتدا نگاهی دقیق‌تر به چیستی و نحوه عملکرد آن خواهیم داشت. سپس، چند مورد از نشانه‌های اصلی را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهد نشانه شما شکست خورده است (یا قبلاً شکست خورده است).
در آخر، بررسی خواهیم کرد که چه چیزی باعث خرابی مبدل کاتالیزوری می شود و هزینه تعمیر یا تعویض آن چقدر است.

مبدل کاتالیزوری چیست و چه کاری انجام می دهد؟

بنزین از هیدروکربن ها تشکیل شده است که یک ترکیب آلی متشکل از هیدروژن و کربن است. در یک دنیای کامل، مشتعل شدن همه اینها (از جمله اکسیژن) ترکیبی بی ضرر از دی اکسید کربن و آب تولید می کند.
با این حال، به دلیل گرمای داخل موتور، واکنش عالی نیست.
در عوض، مولکول هایی را ایجاد می کند که به طور طبیعی وجود ندارند. در نتیجه مونوکسید کربن ساخته می شود که ماده ای سمی است که لایه اوزون را تخریب می کند. علاوه بر این، اگر هر یک از هیدروکربن ها نسوزند، در هوای بیرون نیز رها می شوند.
اینجا جایی است که یک مبدل کاتالیزوری وارد می شود که برای اولین بار در سال 1950 توسط یک مهندس شیمی فرانسوی به نام یوجین هودری ثبت اختراع شد.
چگونه کار می کند؟
اجزای داخل به عنوان یک کاتالیزور برای کمک به تبدیل این مواد سمی به چیزی کمتر مضر عمل می کنند. از این رو نام: مبدل کاتالیزوری.

داخل مبدل کاتالیزوری چیست؟

داخل مبدل کاتالیزوری چیست؟
اول، سرامیک وجود دارد که با هیچ چیز واکنش نشان نمی دهد، اما بسیار داغ می شود و اجازه می دهد تا واکنش ها رخ دهد.
آنچه در داخل مبدل کاتالیزوری وجود دارد
اگر نمی دانستید، مبدل های کاتالیزوری یک هدف محبوب برای سارقان هستند. چرا؟ زیرا حاوی چندین فلز کمیاب از جمله پلاتین، پالادیوم و رودیم هستند. این یکی از دلایلی است که مبدل های کاتالیزوری دارای برچسب قیمت بالایی هستند.
پلاتین و رودیوم اکسیژن را از اتم های نیتروژن می کشند و باعث می شوند نیتروژن بی ضرر از اگزوز خارج شود.
سپس پلاتین و پالادیوم از مولکول‌های اکسیژن باقی‌مانده با ترکیب آن‌ها با مونوکسید کربن برای تولید CO2 استفاده می‌کنند. نه تنها این، بلکه آنها هیدروکربن های باقیمانده را به همان اندازه که از آن عبور می کنند اکسید می کنند.
بیشتر بدانید : متوقف کردن روغن سوزی خودرو
موتور شما چگونه این واکنش ها را بهینه می کند؟ از طریق ماژول کنترل الکترونیکی (ECM) کنترل می شود که داده های خود را از دو سنسور مختلف اکسیژن دریافت می کند. یکی قبل از مبدل کاتالیزوری و یکی بعد از آن قرار دارد.
اکنون که تصور بهتری از مبدل کاتالیزوری و نحوه عملکرد آن دارید. بیایید به چند مورد از علائم اصلی که ممکن است تجربه کنید که نشان می دهد علائم شما شکست خورده است نگاهی بیاندازیم.

علائم خرابی مبدل کاتالیزوری چیست؟

ECM شما داده‌ها را از سنسورهای مختلف داخل موتور گرفته و از آن برای بهینه‌سازی مخلوط هوا/سوخت داخل محفظه‌های احتراق استفاده می‌کند.
همانطور که قبلاً اشاره کردیم، دو سنسور روی مبدل کاتالیزوری وجود دارد، یکی قبل و دیگری بعد از آن. اگر در داخل انسداد وجود داشته باشد، ECM با تزریق سوخت بیشتر جبران می‌کند، بنابراین مصرف سوخت شما را کاهش می‌دهد.

اگزوز بوی تخم مرغ گندیده می دهد

اگر در ماشین خود هستید و ناگهان متوجه بوی بد تخم مرغ های فاسد شدید، دیگر مسافران را سرزنش نکنید، زیرا ممکن است مبدل کاتالیزوری شما باشد.
چرا؟ زیرا بنزین حاوی مقدار کمی گوگرد است که در طی فرآیند احتراق به سولفید هیدروژن تبدیل می شود.
اگر مبدل کاتالیزوری همانطور که در نظر گرفته شده است کار کند، این سولفید را به دی اکسید گوگرد بی بو تبدیل می کند.
اگر اینطور نباشد، سولفید هیدروژن قبل از تبدیل از لوله اگزوز خارج می‌شود و این همان چیزی است که بو ایجاد می‌کند.
ماشین شما در تست آلایندگی خود رد شد

اندازه گیری گاز اگزوز تشخیصی خودرو در ایستگاه عیب یابی

اندازه گیری گاز اگزوز تشخیصی خودرو در ایستگاه عیب یابی
اکثر ایالت ها نیاز دارند که وسیله نقلیه شما آزمایش آلایندگی را بگذراند تا اطمینان حاصل شود که مقدار بیش از حد آلاینده ها را دفع نمی کند. صدور گواهینامه در اکثر مکان ها 1 تا 3 سال طول می کشد و معمولا بین 30 تا 90 دلار هزینه دارد.
خودرویی که گواهینامه ندارد به عنوان نامناسب برای رانندگی برچسب خورده است، به این معنی که اگر شما را بکشند، احتمالا جریمه دریافت خواهید کرد. نه تنها این بلکه اگر  برای تمدید ثبت نام خود در وسیله نقلیه ای که نمی تواند یا رد شده است، آنها به شما اجازه این کار را نمی دهند.
اگر این خبر سرنوشت‌ساز دریافت کردید که خودروی شما در تست مه دود شکست خورده است، به احتمال زیاد مشکلی در مبدل کاتالیزوری شما وجود دارد.

چراغ چک موتور ظاهر می شود

چراغ چک موتور ظاهر می شود
اگر مانند اکثر مردم هستید، با چراغ چک موتور خود رابطه عشق/تنفر دارید.
مطمئناً وقتی ظاهر می شود همیشه هشدار دهنده است و معمولاً به این معنی است که برای مراقبت از آن باید مقداری پول نقد خرج کنید. اما اگر به محض روشن شدن علت آن را جویا شوید، احتمالاً از بدتر شدن هر چیزی که هست جلوگیری خواهید کرد.
ECM داده ها را از دو حسگر اکسیژن مبدل کاتالیزوری می گیرد. اگر تشخیص دهند که گازهای خروجی به درستی کاتالیز نمی شوند، ECM چراغ چک موتور را روشن می کند.
ظاهر شدن چراغ موتور به طور خاص به این معنی نیست که مبدل کاتالیزوری است. اما برای اطمینان می توانید ماشین خود را به مغازه ببرید یا خودتان از اسکنر OBDII استفاده کنید.

کاهش عملکرد موتور

در اینجا یکی از رایج ترین علائمی است که نشان می دهد مبدل کاتالیزوری شما مشکل دارد، شتاب ضعیف.
این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که برای مدت طولانی بیش از حد گرم می‌شود، که باعث ذوب شدن اجزای داخل آن می‌شود.
این می تواند منجر به انسداد داخل شود که جریان اگزوز را محدود می کند. در این مورد، شما باید آن را تعمیر / تعویض کنید. با این حال، همچنین ممکن است تجمع کربنی وجود داشته باشد که می توان آن را به راحتی با استفاده از یک پاک کننده مخصوص حذف کرد.

چه چیزی باعث خرابی یک مبدل کاتالیزوری می شود؟

خبر خوب این است که بیشتر مبدل‌های کاتالیزوری بین 10 تا 15 سال عمر می‌کنند، بیشتر به این دلیل که قطعات متحرک داخلی وجود ندارند.
با این حال، صرفاً به این دلیل که طول عمر بالایی دارند، به این معنی نیست که اجزای اطراف آن دارای طول عمر بالایی هستند. اگر آنها به درستی کار نکنند، می تواند طول عمر مبدل کاتالیزوری شما را کاهش دهد.

چند احتمال که ممکن است باعث شکست آن شود، عبارتند از:

 

  • ضد یخ در اگزوز
  • شمع های بد
  • سنسور اکسیژن معیوب
  • سوخت نسوخته در اگزوز
  • روغن در اگزوز

 

هزینه تعمیر/تعویض مبدل کاتالیزوری چقدر است؟

تعمیر مبدل کاتالیزوری
هیچ قیمت مشخصی برای تعمیر مبدل کاتالیزوری وجود ندارد، اگرچه ممکن است حدود 1000 دلار تا 2500 دلار باشد.

چه چیزی بر قیمتی که می پردازید تأثیر می گذارد؟

  • مارک و مدل ماشین شما
  • هزینه های تشخیصی و مسائل اضافی
  • تعداد ساعات تعویض
  • کیفیت قطعه تعویضی

هزینه تعویض و تعمیر مبدل کاتالیزوری : برای ساخت و مدل، همه چیز به نادر بودن و پیچیدگی برمی گردد. جایگزینی مبدل کاتالیزوری برای 92 سیویک بسیار کمتر از چیزی مانند BMW X3 یا Saab 9-3 است.
یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها، خرید یک مبدل کاتالیزوری مناسب جهانی به جای مبدلی است که مخصوص مدل شما ساخته شده است.
با این حال، به خاطر داشته باشید که اینها هرگز به اندازه یک محصول OEM کارآمد نیستند و ممکن است در صورت وجود گارانتی کارخانه، ضمانت نامه کارخانه را باطل کنند.
در مورد تعمیر مبدل کاتالیزوری، معمولاً بهتر است آن را تعویض کنید و علت خرابی آن را در وهله اول ردیابی کنید.
گاهی اوقات ممکن است یک گرفتگی را تمیز کنید، فقط فراموش نکنید که علت این اتفاق را تعیین کنید.
بیشتر بدانید : علت خروج دود سیاه، سفید از اگزوز خودرو چیست

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *