آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

هواکش کاپوت ( هود کاپوت ) چیست و چه کاربردی دارد؟

هواکش کاپوت ( هود کاپوت ) چیست و چه کاربردی دارد؟

هواکش کاپوت ( هود کاپوت ) چیست و چه کاربردی دارد؟دریچه های کاپوت چیزی است که اغلب در خودروهای با عملکرد بالا دیده می شود. به طور قابل توجهی، لا فراری با آنها از کارخانه عرضه می شود، همانطور که CTS-V، موستانگ GT500، DB-11، و بسیاری، بسیاری دیگر. اما هواکش کاپوت   چیست، چه کاربردی دارد و چرا از آنها استفاده می کنیم؟ امروز ما فقط به آن خواهیم پرداخت. بیایید با هم در مورد دریچه های کاپوت   بیاموزیم و مستقیماً وارد آن شویم.

دریچه کاپوت در ماشین مسابقه فراری

برای شروع، اجازه دهید دریچه کاپوت   چیست. دریچه کاپوت   یک دستگاه آیرودینامیک است که در کاپوت قرار دارد و برای خارج کردن هوا از محفظه موتور طراحی شده است. منافذ آن به سمت عقب خودرو هدایت می شود. این با کاپوت   SCOOP که برای کشیدن هوا به داخل محفظه موتور طراحی شده است متفاوت است. به طور خلاصه، دهانه‌های کاپوت رو به جلوی خودرو هستند و هوا را به داخل می‌کشند، دریچه‌های کاپوت رو به عقب هستند و به خروج هوا کمک می‌کنند.

دریچه های کاپوت روی لوتوس الیز

اما چرا می خواهیم هوا را از محفظه موتور بیرون بکشیم؟ آیا نمی خواهیم هوای سرد را به زور وارد محفظه موتور کنیم تا خنک بماند؟ شاید هوا را مجبور به ورود به ورودی کنید؟ در برخی موارد بله، به همین دلیل است که گاهی از اسکوپ استفاده می شود. دریچه های کاپوت به خنک نگه داشتن محفظه موتور نیز کمک می کنند، اما به روشی متفاوت از وارد کردن هوای سرد به داخل کار می کنند. با بیرون کشیدن هوا از محفظه موتور، گرمای ذخیره شده در آن هوا را از بین می برید. ایده این است که با دریچه‌ها می‌توانید هوای گرم شده را با سرعتی سریع‌تر از زمانی که دریچه‌ها وجود نداشتند خارج کنید. این تأثیر بسیار مفیدی دارد. با بیرون کشیدن بیشتر از محفظه موتور خود، هوای بیشتری را از طریق مبدل‌های حرارتی خودرو خود می‌کشید. این بدان معناست که رادیاتورها و اینترکولرهای خودروی شما می توانند کارآمدتر کار کنند، زیرا آنها از طریق اصل همرفت عمل می کنند، که متکی به سیال متحرکی است که روی سطح جریان دارد تا خنک شود، پره های رادیاتور و اینترکولر. در این حالت آن سیال هوا است. هوای خنک بیشتر از طریق مبدل های حرارتی به معنای خروج گرمای بیشتر از آنها است که هدف و مزیت اصلی استفاده از دریچه کاپوت   است.

جهت خرید کاپوت 405 کلیک کنید 

جهت خرید کاپوت 206کلیک کنید 

جهت خرید کاپوت دنا پلاس  کلیک کنید 

کاپوت سمند با قیمت عمده

دریچه های کاپوت در جگوار

دریچه های کاپوت

اگرچه اغلب در خودروهای فوق‌العاده و سایر وسایل نقلیه با کارایی بالا دیده می‌شود، دریچه‌های کاپوت می‌توانند در خنک‌کنندگی وسایل نقلیه روزانه مفید باشند، اگرچه به سادگی ضربه زدن به دریچه و امید به دیدن مزیت خنک‌کننده نیست. برای قرار دادن دریچه در یک مکان ایده آل، هوا باید به نحوی کارآمد از محفظه موتور خارج شود که عوارض جانبی منفی ایجاد نکند. اصول اولیه انتخاب محل برای دریچه، یافتن ناحیه‌ای روی کاپوت است که فشار بالایی در زیر، در محفظه موتور، و فشار پایین در بالا دارد، زیرا هوا از مناطق با فشار بالا به پایین منتقل می‌شود. این تحقیق بر روی بسیاری از خودروها، مانند مزدا میاتای من، انجام شده است، و نقشه‌های فشار را اغلب می‌توان به صورت آنلاین با کمی حفاری پیدا کرد. این به افرادی مانند من اجازه می‌دهد که مکان‌های بهینه را برای دریچه‌ها انتخاب کنند، اما طراحان و مهندسان خودرو از همان فرآیند اولیه، در سطح بسیار پیشرفته‌تر با آزمایش‌های بسیار پیشرفته‌تر پیروی می‌کنند. همچنین، اگر در مورد بهترین مکان مطمئن نیستید، به دنبال دریچه های معتبر پس از فروش برای وسیله نقلیه خود باشید. آنها آزمایش شده اند و می توانید طرح آنها را بسازید، یا اگر به پروژه های DIY علاقه ندارید، فقط طرح آنها را بخرید.

هواکش کاپوت ( هود کاپوت ) چیست و چه کاربردی دارد؟

به راحتی می توان فکر کرد که این ایده خوبی است که هوا را مستقیماً از روی توربو، ورودی یا قسمت دیگری از موتور خود که می خواهید خنک نگه دارید، خارج کنید. ثابت است، این اجازه می دهد تا هوای گرم از محفظه موتور خارج شود، اما در سرعت ها، بسته به فشار داخل و خارج محفظه موتور، ممکن است اثرات مضری ایجاد کند. قبل از بریدن کاپوت تحقیق خود را انجام دهید و اگر به درستی انجام شود، دریچه های کاپوت می توانند سود واقعی ایجاد کنند و به خنک تر و کارآمدتر ماشین شما کمک کنند.

هواکش کاپوت   در استون مارتین

برای بسته شدن، دریچه های کاپوت هوا را از محفظه موتور شما خارج می کنند تا مبدل های حرارتی وسیله نقلیه شما کارآمدتر کار کنند. این به معنای دماهای سردتر و پتانسیل تولید انرژی بیشتر است. آنها با یک اسکوپ متفاوت هستند زیرا به جای فشار دادن هوا، هوا را بیرون می کشند. هنگامی که به درستی استفاده شوند، می توانند یک مزیت عملکرد واقعی داشته باشند. برای تماشای ویدیوی من در مورد نحوه تخلیه کاپوت  ، کانال من را بررسی کنید. اگر از این مقاله لذت بردید، فراموش نکنید که در لیست پستی ما مشترک شوید و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. با تشکر برای خواندن، و تخلیه مبارک!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *