آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

چراغ‌های جلو HID در مقابل LED در مقابل لیزر (کدامیک بهترین هستند؟)

چراغ‌های جلو HID در مقابل LED در مقابل لیزر (کدامیک بهترین هستند؟)

چراغ‌های جلو HID در مقابل LED در مقابل لیزر :برای ایمن ماندن پشت فرمان، یک راننده باید مراقب باشد و دائماً از محیط اطراف خود بررسی کند. در حالی که این امر هنگام رانندگی در طول روز یک امر نسبتاً ساده است، اما با فرود آمدن تاریکی، عوارض ایجاد می شود.

چراغ‌های جلو HID در مقابل LED در مقابل لیزر :

دید ضعیف اغلب هنگام تصمیم گیری های حیاتی از روی صندلی راننده تردید ایجاد می کند و خطرات احتمالی زیادی را به همراه دارد. خوشبختانه، بسیاری از چنین مشکلاتی را می توان با استفاده از چراغ های جلو ارتقا یافته که اکنون به طور گسترده در دسترس همه مصرف کنندگان است، نفی کرد.

این نوع چراغ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نور بسیار بیشتری را نسبت به نوری که توسط لامپ‌های هالوژن استاندارد تولید می‌شود، به مسیر سفر شما بتابانند. از جمله مناسب ترین این گزینه ها می توان به چراغ های جلو HID، LED و لیزری اشاره کرد.

در بسیاری از موارد، رانندگان هنگام تلاش برای تمایز بین این پیکربندی‌های چراغ‌های جلو با مقدار معینی مشکل مواجه می‌شوند. این اغلب منجر به سردرگمی می شود، به خصوص هنگام تعیین اینکه کدام چراغ جلوی تخصصی بهترین ارزش را در هر موقعیتی ارائه می دهد.

راهنمای زیر به شما در تعیین بهترین چراغ جلو برای نیازهای خاص خود کمک می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های منحصر به فرد چراغ های جلو HID، LED و لیزری به ادامه مطلب مراجعه کنید.

چراغ های جلو HID چیست؟

چراغ های جلو HID

چراغ های جلو HID

HID مخفف High Intensity Discharge است. هنگامی که این فناوری در یک لامپ چراغ خودرو استفاده می شود، راه را به گونه ای روشن می کند که با استفاده از لامپ های هالوژن استاندارد غیرقابل تصور است.

چراغ های جلو HID ا

ز استفاده از رشته های رشته ای سنتی صرف نظر می کنند. در عوض، لامپ‌های این پیکربندی به استفاده از گاز زنون به‌عنوان منبع روشنایی خود متکی هستند.

زنون، به شکل فشار بالا، از طریق ورودی الکتریکی از الکترودهای ولتاژ بالا چراغ جلو HID برانگیخته می شود. هنگامی که برانگیخته می شود، این منبع زنون به حالت پلاسما تبدیل می شود، که یک نور آبی روشن یا سفید را ارائه می دهد.

بیشتر چراغ های جلو HID همراه با مجموعه های پرتو پروژکتور استفاده می شود که برای تمرکز و هدایت پرتو لامپ در نظر گرفته شده است. این کار کارایی چراغ های جلو HID را به حداکثر می رساند، در حالی که احتمال کور شدن ناخواسته رانندگان را نیز به حداقل می رساند.

چراغ‌های جلو HID اکنون مدت زیادی است که وجود داشته و برای اولین بار در سال 1991 در BMW سری 7 ظاهر شدند. در طول 30 سال پس از ظهور، چراغ‌های جلو HID به دلیل عمر طولانی‌شان شناخته شده‌اند که در بیشتر کاربردها به طور میانگین 30000 ساعت است.

به طور کلی، چراغ های جلو HID به عنوان یک جایگزین مناسب برای استفاده از لامپ های استاندارد عمل می کنند. در اکثر موارد، چراغ‌های جلوی HID که به‌درستی نصب شده‌اند، 2 تا 3 برابر بیشتر از لامپ‌های هالوژن خروجی تولید می‌کنند، در حالی که فشار کمتری بر روی سیستم شارژ خودرو وارد می‌کنند.

چراغ‌های جلوی HID را می‌توان با هزینه نسبتاً مناسبی در مقایسه با سایر انواع لامپ‌های پس از فروش خریداری کرد.

چراغ های جلو LED چیست؟

چراغ های جلو LED

چراغ های جلو LED

LED مخفف Light-Emitting Diode است. در حالی که فناوری LED در چندین دهه گذشته در نقش های فنی مختلف استفاده شده است، نورپردازی از این نوع اخیراً در صنعت خودرو محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده است.

چراغ های جلو ال ای دی

چراغ های جلو LED از گاز تحت فشار در طراحی خود استفاده نمی کنند، همانطور که در چراغ های جلو هالوژن و HID وجود دارد. در عوض، چراغ‌های LED نور را از طریق نیمه‌رساناها یا دیودها تخلیه می‌کنند.

هنگامی که یک لامپ ال ای دی روشن می شود، بار الکتریکی خود را به انرژی نور تبدیل می کند. این نور به طور طبیعی رنگ سفید روشنی به خود می گیرد. به طور کلی، نوری که از یک لامپ ال‌ای‌دی ساطع می‌شود، روشن‌تر و با شدت بیشتری نسبت به لامپ‌های هالوژن استاندارد ساطع می‌شود.

بیشتر بخوانید: چگونه چراغ های ماشین را تمیز و شفاف کنیم ؟

با این حال، چراغ های جلو LED نیز در تعدادی رنگ جداگانه ارائه می شوند. این رنگ‌های متفاوت از طریق استفاده از لنزهای رنگی ایجاد می‌شوند که روی دیودهای جداگانه یک لامپ اعمال می‌شوند. قانونی بودن چراغ های LED رنگی غیر استاندارد معمولاً در ایالت ها متفاوت است.

مزایای چراغ جلو ال ای دی

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از چراغ جلو LED مربوط به کارایی نسبی چنین لامپی است. از نظر طراحی، چراغ‌های جلو LED مقدار بسیار محدودی انرژی در هنگام کار مصرف می‌کنند، به‌ویژه زمانی که با انرژی مورد نیاز چراغ‌های هالوژن استاندارد مقایسه می‌شوند. این به طور قابل ملاحظه ای بار وارد شده بر روی سیستم شارژ خودرو را کاهش می دهد.

به طور کلی، چراغ های جلو LED برای اکثر رانندگانی که به دنبال افزایش دید در شب هستند، بسیار ارزشمند هستند. نورهای این پیکربندی همچنین هنگام استفاده بسیار چشمگیر به نظر می رسند و یک پرتو روشن و واضح از نور را پخش می کنند.

با این حال، چراغ های جلو LED نیز به طور قابل توجهی گران تر از هر دو لامپ هالوژن و HID هستند.

هدلایت لیزری چیست؟

چراغ های جلو لیزری

چراغ های جلو لیزری

ظهور چراغ های جلوی لیزری در مقایسه با ظهور چراغ های جلو HID و LED، پیشرفت نسبتا جدیدی در طراحی خودرو است. این فناوری برای اولین بار توسط BMW در سال 2011 در زمان نمایشگاه معرفی شد از مفهوم i8 هیبریدی خود استفاده می کنند.

در حالی که چراغ‌های جلوی این طرح واقعاً دارای لیزرهای کاربردی هستند، آنها نور را به همان شیوه‌ای که اکثر رانندگان تصور می‌کنند پخش نمی‌کنند.

برخلاف تصور رایج، چراغ‌های جلوی لیزری پرتوهای لیزر واقعی را به جاده جلویی نمی‌تابانند. برعکس، لیزرهای مورد استفاده در نورهای این پیکربندی در واقع به یک عدسی پر از فسفر زرد منعکس می‌شوند. این فسفر به ورودی ارائه شده توسط لیزرهای مجموعه، با انتشار یک نور فوق العاده روشن واکنش نشان می دهد.

نور تولید شده توسط این واکنش سپس توسط یک بازتابنده تخصصی از طریق بیرونی ترین لنز مجموعه چراغ جلو به بیرون پرتاب می شود. در نتیجه، هیچ گاه پرتوهای لیزر مستقیم به هیچ جهتی که ممکن است آسیبی وارد شود، پرتاب نمی شود.

اکثر مجموعه‌های چراغ‌های جلوی لیزری حتی دارای ویژگی‌های ایمنی هستند که در صورت به خطر افتادن در هنگام خرابی، عملکرد را غیرفعال می‌کنند.

تعدادی از تولیدکنندگان، از جمله BMW و Audi، بیان می‌کنند که لیزرهای موجود در این چراغ‌ها 1000 برابر روشن‌تر از لامپ‌های LED معمولی هستند.

در نتیجه، چراغ‌های لیزری با قدرت بسیار بیشتر از هر نوع نور دیگری که در حال حاضر در بازار موجود است، طراحی می‌شود. این می تواند در هنگام پیمایش در جاده های پر پیچ و خم یا در غیر این صورت خطرناک تحت پوشش تاریکی بسیار ارزشمند باشد.

در حال حاضر، مجموعه چراغ های لیزری قیمت بسیار بالاتری نسبت به لامپ های HID و LED معمولی دارند. در حالی که انتظار می رود این قیمت ها تا حدودی بالاتر از دومی باشد، به دلیل پیچیدگی مجموعه های لیزری، انتظار کاهش اندکی هزینه چنین واحدهایی در آینده کاملاً منطقی است.

تفاوت های کلیدی چراغ های جلو خودرو

تفاوت های کلیدی

تفاوت های کلیدی

فاصله چراغ جلو HID در مقابل LED در مقابل لیزر

فاصله تقریبی روشنایی

روشنایی

HID – کاملاً روشن است که دید عالی را فراهم می کند. در بیشتر موارد، لامپ های این نوع خروجی 2-3 برابر بیشتر از لامپ های هالوژن استاندارد دارند.

LED – بسیار روشن و کمی روشن تر از لامپ های HID. چراغ‌های جلو از این نوع نیز دارای نورهایی هستند که شکل مشخصی دارند.

لیزر – بسیار روشن تر از گزینه های HID و LED. چراغ‌های جلو از این نوع معمولاً در فواصل بیش از 1/4 مایل قرار می‌گیرند.

طول عمر

HID – در اکثر موارد کاملاً بادوام است. بسیاری از تولید کنندگان چراغ های جلو HID مشخص می کنند که محصولات آنها به طور متوسط ​​بین 2000 تا 3000 ساعت عمر می کنند.

LED – بسیار بادوام با طول عمر تبلیغاتی تا 10000-50000 ساعت. بنابراین، می توان انتظار داشت که چراغ های جلو با این پیکربندی در شرایط عادی برای مدت 5-10 سال دوام بیاورند.

لیزر – بسیار بادوام اکثر چراغ‌های لیزری بیش از 50000 ساعت کار می‌کنند، اگرچه طول عمر واقعی این چراغ‌ها در سال‌های آینده آشکارتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: 11 نوع مختلف از چراغ های جلو خودرو

محدوده رنگ چراغ جلو اچ ای دی

HID – می تواند به طور قابل توجهی در رنگ متفاوت باشد، از زرد تا آبی/بنفش. تفاوت بین رنگ آمیزی یک لامپ خاص به دیگری در دمای دقیقی است که گاز زنون در یک لامپ گرم می شود.

LED – روشنایی واضح و سفید رنگ را ارائه می دهد. با این حال، برخی از لامپ های LED رنگی خاص در دسترس هستند که از لنزهای سفارشی استفاده می کنند.

لیزر – اکثریت قریب به اتفاق نوری را پخش می کنند که از نظر رنگ شبیه به رنگی است که توسط خورشید پخش می شود. با این حال، کاملاً منطقی است که فرض کنیم انواع مختلف نورهای لیزری در آینده نزدیک در دسترس خواهند بود.

اندازه / سبک چراغ جلو اچ ای دی

HID – از نظر اندازه بسیار شبیه به چراغ های هالوژن استاندارد است. در حالی که به اندازه لامپ های ال ای دی فشرده نیستند، می توان انتظار داشت که لامپ های این نوع در صورت انتخاب دقیق توسط کاربرد، اتصال مناسب را ارائه دهند.

LED – کمی کوچکتر از لامپ های هالوژن استاندارد. این به دلیل این واقعیت است که لامپ های LED برای استفاده نیازی به تامین گاز فشار بالا ندارند.

لیزر – در بیشتر موارد، به شکل یک مجموعه واحد تولید می شود، زیرا از هیچ لامپ عمومی استفاده نمی شود. با این حال، لیزرهای مورد استفاده در چنین نورهایی از نظر اندازه بسیار فشرده هستند.

هزینه

HID – به طور کلی، مقرون به صرفه تر از هر دو چراغ LED و لیزر است. لامپ های این نوع هزینه متوسط ​​30 تا 100 دلار برای هر مجموعه دارند.

ال ای دی – اغلب از مدل های لیزری ارزان تر هستند. قیمت لامپ های این نوع به طور متوسط ​​50 تا 100 دلار در خرده فروشی است.

لیزر – بسیار گران است. چراغ های جلوی لیزری معمولاً بیش از 250 دلار برای هر مجموعه قیمت دارند و حتی بسته به نوع و مدل دقیق خودرو می توانند به قیمتی بیش از 500 دلار نیز برسند.

کدام فناوری چراغ جلو بهتر است؟

انتخاب نوع مناسب چراغ جلو برای یک کاربرد خاص تا حد زیادی منوط به نظر است. با این حال، چندین موقعیت وجود دارد که در آن یک نوع چراغ جلو برتری مشخصی نسبت به رقبای خود دارد

اگر در جستجوی روشن‌ترین نور برای پول هستید، بحث در مورد ارزش لامپ‌های HID بسیار دشوار است. در واقع، اکنون بسیاری از خودروهای جدید دقیقاً به همین دلیل با چراغ های جلو HID عرضه می شوند، از جمله مدل های متعددی که توسط تویوتا، لکسوس، فورد و آئودی ارائه می شوند.

از سوی دیگر، بسیاری از کسانی که خودروهای با عملکرد بالا یا خودروهای اسپرت دارند، از چراغ‌های جلوی LED استفاده می‌کنند. این اغلب به دلیل ظاهر واضح و چشمگیر است

خرید چراخ جلو و عقب خودرو از رایکایدک

خرید چراغ جلو ال 90 چپ مدرن
خرید چراغ جلو ال 90 راست کروز
 خرید چراغ جلو دنا راست مدرن
خرید چراغ جلو دنا راست مدرن
خرید چراغ جلو پژو 206sd چپ کروز
خرید چراغ جلو رانا چپ کروز
خرید چراغ جلو 206 راست مدرن
خرید چراغ جلو پژو 405 راست مدرن

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *