آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

چرا خودرو من به فن رادیاتور نیاز دارد؟

فن رادیاتور کجا قرار دارد؟

فن رادیاتور چیست و چرا مهم است؟

چرا خودرو من به فن رادیاتور نیاز دارد؟ فن رادیاتور کمک می کند تا موتور خودروی شما داغ نشود. بسته به اندازه و شکل رادیاتور، فولکس‌واگن شما یک یا دو فن خنک‌کننده دارد که هوا را از داخل رادیاتور می‌کشد و به کارکرد موتور در دمای مناسب کمک می‌کند. هنگامی که خودروی شما برای مدت طولانی در ترافیک یا بیکار نشسته است، فن واقعاً تفاوت ایجاد می کند. بدون فن رادیاتور، ماشین شما بیش از حد گرم می شود و در نهایت خراب می شود.

چرا خودرو من به فن رادیاتور نیاز دارد؟

ماشین شما از مایع خنک کننده یا ضد یخ برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور استفاده می کند. مایع خنک کننده در موتور به گردش در می آید و پس از عبور از رادیاتور خنک می شود. هنگامی که هوا سرد است یا ماشین در حال حرکت است، رادیاتور می تواند به تنهایی خنک کننده کافی را فراهم کند. با این حال، در هوای گرم تر یا زمانی که خودرو با موتور روشن متوقف می شود، برای کشیدن هوا از رادیاتور به فن رادیاتور نیاز دارد.

فن رادیاتور کجا قرار دارد؟

فن رادیاتور کجا قرار دارد؟

فن رادیاتور کجا قرار دارد؟

فن رادیاتور پشت رادیاتور بین جلوپنجره خودرو و موتور قرار دارد. ممکن است دیدن آن سخت باشد زیرا در یک کفه پلاستیکی یا فلزی قرار گرفته است. کفن دو هدف را دنبال می کند. در هنگام کار از شما و در برابر زباله ها محافظت می کند و به حداکثر رساندن جریان هوا از طریق رادیاتور کمک می کند.

احتمالاً وقتی فن در حال کار است صدای آن را خواهید شنید. صدایی شبیه به کولر یا پنکه در خانه شما ایجاد می کند.

فن رادیاتور چگونه کار می کند؟

فن رادیاتور با کشیدن هوا از طریق رادیاتور جریان هوا ایجاد می کند که مایع خنک کننده موتور را خنک می کند. برخی از فن ها از یک قرقره متصل به تسمه مارپیچ خارج می شوند، اما امروزه اکثر خودروها دارای فن های برقی هستند که توسط سیستم الکتریکی خودرو تغذیه می شوند. در برخی موارد، فن رادیاتور ممکن است از کلید ترموستات برای روشن و خاموش شدن در صورت نیاز به جای کار مداوم استفاده کند.

اگر فن رادیاتور از کار بیفتد چه اتفاقی می افتد؟

فن رادیاتور کجا قرار دارد؟

اگر فن رادیاتور از کار بیفتد، VW شما در نهایت بیش از حد گرم می شود و یک یا چند مشکل ایجاد می کند:

مایع خنک کننده یا ضد یخ آنقدر داغ می شود که بجوشد و فشار زیادی به سیستم خنک کننده شما وارد می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، می تواند باعث نشتی شیلنگ های خنک کننده یا رادیاتور شود.

وظیفه فن رادیاتور خودرو

اگر موتور بیش از حد داغ شود، روغنی که قسمت‌های متحرک داخلی آن را روان‌کاری می‌کند شروع به خراب شدن می‌کند و ویسکوزیته خود را از دست می‌دهد. دمای بالا و خرابی روغن باعث ایجاد اصطکاک بیشتر بر روی قطعات متحرک داخلی موتور می شود که باعث آسیب و سایش بیش از حد می شود.

در این شرایط موتور را بیش از حد روشن کنید و در نهایت اصطکاک باعث گیرکردن قطعات متحرک داخلی می شود. اگر تا به حال شنیده اید که یک موتور “میله ای را پرتاب می کند” یا “برینگ چرخیده” دارد، به احتمال زیاد به دلیل گرم شدن بیش از حد و/یا تمام شدن روغن است.

دماهای شدید همچنین می توانند بلوک موتور را بدون گیرکردن قطعات متحرک داخلی بشکنند. اگر بلوک موتور ترک خورده باشد، به احتمال زیاد کل موتور با هزینه هزاران، اگر نه ده ها هزار دلار، نیاز به تعویض دارد.

چگونه می توانم بفهمم که فن رادیاتور من نیاز به تعویض دارد؟

چگونه می توانم بفهمم که فن رادیاتور من نیاز به تعویض دارد؟

اگر فن رادیاتور از کار بیفتد چه اتفاقی می افتد؟

چندین نشانه رایج از خرابی فن رادیاتور وجود دارد:

فن به طور کامل کار نمی کند، حتی زمانی که ماشین پارک شده و کار می کند.

دمای سنج ماشین شما بسیار بالاتر از حد معمول کار می کند.

وقتی در ترافیک توقف کرده اید، ماشین شما بیش از حد گرم می شود.

یک تصور غلط رایج این است که وقتی فن رادیاتور از کار می افتد، تهویه مطبوع از کار می افتد. مسائل مربوط به تهویه مطبوع کاملاً با مسائل فن رادیاتور ارتباطی ندارد زیرا کولر یک سیستم کاملاً مجزا در ماشین شما است. برای راهنمایی در مورد نحوه عیب یابی مشکلات کولر گازی، این راهنما را بررسی کنید.

اگر به یک فن رادیاتور جدید نیاز دارید یا سوال دیگری در مورد سیستم خنک کننده ماشین خود دارید، تماس بگیرید یا به صورت آنلاین با ما تماس بگیرید! کارکنان مجرب قطعات ما به شما کمک می کنند تا فن رادیاتور مناسب فولکس واگن خود را تهیه کنید. ما یک سیاست بازگشت بدون دردسر داریم و جستجوی قطعات رایگان را برای شما انجام خواهیم داد.

خرید سینی فن خودرو از رایکایدک 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *