آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

6 دلیل برای اینکه چراغ های عقب شما کار نمی کنند اما چراغ های ترمز کار می کنند

6 دلیل برای اینکه چراغ های عقب شما کار نمی کنند

6 دلیل برای اینکه چراغ های عقب شما کار نمی کنند اما چراغ های ترمز کار می کنند :چراغ های عقب یک ویژگی ایمنی بسیار مهم در هر خودرو است. آنها هنگام رانندگی در شب، ساعات گرگ و میش یا در هوای بد مانند باران و برف ضروری هستند.

6 دلیل برای اینکه چراغ های عقب شما کار نمی کنند اما چراغ های ترمز کار می کنند

هدف از چراغ های عقب شما روشن کردن عقب ماشین شما است. به طور کلی، هنگامی که سوئیچ را که چراغ های جلوی شما را نیز روشن می کند، روشن می شوند. بسیاری از مدل‌های جدیدتر آن‌ها را روی یک سنسور خودکار دارند که با تشخیص افت روشنایی محیط، آن‌ها را روشن می‌کند.

درست مانند هر قسمت دیگر در یک ماشین، چراغ های عقب می توانند از کار بیفتند و باعث نگرانی ایمنی بزرگی شوند. این نه تنها برای سایر رانندگان در جاده که ممکن است وسیله نقلیه شما را به دلیل نداشتن چراغ در عقب نبینند خطرناک است، بلکه می توانید از پلیس بلیط بگیرید یا در روند بازرسی ایالت خود برای ثبت نام شکست بخورید.

اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی چراغ‌های ترمز شما کار می‌کنند و در عین حال چراغ‌های عقب شما کار نمی‌کنند؟

علت هایی که چراغ های عقب کار نمی کنند اما چراغ های ترمز کار می کنند

شماره 1 – فیوز چراغ عقب بد

جعبه فیوز ماشین

جعبه فیوز ماشین

اولین چیزی که هنگام مواجهه با یک قطعه الکتریکی غیرفعال باید بررسی شود، به خصوص در مورد چراغ های عقب بد، فیوز است.

فیوز اساساً یک نوار فلزی در داخل یک ظرف پلاستیکی است که به گونه‌ای طراحی شده است که وقتی جریان عبوری از آن بیش از حد بالا می‌رود، بشکند. این امر از آسیب دیدن سایر قسمت های سیستم الکتریکی محافظت می کند.

به طور کلی دو ناحیه حاوی فیوز در خودرو وجود دارد.

یکی پنل فیوز داخل کابین خودرو است. این معمولا در سمت سرنشین جلو، پشت یک پانل پلاستیکی در زیر داشبورد است. در خودروهای خاصی می توان آن را در کنار داشبورد یافت که درب سمت سرنشین کاملاً باز است.

دومین قسمت مشترک برای یافتن فیوزها در جعبه فیوز اصلی زیر کاپوت است. این یک جعبه سیاه بزرگ است که سیم های زیادی به آن وصل شده است. هنگامی که پوشش را از روی آن جدا کردید، می توانید به فیوزهای داخل آن دسترسی داشته باشید.

هر فیوز یک قطعه الکتریکی متفاوت را کنترل می کند، و وظایف آنها باید روی پوششی که برای دسترسی به فیوزها برداشته اید، ذکر شود. در غیر این صورت، می توان با استفاده از کتابچه راهنمای مالک، یا با جستجوی یک سال، ساخت، نمودار خاص مدل، آنها را شناسایی کرد.

پس از شناسایی فیوز که چراغ های عقب شما را کنترل می کند، می توان آن را با استفاده از فیوز تستر تست کرد که در صورت خوب بودن فیوز روشن می شود. اگر روشن نشد، فیوز باید با فیوزی با همان اندازه و آمپر تعویض شود. در برخی از فیوزها، می توانید به صورت بصری شکستگی سیم فلزی داخل فیوز بد را مشاهده کنید.

شماره 2 – لامپ های عقب بد

بد-دم-لامپ-لامپ

بد-دم-لامپ-لامپ

اگر فیوزهای زیر کاپوت و داخل کابین مشکلی ندارند، مقصر بعدی خود لامپ‌های چراغ عقب هستند. این به طور کلی شامل برداشتن پوشش چراغ عقب است، اگرچه برخی از خودروها دارای یک صفحه دسترسی هستند که در آن می توانید لامپ را به داخل لنز بچرخانید و خارج کنید.

بیشتر بخوانید : 11 نوع مختلف از چراغ های جلو خودرو

بهترین راه برای شناسایی لامپ بد این است که آن را از سوکتی که به آن وصل شده است خارج کنید و رشته را از نزدیک بررسی کنید. رشته سیم داخل لامپ است که نور را ایجاد می کند. فیلامنت شکسته به معنای عدم روشنایی است و باید آن را با یک لامپ جدید جایگزین کنید.

قبلاً لامپ را با یک لامپ جدید عوض کرده اید و هنوز کار نمی کند؟ ادامه مطلب

شماره 3 – خرابی سوکت

جعبه فیوز ماشین

جعبه فیوز ماشین

گاهی اوقات سوکتی که لامپ به آن وصل می شود ممکن است خراب شود. معمولاً این به دلیل خوردگی است که باعث می شود رطوبت من وارد سوکت شود. با این حال، ممکن است به دلیل اتصال ضعیف سیم‌های پشتی نیز از کار بیفتد.

اگر لامپ و فیوز هر دو خوب هستند، وضعیت سوکت را در زمانی که لامپ از آن خارج شده‌اید، بررسی کنید. به دنبال هرگونه تغییر رنگ، مانند سفید، آبی یا قهوه ای، و پین های خمیده یا شکسته باشید.

همچنین در این مرحله ایده خوبی است که جریان الکتریکی را با یک مولتی متر در سوکت بررسی کنید. نرسیدن الکتریسیته به پین ​​ها به معنای خرابی در بالای خط برق است.

شماره 4 – سیم کشی فرسوده

اگر جریان الکتریکی به پریز نرسد و فیوزها خوب شده باشند، به احتمال زیاد سیم آسیب دیده یا شکسته در جایی در طول خط وجود دارد.

در این مرحله، باید یک نمودار سیم کشی به دست آورید و سیم های امتداد مدار چراغ عقب را برای سیم های شکسته یا ترک خوردگی عایق به صورت بصری بررسی کنید.

حتماً زمین های بدنه که از این مدار خارج می شوند را نیز بررسی کنید. یک سیم زمین کثیف، شل یا شکسته باعث اختلال در تحویل برق به پریزها نیز می شود.

شماره 5 – خرابی سوئیچ کنترل

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن چراغ های عقب، کلید کنترل کننده آنهاست. سوئیچ چراغ سر روی داشبورد نیز ممکن است از کار بیفتد، و باید بررسی شود که همه چیز خوب است.

به طور معمول، این سوئیچ چراغ های سر، دم را روشن می کند چراغ ها و چراغ های پارکینگ اگر تمام قسمت‌های دیگر مدار چراغ عقب درست کار کنند، ممکن است این کلید از کار افتاده باشد. این را می توان از خط تیره بیرون کشید و با یک مولتی متر بررسی کرد تا از خرابی آن اطمینان حاصل شود.

شماره 6 – سنسور نور محیط کثیف یا بد

حسگر نور محیط

حسگر نور محیط

بسیاری از خودروهای مدرن دارای سنسور نور محیطی بر روی داشبورد هستند. این به رایانه خودرو اجازه می دهد تا به طور خودکار چراغ های جلو و چراغ های عقب را با توجه به روشن یا تاریکی بیرون روشن و خاموش کند.

برخی نیز چراغ های روشنایی روز را در خودروهای جدید خاموش می کنند. اگر هم چراغ‌های پارکینگ و هم چراغ‌های جلو روشن نمی‌شوند اما چراغ‌های ترمز شما هنوز روشن می‌شوند، این مقصر احتمالی است.

بیشتر بخوانید : چرا لامپ چراغ خودرو می سوزد؟

اگر این سنسور خراب شود یا خیلی کثیف شود، نمی تواند تشخیص دهد که بیرون روشن است یا تاریک، و ممکن است چراغ ها را روشن نکند. اما باز هم، این هم روی چراغ‌های جلو و هم روی چراغ‌های عقب تأثیر می‌گذارد و می‌توان آن را به راحتی با چرخاندن دستی سوئیچ چراغ سر در وضعیت روشن آزمایش کرد.

نتیجه

به طور کلی، ردیابی خرابی الکتریکی می تواند دشوار و خسته کننده باشد. خوشبختانه، لامپ‌های عقب معمولاً در مدار مجزای خود کار می‌کنند، بنابراین مشکلات را می‌توان با سهولت نسبی ردیابی کرد.

همه این خرابی‌ها باعث می‌شود چراغ‌های عقب کار نکنند، اما همچنان به چراغ‌های ترمز اجازه می‌دهند که وقتی پدال فشار داده می‌شود، زیرا چراغ‌های ترمز روی یک خط مدار متفاوت کار می‌کنند.

هنگامی که راننده متوجه می شود چراغ های عقب خود کار نمی کنند، باید فوراً برای ایمنی خود و دیگران به مشکل رسیدگی کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *