آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

6 علائم خرابی کمک فنر خودرو

6 علائم خرابی کمک فنر خودرو

6 علائم خرابی کمک فنر خودرو : عملکرد کمک فنرها این است که مطمئن شوند لاستیک های وسیله نقلیه شما به طور مداوم روی زمین می مانند. آنها این کار را با مدیریت نحوه حرکت سیستم تعلیق و فنرها انجام می دهند.

علائم خرابی کمک فنر خودرو

این به لاستیک‌های شما اجازه می‌دهد تا همیشه با جاده تماس داشته باشند، چه رانندگی مستقیم، چه در پیچ‌ها، عبور از تپه‌ها یا رانندگی در جاده‌های پر دست انداز. تمام لرزش‌ها و لرزش‌های ناشی از رانندگی در چنین جاده‌ای توسط فنرها و کمک فنرهای خودرو جذب می‌شوند، از این رو این نام را به خود اختصاص داده است.

کمک فنر را با استرات اشتباه نگیرید زیرا تفاوت هایی با هم دارند. استرات در ساختار سیستم تعلیق تعبیه شده است در حالی که کمک فنر دو قسمت از تعلیق را به هم متصل می کند. به عبارت دیگر، تمام وزن وسیله نقلیه در بالای استرات قرار می گیرد و نه کمک فنر.

کمک فنر خودرو چیست؟

کمک فنر که معمولاً به عنوان “شوک” نامیده می شود، جزء سیستم تعلیق است که وظیفه کنترل حرکت بالا/پایین چرخ های خودرو را بر عهده دارد.

در حالی که فنرها عمدتاً انرژی جذب شده از دست اندازهای جاده را کنترل می کنند، بدون کمک فنر، وسیله نقلیه شما تا مدتی پس از برخورد به دست انداز به جهش روی فنرها ادامه می دهد.

کمک فنر خودروها این حرکت فنری ناخواسته را جذب می کنند. این فرآیند به عنوان میرایی شناخته می شود و بسیار مهم است مگر اینکه بخواهید با کنترل بسیار کمی رانندگی کنید.

6 علامت بد کمک فنر خودرو

یک یا چند کمک فنر در نهایت ممکن است خراب شود و در نهایت از کار بیفتد. بسیاری از مردم با بروز علائم عجیب و غریب در تشخیص اینکه کدام یک بد شده است مشکل دارند. در زیر شش مورد از رایج‌ترین نشانه‌هایی که می‌تواند نشان‌دهنده خرابی کمک فنر باشد، آورده شده است.

شماره 1 – صدای تق تق

وقتی از روی دست اندازها، سرعت گیر یا چاله های مختلف عبور می کنید و صدای تق تق می شنوید، احتمالاً به این معنی است که کمک فنر استفاده کرده اید. این صدا ممکن است ناشی از برخورد فنرهای مارپیچ با شاسی ماشین شما باشد.

نقاط روی هر انتهای کمک فنر حاوی بوش های لاستیکی است. تنها چیزی که لازم است این است که یک ترک در بوش لاستیکی ایجاد شود و منجر به صدای ضربه زدن یا ضربه زدن شود که هر بار که هنگام رانندگی به دست انداز برخورد می کنید می توانید بشنوید.

شماره 2 – ارتعاشات

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

کمک فنر دارای سوپاپ و آب بند پیستونی در داخل آن است. اگر یکی از آنها بیش از حد فرسوده شود، جریان سیال کنترل نمی شود و از طریق مهر و موم پیستون و/یا شیر حرکت می کند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، هر بار که بر روی یک دست انداز رانندگی می کنید، فرمان لرزش خواهد داشت، صرف نظر از اینکه چقدر بزرگ یا کوچک باشد.

شماره 3 – نشت مایع

بدنه کمک فنر دارای مهر و موم هایی است که از نشتی محافظت می کند. پس از مدتی، این مهر و موم شروع به نشت مایع در کنار بدنه کمک فنر می کند تا زمانی که روی زمین بیفتد.

اگر شوک مایع زیادی از دست بدهد، نمی تواند به درستی کار کند.

شماره 4 – انحراف

اگر هنگام چرخش روی پدال ترمز پا بگذارید، ممکن است انحراف یا شیرجه بینی را تجربه کنید. هنگامی که کمک فنر معیوب باشد، وزن ماشین شما در جهت مخالف حرکت می کند.

این باعث می‌شود که منحرف شوید و فقط برای اصلاح پیچ به سمتی که می‌خواهید بروید، کار بیشتری لازم است.

شماره 5 – ترمزها به آرامی واکنش نشان می دهند

اگر روی پدال ترمز پا می گذارید و ماشین شما کمی طول می کشد تا سرعت خود را کم کند و متوقف شود، این احتمال وجود دارد که کمک فنر شما معیوب باشد

این می تواند ناشی از عدم جذب طول میله پیستون به اندازه کافی توسط وسیله نقلیه باشد. بنابراین، خودرو برای انجام این کار به زمان بیشتری نیاز دارد.

شماره 6 – سایش ناهموار لاستیک

از آنجایی که یک کمک فنر بد باعث می شود تایرهای شما به طور ناهموار در جاده قرار بگیرند، ماشین شما هنگام رانندگی روی آن شروع به جهش می کند.

فقط قسمت های خاصی از لاستیک شما واقعاً جاده را لمس می کند، که منجر به فرسودگی این مناطق بیشتر از مناطقی می شود که جاده را لمس نمی کنند. بنابراین، لاستیک‌ها، چه در داخل و چه در خارج، سایش ناهمواری خواهید داشت.

آیا می توان با کمک فنر معیوب رانندگی کرد؟

مگر اینکه کمک فنر کاملاً از کار بیفتد، معمولاً می توانید در مراحل اولیه فرسوده شدن با آن رانندگی کنید، اگرچه تعویض آن (و یکی از طرف دیگر محور) باید در اسرع وقت انجام شود.

اما، برخی از علائم بالا برای شما ضروری است که فوراً رانندگی نکنید. نشت مایع و هر علامتی که باعث کنترل کمتر رانندگی می شود باید باعث شود تا زمانی که شوک های خود را تعویض نکنید رانندگی را متوقف کنید.

نادیده گرفتن این امر می تواند شما و دیگران را در هنگام حرکت به دلیل از دست دادن کنترل ناگهانی در معرض خطر فوری قرار دهد.

موارد مرتبط :

نحوه تشخیص کد رنگ خودرو

آموزش تعمیر سپر خودرو

درب خودرو بسته نمی شود یا قفل نمی شود؟ (6 علت و نحوه رفع آن)

چرا لامپ چراغ خودرو می سوزد؟

انواع درب خودرو: 13 نوع درب مختلف

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *