آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

علائم آسیب دیدگی قاب خودرو

علائم آسیب دیدگی قاب خودرو

علائم آسیب دیدگی قاب خودرو :در یک دنیای عالی، ما تمام عمر خود را صرف رانندگی از نقطه A به نقطه B می کنیم، بدون هیچ ترسی از درگیر شدن در تصادف. متأسفانه، خرابی ها در سراسر جاده های کشور ما به طور مکرر و بی وقفه رخ می دهد. هنگامی که چنین برخوردهایی رخ می دهد، وسایل نقلیه ما اغلب بار بدبختی ما را متحمل می شوند.

آسیب قاب خودرو چیست؟

آسیب به قاب می تواند یکپارچگی ساختاری خودرو شما را برای همیشه به خطر بیندازد. حتی اگر قابل تعمیر باشد، همیشه امتحان کردن آن ایده خوبی نیست.

قاب وسیله نقلیه شما ساختار کل وسیله نقلیه شما را فراهم می کند و هر گونه آسیب به قاب می تواند منجر به تضعیف ساختار کلی شود.

یک قاب خودرو ضعیف می‌تواند در صورت تصادف رفتار غیرقابل پیش‌بینی و خطرناکی داشته باشد و باعث آسیب شدید یا حتی مرگ راننده و سرنشینان داخل خودرو شود.

ترمیم آسیب لزوماً استحکام ساختاری را به خودروی شما باز نمی‌گرداند، به این معنی که در بیشتر موارد فروش آن منطقی‌تر از تعمیر آن است.

چگونه بفهمم که آیا خودرو  من آسیب قاب دارد؟

چگونه بفهمم که آیا خودرو  من آسیب قاب دارد؟

چگونه بفهمم که آیا خودرو  من آسیب قاب دارد؟

تصور کنید وسیله نقلیه شما درگیر یک برخورد شدید از جلو شده است. گلگیرها را می بینید که مانند آکاردئون مچاله شده اند، تکیه گاه رادیاتور به موتور کوبیده شده است، و دو پرتو فلزی مانند شست های دردناک به سمت شما می چسبند.

بیرون آمدن از یک تصادف سالم یک روز خوش شانس خواهد بود، اما خودرو  شما این شانس را نخواهد داشت، این احتمال وجود دارد که شما فقط به ساختار خودرو  آسیب رسانده باشید و ممکن است دیگر هرگز رانندگی نکند یا ایمن نباشد.

قبل از شروع سفر طولانی و پرهزینه تعمیر قاب خودرو، مهم است که به خوبی از آسیب قاب خودرو و تصمیم گیری هوشمندانه مطلع شوید.

اگر خودروی شما آسیب فیزیکی سنگینی دیده است، ممکن است برخی از این سوالات برای شما پیش بیاید.

  • آسیب قاب چیست؟
  • چه نوع قاب خودرو وجود دارد؟
  • آیا رانندگی با آسیب قاب ایمن است؟
  • هزینه تعمیر خودروی با خرابی قاب چقدر است؟
  • آیا ارزش تعمیر خودرو من بعد از تصادف را دارد؟
آیا می دانستید؟

بیشتر خودروهای تک بدنه دارای مناطقی هستند که به آن مناطق مچاله می گویند. اینها بخشهای فرورفته ای از قاب هستند که شکل موجی سبکی را ایجاد می کنند. آنها معمولاً در قسمت موتور جلو و در قسمت پشتی خودرو یافت می شوند. آنها طوری طراحی شده اند که به معنای واقعی کلمه مانند یک آکاردئون پس از تصادف از زمین تا می شوند تا انرژی حاصل از ضربه را جذب کنند. اگر آسیب یونی بدنه ای دارید که ارزش تعمیر ندارد، می توانید خودرو  خود را در 24 تا 48 ساعت آنلاین بفروشید!

خرابی قاب می تواند هزینه تعمیر آن را بیشتر از ارزش خودرو برای شما داشته باشد. قبل از شروع هر گونه تعمیر، ارزش خودرو را بررسی کنید و ببینید آیا تعمیرات ارزش آن را دارد یا خیر.

فریم خودرو  آسیب دیده فریم چیست؟

در اعماق زیر تمام قطعات خودرو  شما، یک سیستم پشتیبانی ساختاری وجود دارد – قاب خودرو  شما. این برای محافظت از شما در صورت تصادف طراحی شده است و این پایه ای است که خودرو  شما بر روی آن ساخته شده است.

زمانی که یکپارچگی قاب شما بر اثر تصادف یا تغییر شخص ثالث به خطر افتاده باشد، اصطلاح “آسیب قاب” استفاده می شود.

هنگامی که آسیب قاب گزارش می شود، به این معنی است که ممکن است به قسمت هایی از وسیله نقلیه که پشتیبانی ساختاری را ارائه می دهند آسیب وارد شود. از آنجایی که قاب پایه خودرو  شما است، آسیب قاب معمولاً یک معامله بزرگ است.

انواع قاب های خودرو چیست؟

انواع قاب های خودرو چیست؟

انواع قاب های خودرو چیست؟

تقریباً هر خودرویی دارای یک قاب منحصر به فرد است که توسط سازنده طراحی شده است، اما انواع مختلفی از قاب وجود دارد. رایج ترین آنها قاب های تک بدنه و قاب های نردبانی هستند.

قاب Unibody

قاب یونی بادی یکی از رایج ترین شکل های قاب خودرو، قاب تک بدنه است، به این معنی که بدنه و فریم خودروی خودرو یک تکه است.

این نوع قاب را می توان به چند قسمت تقسیم کرد تا مکان و هدف آنها را توصیف کند. اگر قاب تک بدنه یک وسیله نقلیه آسیب ببیند، ممکن است یک قاب خمیده روی خودرو ایجاد شود.

قاب خم شده به این معنی است که ممکن است خودرو مستقیماً رانندگی نکند و حتی پس از تعمیرات همچنان در ناحیه آسیب دیده ضعیف‌تر خواهد بود.

بنابراین چه چیزی یک قاب unibody را تشکیل می دهد؟

پشتیبانی از هسته: همچنین به عنوان پشتیبانی رادیاتور شناخته می شود، این بخش از قاب را می توان در قسمت جلویی خودرو  شما یافت. در برخی از خودروها، این قطعه پیچ و مهره می شود و می توان بدون در نظر گرفتن آسیب قاب، آن را جدا کرد یا جایگزین کرد.

Unirail: دو تیر فلزی متقارن که در جلو و عقب خودرو قرار دارند. این ریل ها یکی از مستحکم ترین قسمت های قاب هستند و همچنین پایه و اساس اجزای دیگری هستند که مانند پیش بند به این ریل ها جوش داده می شوند.

برج استرات: هر وسیله نقلیه دارای چهار برج استراست است که معمولاً در چهار گوشه خودرو قرار دارند. برج استرات نیز بخشی از پیش بند جلو و پانل ربع عقب است. آنها طوری طراحی شده اند که سیستم تعلیق وسیله نقلیه شما را در یک راستا نگه دارند.

پیش بند: قسمت جلویی گلگیر داخلی خودرو با دو طرف است. جلوی پیش بند از تکیه گاه هسته تا برج استرات و پیش بند عقب از برج استرات تا دیوار آتش امتداد می یابد.

فایروال: قسمتی از قاب است که موتور را از کابین خلبان جدا می کند. فایروال در کنار پیش بند، برج پایه، ریل های جلو و تکیه گاه هسته، بخش جلویی و قسمت موتور خودرو را تشکیل می دهند.

علائم آسیب دیدگی قاب خودرو

آسیب ساختاری خودرو

آسیب ساختاری خودرو

عضو متقاطع خم شده/پیچیده

هنگام در نظر گرفتن خرید یک خودروی دست دوم، چندین نشانه آشکار از آسیب دیدگی قاب وجود دارد که هر خریدار بالقوه باید از آنها آگاه باشد. در زیر چندین ویژگی کلیدی آسیب قاب وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

شماره 1 – خمیدگی های غیر یکنواخت در قاب

در بیشتر موارد، اگر خمیدگی در یک ریل قاب با خمیدگی در سمت مقابل خودرو مطابقت نداشته باشد، باید به آسیب قاب مشکوک شد.

اکثر خم های تولید شده در ریل های قاب از یک طرف وسیله نقلیه به سمت دیگر یکسان هستند و از نظر ظاهری بسیار یکنواخت هستند.

شماره 2 – تراز به شدت تغییر یافته است

تراز بد

تراز بد

قسمت جلویی خودرو به دلایل مختلفی ممکن است ناهمتراز شود. با این حال، ناهماهنگی شدید، که با چشم غیرمسلح به خوبی قابل مشاهده است، معمولاً آسیب دیدگی قاب است.

فریب ادعاهای فروشنده را مبنی بر اینکه وسیله نقلیه مورد نظر پس از یک تراز سریع خوب خواهد شد را باور نکنید.

شماره 3 – اجزای تعلیق با موقعیت غیر طبیعی

اگر با نگاهی گذرا به داخل چاه چرخ خودرو، شوک یا پایه‌ای که در زاویه‌ای غیرطبیعی خم شده است، نشان داد که با زاویه مخالف همان محور مطابقت ندارد، کسب و کار خود را به جای دیگری ببرید.

ضربه‌ها و تسمه‌ها با قرارگیری غیرطبیعی یا نامناسب به عنوان نشان‌دهنده این است که آسیب قابل توجه قاب، مکان نقاط نصب سیستم تعلیق خودرو را تغییر داده است.

شماره 4 – اجزای نامناسب

اگر تعدادی از پانل های بدنه خودرو و اجزای همراه آن به نظر می رسد که سطح مناسب و پرداخت ضعیفی از خود نشان می دهند، احتمال زیادی وجود دارد که آسیب قابل توجهی به قاب خودرو مقصر باشد. حتی دری که به درستی بسته نمی‌شود، گاهی اوقات می‌تواند یک هدیه باشد که مسائل جدی‌تری در دست است.

این امر به ویژه در صورتی صادق است که همه این پانل ها و اجزاء به نظر می رسند جدید اما هنگام جابجایی به طرز ناخوشایندی بسته می شود. در بسیاری از موارد، چهارچوب خودرو به حدی تحریف شده است که محل پایه‌های بدنه آن تغییر می‌کند.

شماره 5 – سایش نامنظم لاستیک

لاستیک ها به دلایل مختلفی می توانند به طور منظم فرسوده شوند. با این حال، اگر چندین الگوی سایش مختلف در بین تایرهای یک وسیله نقلیه به نمایش گذاشته شود، احتمال زیادی وجود دارد که آسیب قاب مقصر باشد.

هنگامی که یک قاب به حدی آسیب می‌بیند که هندسه آن تغییر می‌کند، لاستیک‌های خودرو اغلب هنگام حرکت در جاده به‌طور نامنظم ردیابی می‌شوند. این تقریباً همیشه منجر به سایش آج بسیار عجیب می شود.

آیا آسیب قاب را می توان رفع کرد یا خودرو جمع می شود؟

علائم خودرو با آسیب قاب

علائم خودرو با آسیب قاب

دوام تعمیر قاب خودرو بر اساس میزان آسیبی که متحمل شده است تعیین می شود. در موارد خاص، زمانی که چنین آسیبی نسبتاً جزئی باشد، قاب وسیله نقلیه واقعاً قابل تعمیر است.

با این حال، در سایر موارد شدیدتر، آسیب قاب کاملاً غیرقابل تطبیق است.

هنگامی که آسیب قاب به اندازه کافی شدید است که زمان، تلاش و هزینه قابل توجهی برای تکمیل تعمیرات لازم صرف شود، انجام این کار همیشه امکان پذیر نیست و بی خطر نیست.

نه تنها هزینه‌های مربوط به این تعمیرات احتمالاً از تمام وسایل نقلیه بیشتر می‌شود، بلکه یک قاب تعمیر شده قبلی هرگز به اندازه قبل از آسیب‌دیدگی قوی نیست.

در نتیجه، حتی اگر بتوان یک قاب را تعمیر کرد، انجام این کار مسئولیت بزرگی را به همراه دارد. به همین دلیل، بسیاری از مغازه‌ها به سرعت ایده تعمیر قاب‌هایی را که بیش از حد دستکاری یا تحریف شده است، وتو می‌کنند.

هزینه تعمیر آسیب قاب

هزینه تعمیر آسیب قاب

هزینه تعمیر آسیب قاب

هزینه مربوط به تعمیر آسیب قاب می تواند به طور قابل توجهی از یک سر طیف به انتهای دیگر متفاوت باشد و تا حد زیادی منعکس کننده شدت چنین آسیبی است.

تقریباً در همه موارد، یک وسیله نقلیه باید روی یک قطعه تخصصی به نام قفسه قاب قرار داده شود که توسط آن می توان تعمیرات دقیقی انجام داد. خدماتی از این قبیل هرگز ارزان نیستند و معمولاً برای تکمیل نیاز به زمان دارند.

علائم آسیب دیدگی قاب خودرو

علائم آسیب دیدگی قاب خودرو

در پایین‌ترین قیمت، آسیب‌هایی است که به پایه‌های تعلیق وارد می‌شود، که عموماً در محل خود در کارخانه پرچ/جوش می‌شوند. حتی تعمیرات از این نوع می تواند بسیار پرهزینه باشد و اغلب هزینه های نیروی کار را در محدوده 1000 تا 2000 دلار تعیین می کند.

علائم آسیب دیدگی قاب خودرو

بدتر از آن، این واقعیت است که این برآورد هزینه‌های مربوط به تعمیر آسیب‌های آرایشی اضافی را که در طول چنین برخوردی نیز رخ داده است را شامل نمی‌شود.

در انتهای دیگر این محدوده قیمت، هزینه ای است که به تعمیر قاب به شدت آسیب دیده یا پیچ خورده مربوط می شود. غیرمعمول نیست که هزینه تعمیرات از این نوع قبل از تعویض اجزای آرایشی خارجی از 10000 دلار فراتر رود.

تعداد کمی از خودروها تحت چنین تعمیرات گسترده ای قرار می گیرند، زیرا انجام این کار به ندرت امکان پذیر است.

آیا رانندگی با وسیله نقلیه ای با آسیب قاب خودرو ایمن است؟

قفل شدن ترمزها

قفل شدن ترمزها

به عبارت ساده تر، رانندگی با وسیله نقلیه ای با آسیب قاب تعمیر نشده ایمن نیست. هنگامی که چنین آسیبی رخ می دهد، یکپارچگی ساختاری خودرو به خطر افتاده است. در نتیجه، برخورد بعدی از هر نوع می تواند منجر به عواقب وخیم شود.

علاوه بر این، از آنجایی که آسیب قاب اغلب هندسه قسمت جلویی خودرو را تغییر می دهد، معمولاً قابلیت رانندگی آسیب می بیند. این می تواند منجر به فرمان نامتعادل و همچنین توزیع وزن نابرابر شود، که هر دوی این موارد می تواند احتمال پیدا کردن خود را در یک نوع یا آن دسته از خرابه ها افزایش دهد.

اگر این به اندازه کافی قانع کننده نیست، درک این نکته نیز مهم است که اگر بخواهید راننده دیگری را در یک حادثه خراب کنید، در حالی که از کارکرد وسیله نقلیه ای با آسیب قاب تعمیر نشده آگاه هستید، ممکن است مسئول شناخته شوید.

در نتیجه، می‌توانید با رانندگی وسیله نقلیه‌ای که به این شکل آسیب دیده است، معیشت چندین نفر را به خطر بیندازید.

آیا می توانید خودرویی را با آسیب قاب بفروشید؟

قانونی بودن فروش یک وسیله نقلیه آسیب دیده به طور کلی از ایالت به ایالت دیگر متفاوت است. با این حال، تقریباً در همه موارد، فروشنده از نظر قانونی ملزم به افشای جزئیات مربوط به چنین خسارتی قبل از فروش است. عدم افشای این اطلاعات می تواند به سرعت شما را در معرض یک شکایت قضایی قرار دهد.

علاوه بر این، عدم افشای آسیب قاب هنگام فروش یک وسیله نقلیه نیز می‌تواند شما را به صورت غیرنظامی و شاید جنایی در آب داغ قرار دهد، اگر صاحب جدید خودرو در برخوردی مرتبط با چنین آسیبی مجروح شود.

در اصل، ارائه گزارشی دقیق از هرگونه آسیب شناخته شده قاب به خریداران بالقوه نه تنها بهترین راه برای ادامه کار است، بلکه واقعاً تنها مسیری است که ارزش پیمودن آن را دارد.

مطالب مرتبط: 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *