آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

کاپوت ماشین بسته نمی شود؟ (6 علت و چه باید کرد)

کاپوت ماشین بسته نمی شود؟ (6 علت و چه باید کرد)

کاپوت ماشین بسته نمی شود؟ برخی از قسمت‌های وسیله نقلیه شما فقط انتظار دارید کار کنند، و وقتی این کار را نمی‌کنند، می‌تواند شما را به یک حلقه پرتاب کند. این مورد در مورد کاپوت است. وقتی آن را می بندید، انتظار دارید بسته بماند و احتمالاً هرگز به نحوه عملکرد آن فکر نکرده اید.

کاپوت ماشین بسته نمی شود؟ (6 علت و چه باید کرد)

اما به محض اینکه بسته نمی ماند، یک مشکل بزرگ است. ما می‌دانیم، و به همین دلیل است که این راهنما را ارائه کرده‌ایم تا دقیقاً نحوه عملکرد آن، چگونگی کشف مشکل و مهم‌تر از همه نحوه رفع آن را توضیح دهیم!

قطعات مونتاژ لچ کاپوت (درب موتور)

قبل از اینکه بتوانید تشخیص دهید که چرا مجموعه چفت کاپوت شما به درستی کار نمی کند، باید در وهله اول دقیقاً نحوه عملکرد آن را بدانید. در حالی که شبیه قفل در است، دقیقاً یکسان نیست.

بیایید تمام اجزای اصلی مجموعه قفل کاپوت (درب موتور) را بررسی کنیم. از آنجا که در حالی که هر مجموعه چفت کاپوت (درب موتور) کمی متفاوت است، همه آنها از اصول یکسانی استفاده می کنند و انواع قطعات یکسانی دارند که باعث کارایی آنها می شود.

مجموعه قفل کاپوت

کابل رها کردن

هنگامی که می‌خواهید قفل کاپوت را باز کنید، اهرمی را می‌کشید که به کابل آزادکننده متصل می‌شود. کابل قفل را می کشد تا کاپوت را آزاد کند تا بتوانید آن را باز کنید!

استاپ کابل

استاپ کابل به کابل آزاد کننده متصل می شود، که مانع از کشیده شدن کامل کابل از طریق چفت می شود. در واقع، وقتی کابل رها را می‌کشید، این کابل متوقف می‌شود که مجموعه چفت را می‌کشد.

ضربه گیر و پیچ تنظیم

وقتی همه چیز همانطور که باید کار می کند، هرگز نیازی نیست نگران ضربه گیرها و پیچ تنظیم روی قفل کاپوت خود باشید. سپر یک قطعه لاستیکی است که بین قفل و کاپوت قرار می گیرد تا از اتصال فلز به فلز جلوگیری کند.

در همین حال، پیچ تنظیم به شما این امکان را می دهد که میزان کشش روی کابل آزاد را تنظیم کنید. اگر کابل را سفت کنید، مقداری شلی در خط ایجاد می شود، در حالی که اگر آن را به سمت دیگر بچرخانید، با اضافه کردن کمی شلی، کابل را شل می کند.

فنر

وقتی کابل رها را می کشید، به کشش فنری که قفل را می بندد فشار می آورید. کشش فنری همیشه در تلاش برای بستن چفت است. به این ترتیب، وقتی کابل رها را نمی کشید، همه چیز بسته می ماند.

نگهدارنده

نگهدارنده، که به عنوان کیت نگهدارنده نیز شناخته می شود، هر زمان که آن را می کشید یا زمانی که ثابت می ماند، کابل رها را در جای خود نگه می دارد. اساساً نگهدارنده مانع از آویزان شدن و گیر کردن هر چیز دیگری در محفظه موتور می شود.

چفت

در حالی که کل مجموعه، قفل کاپوت (درب موتور) است، چفت واقعی از دو قطعه تشکیل شده است. شما ضامن روی کاپوت و چفت در محفظه موتور دارید و این دو قسمت با هم کار می کنند تا کاپوت را بسته نگه دارند.

چفت‌ها به هم فشار می‌آورند تا یک اتصال فلز روی فلز ایجاد کنند تا در هنگام رانندگی در جاده، کاپوت بسته بماند!

علل کاپوت ماشینی که بسته یا قفل نمی شود

کاپوت تا آخر بسته نمی شود

کاپوت تا آخر بسته نمی شود

اگر کاپوت شما بسته یا قفل نمی شود، مشکلی جدی است که باید به آن رسیدگی کنید. و اکنون که در مورد همه اجزای مختلف و نحوه کار آنها می‌دانید، امیدواریم درک بهتری از نحوه بروز مشکلات زیر داشته باشید.

شاید مهمتر از آن، امیدواریم که شما ایده بهتری در مورد نحوه تشخیص هر یک و رفع آن در صورت وجود مشکل داشته باشید!

شماره 1 – کشش نامناسب کابل

با گذشت زمان کشش روی کابل آزاد کننده قفل می تواند بیش از حد شل شود و وقتی این اتفاق می افتد، قفل کاپوت (درب موتور) قفل نمی شود. با این حال، اگر کسی برای رفع مشکل اقدام کند و آن را بیش از حد سفت کند، کاپوت به درستی بسته نمی‌شود.

وقتی این اتفاق می‌افتد، آزاد کردن کابل همیشه به فنر فشار می‌آورد و به همین دلیل، قفل همیشه باز است و پس از رها کردن آن نمی‌تواند به درستی بسته شود.

شماره 2 – دستگیره کاپوت (درب موتور) نامناسب

تنها راهی که قفل کاپوت کار می کند این است که وقتی کاپوت را می بندید، قفل روی کاپوت و قطعه ضامن در محفظه موتور در یک راستا قرار گیرند. اگر هر یک از قطعات کمی خاموش باشد، وقتی می‌خواهید کاپوت را ببندید، فلز روی فلز می‌خورد، اما ضامن به سادگی کار نمی‌کند.

شماره 3 – گیره کاپوت (درب موتور) آسیب دیده/زنگ زده

در حالی که شکستن فلز واقعی روی کاپوت بسیار نادر است، اما ممکن است زنگ بزند، و در نهایت، کل قسمت ممکن است زنگ بزند.

اگر این اتفاق بیفتد، آنطور که باید کار نمی کند، و در عوض، حتی اگر همه چیز کار می کند، می توانید کاپوت را درست بالا بکشید.

شماره 4 – عدم روانکاری

اگر هر یک از اجزای فلزی مجموعه قفل کاپوت (درب موتور) خشک یا خورده شود، ممکن است “گیر” کند و آزادانه حرکت نکند. در ویدئوی زیر، عدم روانکاری کافی باعث می‌شود فنر برگشتی نتواند به حالت عادی خود بازگردد و این باعث می‌شود که چفت به درستی تنظیم نشود.

شماره 5 – فنرهای شکسته/زنگ زده

فنرهای روی چفت همیشه قفل را بسته نگه می‌دارند و تنها زمانی که کابل‌های رهاسازی کاپوت (درب موتور) را می‌کشید به فنرها فشار می‌دهید تا باز شود. اما اگر فنرها از کار بیفتند، چه در اثر زنگ زدگی بیش از حد یا به دلیل آسیب، فنر هرگز فشار نمی آورد تا قفل را ببندد.

این بدان معناست که وقتی کابل رها را می‌کشید تا کاپوت باز شود، باز می‌شود، اما  بهار دوباره آن را نمی بندد.

شماره 6 – خسارت ناشی از تصادف

اگر قسمت جلویی وسیله نقلیه شما اخیراً تصادف کرده است، ممکن است با بسته نگه داشتن کاپوت خود مشکل داشته باشید. مشکل این است که پس از تصادف، همه نوع چیز ممکن است در وسیله نقلیه شما جابجا یا بشکند. شاید کاپوت یا قسمتی از محفظه موتور دیگر در محل مناسبی قرار نداشته باشد.

شاید نیروی ناشی از تصادف باعث شکسته شدن یک قطعه روی قفل کاپوت شده باشد. در هر صورت، کاپوت (درب موتور) به درستی کار نمی کند. توصیه می کنیم ابتدا تمام آسیب های ناشی از تصادف را برطرف کنید. سپس، باید بتوانید بفهمید که چرا کاپوت به درستی بسته نمی شود.

اگر کاپوت شما تا آخر بسته نشود چه باید کرد؟

بسته نشدن کاپوت

بسته نشدن کاپوت

اگر کاپوت شما تا آخر بسته نمی شود، نباید وسیله نقلیه خود را برانید. مشکل این است که کاپوت می تواند در هنگام رانندگی در جاده باز شود. این نه تنها می تواند به اجزای مختلف خودروی شما آسیب برساند، بلکه باعث می شود که شما نتوانید آن را ببینید.

این برای شما و همه افراد دیگر در جاده بسیار خطرناک است، بنابراین اگر کاپوت شما تا آخر بسته نشد، مطلقاً نباید رانندگی کنید.

می‌توانید قبل از رانندگی، خودتان وقت بگذارید و مشکل را تشخیص و تعمیر کنید، اما اگر نمی‌توانید آن را بفهمید، یا باید وسیله نقلیه خود را به تعمیرگاه ببرید یا یک مکانیک حرفه‌ای به شما مراجعه کنید. وسیله نقلیه برای تشخیص و تعمیر آن.

آیا می توان با بند کاپوت شکسته رانندگی کرد؟

بستگی به این دارد که قفل کاپوت چگونه شکسته شود. اگر قفل کاپوت کاپوت را بسته نگه نمی دارد، نباید وسیله نقلیه خود را اینطور رانندگی کنید. با این حال، اگر قفل کاپوت به شما اجازه نمی دهد کاپوت را باز کنید، می توانید وسیله نقلیه خود را به یک تعمیرگاه محلی برانید تا آنها بتوانند آن را نگاه کنند.

با این حال، اگر به هیچ وجه نمی توانید کاپوت را باز کنید، باز هم نمی خواهید وسیله نقلیه خود را خیلی دور برانید. گاهی اوقات لازم است در شرایط اضطراری زیر کاپوت قرار بگیرید و با شکستگی قفل کاپوت (درب موتور)، نمی توانید این کار را انجام دهید.

اگر کاپوت هنگام رانندگی باز شد چه باید کرد؟

در حین رانندگی کاپوت باز شد

در حین رانندگی کاپوت باز شد

گاهی با وجود تمام تلاش‌هایمان، در حین رانندگی اتفاقی کاملاً دیوانه‌کننده‌ای رخ می‌دهد. اگر در حین رانندگی کاپوت شما باز شد، چند کار وجود دارد که باید انجام دهید.

ابتدا خطرات خود را بپوشید و بلافاصله شروع به کاهش سرعت کنید و سعی کنید در اسرع وقت از جاده خارج شوید. اگر کاپوت در واقع شیشه جلوی شما را پوشانده است، ممکن است لازم باشد کمی پایین بیایید تا جاده را از شکاف کوچک پایین شیشه جلو ببینید.

هنگامی که در مکانی امن قرار گرفتید، خارج شوید و کاپوت خود را بررسی کنید تا متوجه شوید چه اتفاقی افتاده است. اگر بتوانید کاپوت را کاملا ببندید و آن را در جای خود ببندید، دلیلی ندارد که نتوانید دوباره رانندگی کنید (البته به آرامی و به نزدیکترین تعمیرگاه یا برگشت به خانه).

با این حال، اگر وقتی وسیله نقلیه شما در کنار جاده است، کاپوت شما بسته نمی شود، باید با یک یدک کش تماس بگیرید تا وسیله نقلیه خود را از کنار جاده خارج کنید.

از آنجایی که تا زمانی که کاپوت (و احتمالاً شیشه جلوی خودرو) خود را تعمیر نکنید، دیگر نمی‌توانید وسیله نقلیه خود را برانید، توصیه می‌کنیم خودرو را مستقیماً به تعمیرگاه ببرید، مگر اینکه خودتان قصد تعمیر خودرو را داشته باشید.

خرید کاپوت خودرو از رایکا یدک

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *