آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

5 علائم خرابی ECU

5 علائم خرابی ECU

5 علائم خرابی ECU  :واحد کنترل موتور (ECU) که به آن ماژول کنترل موتور (ECM) نیز گفته می شود، یک ماژول الکترونیکی است که عملکرد موتور را کنترل می کند. این کار از طریق یک سری قطعات الکترونیکی و حسگرها انجام می شود که داده ها را به موتور محاسبه می کنند.

5 علائم خرابی ECU

بر اساس آنچه این داده ها نشان می دهد، موتور عملکرد خاصی را انجام می دهد. اگر وسیله نقلیه شما واحد کنترل موتور بدی داشته باشد، می تواند انواع مشکلات را در نحوه عملکرد موتور ایجاد کند. در نتیجه، توانایی شما در کارکرد ایمن و موثر وسیله نقلیه خود در جاده ها را مختل می کند.

5 علائم خرابی ECU

خوشبختانه، علائم خاصی وجود دارد که می توانید در همان ابتدا به آنها توجه کنید تا تشخیص دهید که آیا واحد کنترل موتور شما خراب است یا خیر.

شماره 1 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

ساده ترین علائم تشخیص زمانی است که چراغ هشدار «Check Engine» روی داشبورد روشن می شود. البته دلایل زیادی برای روشن شدن این چراغ هشدار وجود دارد.

اما در مواردی که واحد کنترل موتور مشکلاتی را در قطعات الکترونیکی، مدارها و/یا حسگرهای خود تشخیص دهد، بلافاصله چراغ هشدار Check Engine را روشن می‌کند.

گاهی اوقات واحد کنترل موتور نیز به اشتباه این کار را انجام می دهد. برای اینکه بفهمید آیا واحد کنترل موتور واقعاً مشکل دارد، باید کدهای مشکل خاص را در رایانه خودروی خود جستجو کنید.

این کدها ریشه مشکل را مشخص می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کدهای مشکل، با سازنده، دفترچه راهنمای مالک، سایت ما یا منابع آنلاین مختلف تماس بگیرید.

شماره 2 – موتور خاموش یا خاموش می شود

علل آتش سوزی سیلندر

علل آتش سوزی سیلندر

یکی دیگر از علائمی که ممکن است به دنبال نور اخطار روشن شود، موتوری است که دچار اشتباه می شود یا حتی ممکن است از کار بیفتد. در واقع هیچ گونه سازگاری با این مسائل نیز وجود نخواهد داشت. الگوی خاموش شدن موتور و توقف تصادفی خواهد بود و تشخیص دقیق مشکل موتور را دشوار می کند.

جهت ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات ایسیو و تعمیرات ایسیو کلیک کنید.

اغلب اوقات، این به این دلیل است که ماژول کنترل موتور از کار می افتد و اطلاعات نادرست را به موتور می دهد. اگر مشکل بدتر شود، عملکرد موتور در حین کار بدتر می شود.

شماره 3 – مسافت پیموده شده بد گاز

مسافت پیموده شده بد گاز

مسافت پیموده شده بد گاز

تعمیرات ایسیو (ECU) :از آنجایی که یک نسبت هوا به سوخت مناسب برای عملکرد بهینه یک وسیله نقلیه مورد نیاز است، یک ECM بد متوجه نخواهد شد که چقدر سوخت باید به محفظه احتراق ارسال شود. این بدان معنی است که اغلب سوخت زیادی برای سوزاندن در فرآیند احتراق فرستاده می شود.

نتیجه این است که وسیله نقلیه شما در آن صورت غنی شده و بیش از حد لازم سوخت مصرف می کند. نه تنها باید هر ماه بودجه بیشتری برای بنزین در نظر بگیرید، بلکه هیچ لطفی به فضا نخواهید کرد.

شماره 4 – عملکرد ضعیف موتور

صدای ترمز هنگام رانندگی

صدای ترمز هنگام رانندگی

از طرف دیگر، یک ECM معیوب ممکن است باعث شود سوخت کافی به محفظه احتراق نرسد. این بدان معناست که وقتی روی بنزین می گذارید، ماشین شما به سادگی مانند گذشته شتاب نمی گیرد.

حتی ممکن است برخی تکان بخورد و لرزش داشته باشد، به خصوص هنگام تلاش برای بالا رفتن از تپه ها، زمانی که وزن اضافی زیادی در ماشین وجود دارد یا زمانی که چیزی را یدک می کشید. همچنین ممکن است به دلیل نداشتن سوخت کافی برای شرایط، با یک دور آرام مواجه شوید.

شماره 5 – ماشین روشن نمی شود

ماشین روشن نمی شود

ماشین روشن نمی شود

بدترین علائم زمانی است که ماشین شما اصلا روشن نمی شود. ممکن است در ابتدا شروع سخت باشد، اما بعد، هرگز دوباره راه اندازی نخواهد شد. این اتفاق پس از خرابی کامل واحد کنترل موتور و عدم کارکرد آن رخ می دهد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، موتور هیچ سیستم کامپیوتری برای کنترل و هدایت عملکرد خود ندارد. اگرچه ممکن است هنوز بتوانید موتور را بچرخانید، اما روشن نمی شود زیرا رایانه اطلاعات مهمی را که برای انجام کارش نیاز دارد به آن نمی دهد.

باز هم، ممکن است دلایل دیگری برای روشن نشدن موتور شما نیز وجود داشته باشد. تنها راه واقعی برای دانستن اینکه آیا این علائم مربوط به خرابی واحد کنترل موتور است یا خیر، بازرسی آن توسط یک تکنسین خودرو تایید شده است.

گاهی اوقات ممکن است مشکلی در واحد کنترل موتور داشته باشید که به سادگی قابل تعمیر است. این مطمئناً از هزینه هنگفتی که برای یک واحد کاملاً جدید پرداخت می کنید، صرفه جویی می کند.

با این حال، در بیشتر موارد، واحد باید تعویض شود. تنها زمان واقعی که تعمیر کار ضروری است، این است که فقط یک مشکل پیکربندی با رایانه وجود داشته باشد.

موارد مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *