آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

5 دلیل فشار روغن بالا

5 دلیل فشار روغن بالا

5 دلیل فشار روغن بالا :همانطور که فشار خون بالا می تواند باعث حمله قلبی و فلج شدن شما شود، فشار بالای روغن نیز می تواند مشکلات زیادی را برای وسیله نقلیه شما ایجاد کند. روغن طیف گسترده ای از عملکردها را برای وسیله نقلیه شما دارد، اما همه آنها به فشار روغن مناسب نیاز دارند.

5 دلیل فشار روغن بالا (و علائمی که باید مراقب آنها بود)

اما فشار بالای روغن دقیقاً چیست، چه کاری انجام می دهد، و چگونه می توانید بفهمید که چه چیزی در حال وقوع است؟ ما در اینجا به همه آن سوالات و بیشتر پاسخ خواهیم داد.

فشار بالای روغن چیست؟

در سرتاسر وسیله نقلیه شما، گذرگاه‌ها و کانال‌های کوچکی وجود دارد که روغن موتور برای روغن‌کاری، تمیز کردن، آب‌بندی، محافظت و خنک‌سازی وسیله نقلیه شما از طریق آن‌ها کار می‌کند. اما با انقباض این کانال ها، فشاری که به روغن وارد می کند بالا می رود.

با فشار زیاد، اجزای مختلف ممکن است شروع به فرسوده شدن و آسیب دیدن کنند، به همین دلیل است که نگه داشتن فشار روغن موتور در سطح مناسب بسیار مهم است.

علل شایع فشار بالای روغن

در حالی که فشار بالای روغن یک مشکل بسیار جدی است، چند قسمت خاص وجود دارد که باید برای یافتن علت آن بررسی کنید. ما در اینجا پنج مورد از رایج ترین ها را تقسیم کرده ایم. به این ترتیب، می توانید فشار روغن خودروی خود را دوباره کنترل کنید و به جاده بازگردید!

شماره 1 – فیلتر مسدود یا مسدود شده است

گرفتگی فیلتر روغن

گرفتگی فیلتر روغن

یکی از شایع‌ترین دلایل فشار بالای روغن، مسدود شدن، آسیب‌دیدگی یا گرفتگی فیلتر روغن است. در حالی که این معمولاً فقط زمانی اتفاق می‌افتد که فیلتر روغن شما به‌خصوص قدیمی باشد، اما اگر هنگام رانندگی چیزی به فیلتر روغن برخورد کند، ممکن است اتفاق بیفتد

خبر خوب این است که اگر این مشکل شماست، راه حل نسبتاً آسانی است – فقط تعویض روغن را کامل کنید و فیلتر را تعویض کنید، و باید آماده باشید!

شماره 2 – شیر تخلیه فشار معیوب

فقط به این دلیل که نمی خواهید موتور شما به فشار روغن خاصی برسد به این معنی نیست که این کار را نمی کند. به همین دلیل است که موتور وسیله نقلیه شما دارای یک سوپاپ کاهش فشار برای هدایت روغن در هنگام بالا رفتن فشار است.

اما زمانی که این شیر فشارشکن بسته می شود، فشار روغن بدون هیچ جایی افزایش می یابد.

شماره 3 – روغن قدیمی / روغن اشتباه

لجن روغن موتور

لجن روغن موتور

با گذشت زمان روغن ویسکوزیته خود را از دست می دهد که باعث می شود عبور از گذرگاه ها دشوارتر شود. این به طور طبیعی فشار روغن را افزایش می دهد که می تواند منجر به مشکلاتی در خودرو شما شود.

نه تنها این، بلکه همه روغن ها یکسان ایجاد نمی شوند. بنابراین، اگر از روغن غلیظ‌تری نسبت به آنچه در خودروی خود استفاده می‌کنید، فشار روغن بالا می‌رود. این باید مدت کوتاهی پس از تعویض روغن قابل توجه باشد، اما با گذشت زمان با افزایش سن روغن، مشکل بدتر خواهد شد.

در هر صورت، فقط با استفاده از روغن مناسب، تعویض روغن را تکمیل کنید و فیلتر روغن را تعویض کنید، و باید آماده باشید!

شماره 4 – معابر نفت مسدود شده است

همانطور که فیلتر روغن مسدود می‌شود، راه‌های عبور موتور شما می‌توانند کثیفی و سایر زباله‌ها ایجاد کنند که منجر به مسدود شدن آن می‌شود. وقتی این اتفاق می افتد، هیچ راه حل آسانی وجود ندارد. می‌توانید چند بار سیستم را شستشو دهید تا مقداری از آن آلودگی را از بین ببرید، اما تضمینی نیست که کار کند.

خبر خوب این است که اگر با تعویض منظم روغن همراه باشید، این نسبتاً نادر است.

شماره 5 – واحد/سنج ارسال معیوب

واحد ارسال فشار روغن

واحد ارسال فشار روغن

موتور شما از سنسورهایی برای تعیین فشار فعلی روغن در سرتاسر وسیله نقلیه شما استفاده می کند. اما اگر یک سنسور خطای خواندن را نشان دهد یا سنج مورد نظر شما معیوب باشد، ممکن است فکر کنید فشار روغن بالایی دارید در حالی که واقعاً اینطور نیست.

علائم فشار بالای روغن

قبل از اینکه بتوانید تشخیص دهید که چه چیزی باعث فشار روغن بالای خودرو شما شده است، باید مطمئن شوید که واقعاً مشکل خودرو شما همین است.

به همین دلیل است که ما وقت گذاشتیم تا تعدادی از رایج ترین علائم فشار روغن بالا را در اینجا بشکافیم.

شماره 1 – خوانش فشار روغن بالا (گیج)

علل فشار روغن بالا

علل فشار روغن بالا

رایج ترین روشی که می توانید فشار روغن بالای خودرو خود را تشخیص دهید از طریق گیج است. همه وسایل نقلیه دارای فشارسنج روغن نیستند، اما اکثر آنها دارای فشار سنج هستند. هنگامی که این سنج شروع به خزش بیش از حد بالا می کند و به سمت قرمز می رود، این نشانه مطمئنی است که شما مشکل دارید.

شماره 2 – نشت روغن

سازنده خودرو همه چیز را در وسیله نقلیه شما طوری طراحی کرده است که در یک فشار و دمای خاص کار کند. بنابراین، زمانی که فشار روغن بیش از حد بالا می‌رود، می‌تواند مهر و موم و سایر اجزا را منفجر کند و منجر به نشتی و آسیب شود.

شماره 3 – داغ شدن بیش از حد موتور

بخار از رادیاتور

بخار از رادیاتور

اگر وسیله نقلیه شما فشار روغن بالایی دارد، به احتمال زیاد جریان روغن کافی در سرتاسر موتور وجود ندارد. یکی از اولین علائم این امر گرم شدن بیش از حد موتور است. هر چه با فشار روغن بالا رانندگی کنید، موتور شما داغتر می شود.

شماره 4 – آسیب موتور

روغن اصطکاک را در سرتاسر موتور شما کاهش می دهد و فشار بالای روغن میزان عبور روغن از موتور شما را محدود می کند. اصطکاک بیشتر نه تنها گرما ایجاد می کند بلکه می تواند به اجزای مختلف آسیب برساند

فشار بالای روغن اگر به اندازه کافی درمان نشود، می تواند به کل موتور شما منجر شود.

آیا فشار بالای روغن می تواند به موتور من آسیب برساند؟

کاملا! فشار بالای روغن به موتور شما آسیب می رساند، این فقط یک مسئله زمان است. هرچه فشار روغن بیشتر باشد، آسیب سریعتر به وجود می آید.

به همین دلیل است که تشخیص و تعمیر موتور با فشار روغن بالا در اسرع وقت بسیار مهم است. در غیر این صورت، با تعمیرات گران‌تری مواجه خواهید شد و احتمالاً به یک موتور کاملاً جدید نیاز خواهید داشت!

آیا نوع روغن موتور استفاده شده بر فشار روغن تأثیر می گذارد؟

انواع روغن موتور

انواع روغن موتور

بله، نوع روغن موتوری که استفاده می کنید می تواند بر فشار روغن تأثیر بگذارد. این یکی از دلایل اصلی است که سازندگان خودرو یک نوع روغن خاص را برای خودروی شما توصیه می کنند.

اگر ویسکوزیته بیش از حد داشته باشید، موتور شما برای حرکت دادن روغن در تمام مسیرهای مختلف دچار مشکل می شود و این باعث افزایش فشار روغن می شود. با گذشت زمان روغن موتور بیشتر غلیظ می شود.

این بدان معناست که در حالی که ممکن است همه چیز درست پس از تعویض روغن به خوبی کار کند، با گذشت زمان فشار روغن می‌تواند بیشتر افزایش یابد و از محدوده عملکرد عادی خارج شود.

اما اگر از روغنی استفاده کنید که ویسکوزیته کافی ندارد (حتی اگر روغن خوبی باشد)، موتور ممکن است بیش از حد گرم شود. نه تنها این، بلکه روغن نازک تر نیز از اجزای سازنده محافظت نمی کند و ممکن است نشت کند.

هنگام تکمیل تعویض روغن در خودروی خود، همیشه از نوع روغن توصیه شده توسط سازندگان خودرو استفاده کنید.

آیا فشار روغن من باید با شتاب بالا برود؟

بله، بالا رفتن فشار روغن در هنگام شتاب گیری کاملا طبیعی است. با این حال، به خاطر داشته باشید که این پرش ها نباید نامنظم باشند و همچنان باید در محدوده عملکرد عادی باقی بمانند.

اگر فشار روغن در هنگام شتاب گیری همچنان افزایش می یابد، پایین نمی آید، و خارج از محدوده استاندارد عملکرد افزایش می یابد، باید به مکانیک مراجعه کنید تا مشخص کند چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

مطالب خودرویی :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *