آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

چراغ های معکوس کار نمی کنند؟ (5 علت و نحوه رفع آن)

چراغ های معکوس کار نمی کنند؟ (5 علت و نحوه رفع آن)

چراغ های معکوس کار نمی کنند؟ چراغ های وسیله نقلیه شما به سایر رانندگان در جاده اطلاع می دهد که شما در حال انجام چه کاری هستید، و از همه چراغ های روی وسیله نقلیه شما، چراغ های عقب از مهمترین آنها هستند. اما وقتی چراغ های معکوس آن طور که باید کار نمی کنند چه می کنید؟

دلایل رایج این مشکل جدی چیست و مهمتر از آن، چگونه آن را برطرف می کنید؟ ما همه چیز را در مورد نحوه عملکرد سیستم به شما آموزش خواهیم داد و نکات عیب‌یابی را به شما ارائه می‌کنیم تا بتوانید بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و آن را به حالت عادی بازگردانید.

چراغ های معکوس چگونه کار می کنند

اگر می‌خواهید مشکلی را برطرف کنید، باید بدانید چگونه قرار است کار کند. با چراغ های معکوس، این یک روند بسیار ساده است که ما در اینجا شما را از طریق آن راهنمایی می کنیم.

شما با قرار دادن خودرو در عقب شروع می کنید. خواه وسیله نقلیه دارای گیربکس اتوماتیک یا دستی باشد، انتخابگر دنده در گیربکس را به دنده صحیح تغییر می دهد. در حالی که می چرخد، کلید چراغ معکوس با آن می چرخد. وقتی به سمت معکوس می رود، همه چیز برای تکمیل مدار در یک خط قرار می گیرد.

برق از طریق فیوز یا رله می رود و چراغ های عقب روشن می شوند. هنگامی که خودرو را از عقب دنده می کنید، سوئیچ باز می شود و برق سیستم قطع می شود و چراغ ها خاموش می شوند.

دلایلی که چراغ های معکوس شما کار نمی کنند

اگر نمی توانید چراغ های عقب خود را روشن کنید، این یک مشکل جدی است. اما برای کشف آن، باید بدانید چه چیزی می تواند باعث آن شود. ما درک می کنیم، و به همین دلیل است که ما پنج مورد از محتمل ترین دلایلی که چراغ های معکوس شما به درستی کار نمی کنند را در اینجا برجسته کردیم.

شماره 1 – لامپ دمیده شده

تک چراغ معکوس کار نمی کند

تک چراغ معکوس کار نمی کند

در حالی که اگر هیچ یک از چراغ‌های معکوس شما کار نمی‌کند، احتمالاً این مشکل نیست، اگر فقط همه لامپ‌ها را تعویض کرده باشید یا فقط یک یا دو چراغ معکوس کار نمی‌کنند، ممکن است مشکل باشد.

خبر خوب این است که این یکی از ساده‌ترین مشکلاتی است که می‌توان آن را برطرف کرد، و برای دیدن اینکه آیا این مشکل است، هزینه زیادی یا کار زیادی نیاز ندارد.

شماره 2 – فیوز/رله سوخته

اگر چراغ‌های معکوس شما یک روز خوب کار می‌کردند و روز بعد کاملاً قطع می‌شدند، ممکن است فیوز سوخته یا رله آسیب‌دیده در جایی در مدار وجود داشته باشد. این یک مشکل بسیار رایج است، اما مشکلی است که بسیاری از مردم آن را نادیده می گیرند.

قبل از پرداختن به مسائل پیچیده تر، چیزهای ساده را کنار بگذارید، و چیزهای کمی به سادگی یک فیوز یا رله سوخته هستند. برای اینکه چراغ‌های معکوس کار کنند، باید برق از این اجزا عبور کند.

شماره 3 – سوئیچ چراغ معکوس معیوب

سوئیچ چراغ معکوس

سوئیچ چراغ معکوس

وقتی وسیله نقلیه خود را در عقب قرار می دهید، چراغ ها به طور جادویی روشن نمی شوند. سوئیچ چراغ معکوس مدار را کامل می کند و برق را به تمام چراغ های عقب خودرو شما ارسال می کند. این یک طراحی بسیار ساده است، اما همچنین بسیار موثر است.

اما اگر سوئیچ از کار بیفتد، نمی تواند مدار را برای روشن کردن چراغ ها کامل کند. آنها می توانند به طرق مختلف شکست بخورند، و وقتی این کار را انجام دهند، نمی توانید چراغ های عقب را روشن کنید.

شماره 4 – مشکلات سیم کشی

برای به کار انداختن هر چراغ معکوس، الکتریسیته باید به لامپ ها برسد، و سیم ها برق را از نقطه A به B می برند. مشکلات سیم کشی از خطوط متقاطع تا شکستگی متغیر است، و مشکلات سیم کشی می تواند به طرق مختلف ظاهر شود.

آنها می توانند اجزای مختلف را کوتاه کنند، لامپ ها را از بین ببرند یا به سادگی از رسیدن برق به مقصد مورد نظر جلوگیری کنند. متأسفانه، مشکلات سیم کشی به دلیل دشواری ردیابی آنها مشهور است.

شماره 5 – انتخابگر دنده معیوب

ماشین دنده عقب نمی رود

ماشین دنده عقب نمی رود

اگر نمی‌توانید وسیله نقلیه خود را به عقب برگردانید، احتمالاً مشکل ربطی به چراغ‌ها ندارد. انتخابگر دنده به شما این امکان را می دهد که این قسمت از وسیله نقلیه خود را کنترل کنید و اگر به درستی کار نمی کند، ممکن است اصلاً نتوانید به عقب برگردید.

وقتی این اتفاق می‌افتد، فرآیند عیب‌یابی کاملاً متفاوت است، اما زمانی که می‌خواهید چراغ‌های معکوس را تعمیر کنید، باید آن را رد کنید.

نحوه عیب یابی و رفع آن

چراغ های معکوس

چراغ های معکوس

صرف دانستن اینکه مشکل از چه چیزی می تواند باشد به شما کمک نمی کند که دقیقاً چیست. برای انجام این کار، باید کمی عیب یابی کنید، با توجه به همه چیز شروع کنید.

آیا همه چراغ های معکوس کار نمی کنند یا فقط یکی دو تا از آنها؟ اگر هیچ یک از چراغ های معکوس کار نمی کند، با کشیدن یک لامپ شروع کنید. نگاه کنید تا ببینید آیا رشته هنوز دست نخورده است یا خیر. اگر اینطور نیست، آن را جایگزین کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

اگر لامپ جدید خراب شود، یک اتصال کوتاه در سیستم وجود دارد که باید آن را پیدا کنید. اما اگر کار می کند، ممکن است لازم باشد همه لامپ ها را تعویض کنید.

اگر لامپ ها خاموش شدند، روی فیوز و رله حرکت کنید. به سادگی فیوز یا رله را با یکی که می‌دانید کار می‌کند تعویض کنید و ببینید آیا مشکل برطرف شده است یا خیر. اگر این کار را کرد، مشکل همین است!

پس از آن، زمان حرکت فرا رسیده است به سوئیچ چراغ معکوس برای آزمایش باید به سوئیچ در حالی که هنوز روی وسیله نقلیه شما است دسترسی داشته باشید. از چراغ تست استفاده کنید و خودرو را در عقب قرار دهید. هر پایانه را بررسی کنید و ببینید آیا برق آنجا وجود دارد یا خیر. در این مرحله، باید در هر ترمینال برق وجود داشته باشد.

بعد، وسیله نقلیه را در یک دنده دیگر قرار دهید. وقتی این کار را انجام می دهید، فقط باید در یک طرف ترمینال برق وجود داشته باشد. اگر سوئیچ به این صورت کار نمی کند، احتمالاً باید آن را تعویض کنید.

در نهایت، ممکن است مشکل سیم کشی وسیله نقلیه شما باشد. متأسفانه، مشکلات سیم کشی می تواند به طرق مختلف بروز کند که عیب یابی را دشوار می کند. معمولاً باید بفهمید که آیا همه چیز به درستی وصل شده است یا خیر و سپس برق را در طول خط بررسی کنید تا زمانی که شکست یا انحراف پیدا کنید.

سوئیچ چراغ معکوس کجا قرار دارد؟

محل سوئیچ چراغ معکوس

محل سوئیچ چراغ معکوس

اگر به دنبال سوئیچ چراغ معکوس خود در جایی در کابین خودروی خود هستید، کاملاً از مسیر خارج شده اید. این به این دلیل است که کلید چراغ عقب در زیر وسیله نقلیه شما توسط گیربکس قرار دارد.

به طور خاص روی گیربکس است که سوئیچ را برای اتصال پایانه ها می چرخاند. وقتی این اتفاق می افتد، مدار را کامل می کند و چراغ های معکوس را روشن می کند.

 

آیا چراغ های معکوس طبق قانون مورد نیاز است؟

آره! در حالی که خودروهای قدیمی‌تر همیشه با چراغ‌های معکوس عرضه نمی‌شدند، اگر امروز می‌خواهید وسیله نقلیه‌ای را در جاده رانندگی کنید، حداقل به یک چراغ معکوس نیاز دارد. وسیله نقلیه نه تنها به چراغ معکوس نیاز دارد، بلکه باید عملیاتی باشد.

اگر به دنبال نصب چراغ دنده عقب بر روی وسیله نقلیه خود هستید، معمولاً خیلی سخت نیست و سوئیچ در جایی روی داشبورد قرار می گیرد.

چراغ های معکوس یک ویژگی ایمنی مهم در وسیله نقلیه شما هستند و اگر قصد دارید آن را در جاده رانندگی کنید، این ویژگی است که باید داشته باشد.

اگر چراغ های معکوس همیشه روشن بمانند چه؟

اگر چراغ‌های دنده عقب خودرو شما همیشه روشن می‌مانند، واقعاً تفاوتی با نداشتن چراغ‌های عقب خودرو ندارد. جالب اینجاست که بسیاری از مشکلاتی که باعث می‌شود چراغ‌های معکوس روشن نمانند نیز می‌توانند آنها را همیشه روشن نگه دارند. این شبیه زمانی است که نمی توانید چراغ های ترمز خود را خاموش کنید.

مشکلات سیم‌کشی می‌تواند همیشه برق را به لامپ‌ها بفرستد و یک سوئیچ معیوب چراغ معکوس ممکن است نتواند وقتی خودرو را از دنده عقب می‌کشید، برق را قطع کند.

به طور خلاصه، اگر چراغ‌های معکوس همیشه روشن بمانند، همان مراحل عیب‌یابی را دنبال کنید که انگار خاموش نمی‌شوند و باید بتوانید بفهمید که چه اتفاقی می‌افتد و مشکل را برطرف کنید.

خرید چراغ جلو از رایکایدک

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *