آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

5 علائم بالانس نبودن لاستیک خودرو

5 علائم بالانس نبودن لاستیک خودرو

5 علائم بالانس نبودن لاستیک خودرو :ممکن است به نظر برسد که همه لاستیک‌ها، به خصوص لاستیک‌های جدید، کاملاً متقارن هستند و هیچ ایرادی ندارند و باید به یک سواری فوق‌العاده راحت منجر شوند.

حقیقت این است که هیچ لاستیک کامل نیست و هنگام غلتیدن با سرعت رانندگی، حتی ایرادات کوچک نیز می توانند مانند عیب های بزرگ به نظر برسند. به همین دلیل است که بالانس لاستیک های خود بسیار مهم است.

علائم بالانس نبودن لاستیک خودرو

لاستیک ها زمانی متعادل می شوند که وزن به طور مساوی در اطراف تایر توزیع شود. داشتن لاستیک های متعادل هنگام رانندگی برای بهترین عملکرد، عمر لاستیک و ایمنی بسیار مهم است.

چرا بالانس تایر؟

علائم عدم تعادل لاستیک

علائم عدم تعادل لاستیک

لاستیک‌های جدید می‌توانند ایراداتی از طرف سازنده داشته باشند و رانندگی نیز باعث سایش آنها می‌شود. تعادل باید هر بار که تایرهای جدید نصب می شوند و پس از آن به طور منظم در طول چرخش لاستیک برای نگهداری مناسب اتفاق بیفتد.

نصب لاستیک‌های جدید، تعویض لاستیک‌های تابستانی/زمستانی، یا چرخاندن لاستیک‌ها زمان‌های خوبی برای متعادل کردن لاستیک‌ها هستند.

کتابچه راهنمای مالک خودرو خود را بررسی کنید تا ببینید چند بار باید این کارها انجام شود، اگرچه معمولاً بین بالانس کردن تایرها بیش از دو سال نمی‌گذرد. وسایل نقلیه ای که به طور منظم در جاده های ناهموار تردد می کنند باید لاستیک ها را بیشتر متعادل کنند.

لاستیک‌فروشی‌ها، نمایندگی‌ها و بسیاری از تعمیرگاه‌های خودرو یک دستگاه بالانس برای نشان دادن عدم تعادل لاستیک‌ها دارند. سپس می توانند وزنه های کوچکی به رینگ ها اضافه کنند تا لاستیک ها کاملاً متعادل شوند.

5 نشانه عدم تعادل لاستیک ها

هنگامی که لاستیک های شما نامتعادل هستند، اغلب واضح است، زیرا ممکن است در هنگام رانندگی با وسیله نقلیه خود متوجه یک یا چند مورد از این ناهنجاری ها شوید. به محض مشاهده هر یک از علائم زیر، چرخ‌ها و لاستیک‌های خود را فوراً چک کرده و در صورت نیاز متعادل کنید.

شماره 1 – ارتعاشات

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

یکی از اولین علائم هشدار دهنده عدم تعادل لاستیک ها، احساس لرزش در فرمان است. نیم اونس اختلاف وزن روی لاستیک برای ایجاد لرزش محسوس کافی است.

هنگامی که عدم تعادل با فرسودگی لاستیک ها بدتر می شود، لرزش افزایش می یابد و کل کابین وسیله نقلیه شما از جمله تخته کف و صندلی های جلو و عقب را تحت تاثیر قرار می دهد.

سایر مشکلات نیز می توانند باعث لرزش شوند، مانند لاستیک آسیب دیده، مشکلات در مجموعه چرخ، یا حتی خم شدن رینگ. تشخیص سریع مشکل برای جلوگیری از یک موقعیت خطرناک مهم است.

شماره 2 – مشکلات فرمان

چرخش فرمان سخت در سرعت های پایین

چرخش فرمان سخت در سرعت های پایین

لاستیک های نامتعادل با دشوارتر کردن فرمان و به تاخیر انداختن زمان پاسخگویی فرمان، تجربه رانندگی ناخوشایندی را ایجاد می کنند. مهمتر از آن، شما نمی توانید به آرامی در یک جهت معین هدایت کنید.

از آنجایی که وسیله نقلیه دیگر نمی تواند به آرامی هدایت کند، ممکن است تصادفاتی رخ دهد که در غیر این صورت قابل اجتناب هستند.

شماره 3 – سایش ناهموار لاستیک

سایش ناهموار لاستیک

سایش ناهموار لاستیک

مهم است که به طور منظم آج لاستیک ها را بررسی کنید، زیرا آنها می توانند در مورد میزان بالانس بودن لاستیک ها به شما اطلاعات زیادی بدهند. سایش ناهموار لاستیک می تواند به دلیل نامتعادل بودن لاستیک ها یا سایر مشکلات فرمان یا چرخ ها باشد.

اگر لاستیک‌ها اجازه سایش غیرعادی در خارج یا داخل خودرو داشته باشند، خطر پنچر شدن لاستیک خودرو افزایش می‌یابد. لاستیک می تواند تا حد پارگی خود به خود نازک شود که اگر در حین رانندگی اتفاق بیفتد می تواند وضعیت خطرناکی باشد. حتی می تواند منجر به حجامت لاستیک شود.

در کوتاه مدت، چرخاندن لاستیک ها می تواند یک راه حل موقت باشد تا زمانی که پول لازم برای تعویض لاستیک های خیلی فرسوده را نداشته باشید. لاستیک های جدیدی که نصب می شوند باید بلافاصله بالانس شوند.

شماره 4 – مصرف سوخت بد

مصرف سوخت بد

مصرف سوخت بد

لاستیک های نامتعادل فشار بیشتری به موتور وسیله نقلیه شما وارد می کنند، زیرا مقاومت ایجاد شده در اثر عدم تعادل موتور را مجبور می کند تا برای حفظ حرکت خودرو سخت تر کار کند. در نتیجه، موتور برای حفظ عملکرد خود در این شرایط به سوخت بیشتری نیاز دارد.

وقتی سریعتر از حد معمول شروع به مصرف سوخت می کنید، لاستیک های خود را چک کنید. لاستیک های کم باد نیز می تواند باعث شود خودرو بیش از حد معمول سوخت مصرف کند، اما اگر فشار باد تایرها نرمال باشد، لاستیک ها ممکن است نامتعادل باشند. همیشه برای اطلاع رسانی به TPMS خود وابسته نباشید و به جای آن از فشارسنج تایر در فواصل زمانی معین استفاده کنید.

پیگیری مصرف سوخت خودروی خود بسیار هوشمندانه است. در حالی که برخی از خودروهای جدید دارای نشانگر مصرف سوخت هستند، ممکن است نادرست باشند. به مسافت پیموده شده وسیله نقلیه (یا یکی از مترهای سفر را روی صفر تنظیم کنید) زمانی که آن را با سوخت پر می کنید، توجه داشته باشید، سپس به تعداد گالن های وارد شده به وسیله نقلیه توجه کنید.

در پر کردن بعدی، مقداری ریاضی ساده انجام دهید تا ببینید در طول آن مخزن چند مایل به ازای هر گالن دریافت کرده اید.

شماره 5 – شوک ها و بلبرینگ های بد

متوسط هزینه تعویض ضربه ها و پایه ها

متوسط هزینه تعویض ضربه ها و پایه ها

ضربه‌ها، فنرها، یاتاقان‌ها و سایر اجزای مجموعه چرخ‌ها در صورت عدم تعادل لاستیک‌ها تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند.

بنابراین ساییدگی و پارگی بیشتری نسبت به حالت عادی تجربه خواهند کرد.

اگر لاستیک های نامتعادل به موقع تعمیر نشوند، شما چیزی بیش از لاستیک ها را تعویض خواهید کرد.

موارد مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *