آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

گلگیر چیست و چرا مهم است؟

گلگیر چیست و چرا مهم است؟

گلگیر چیست و چرا مهم است؟هر ماشینی که در جاده است یک سری گلگیر دارد. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد گلگیرها و اهمیت آنها هستید، به جای درستی آمده اید.

گلگیر چیست؟

گلگیر یکی از اجزای بدنه خودرو است. گلگیر معمولاً از همان جنس بدنه خودرو ساخته می شود. اگر به سمت یک ماشین بروید و به پانل بدنه درست بالای هر چرخ نگاه کنید، گلگیرها را پیدا خواهید کرد. مجموعه گلگیر همچنین شامل آستر گلگیر می باشد. بیشتر در این مورد بعدا.

گلگیر جزء لوازم آرایشی نیست. در واقع هدف مهمی را دنبال می کند. از خودرو و وسایل نقلیه اطراف در برابر موارد زیر محافظت می کند:

هدف گلگیر خودرو چیست ؟

 • گل و لای
 • شن
 • خاک
 • سنگ ها
 • مایعات
 • زباله های جاده

چگونه یک گلگیر محافظت ارائه می دهد؟

بدون گلگیر در هر چرخ، رانندگی بسیار کثیف خواهد بود. هنگام رانندگی، لاستیک های وسیله نقلیه شما بسیار سریع می چرخند. در حین چرخش، زباله ها و رطوبت را از زمین می گیرند و سپس به هوا می پاشند. انرژی جنبشی لاستیک این مواد را با سرعت بالا به هوا پرتاب می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، زباله ها و رطوبت می توانند:

 • خودرو را کثیف کنید
 • خودرو را خراش دهید
 • سایر عابران پیاده یا وسایل نقلیه را کثیف کنید
 • به عابران پیاده دیگر آسیب برسانید
 • به سایر وسایل نقلیه آسیب برساند

به همین دلیل گلگیرها وجود دارند. گلگیرها قبل از اینکه به چیز دیگری برخورد کنند، زباله ها و رطوبت را می گیرند. به عبارت دیگر، گلگیرها “حاوی” کثیفی و رطوبت درون چاه چرخ هستند.

مجموعه گلگیر دارای چه قطعاتی است؟

آستر گلگیر

یک مجموعه گلگیر فولکس واگن شامل چندین بخش است:

گلگیر

یک بوش گلگیر

سخت افزار

گلگیر قسمت بیرونی بدن است. رنگش هم رنگ بدنه

آستر گلگیر یک آستر منحنی محکم است که در داخل چاه چرخ، بالای چرخ نصب شده است. بسته به نوع وسیله نقلیه، آستر گلگیر ممکن است از فلز یا ترموپلاستیک ساخته شود. آستر گلگیر ممکن است بخشی از مجموعه گلگیر باشد، اما هدف منحصر به فردی دارد. هنگامی که چرخ زباله و رطوبت را می پاشد، مقداری از آن به سمت بالا به داخل چاه چرخ و محفظه موتور می پاشد. این می تواند مشکل ساز باشد زیرا این مواد برای موتور، سیم کشی و سایر اجزای مرتبط داخل چاه و خلیج مضر هستند. به عنوان مثال، زباله و رطوبت می تواند:

خوردگی قطعات

آنقدر به قطعات ضربه بزنید تا آسیب ببیند

اگر در جایی سوراخی در خطوط وجود دارد، مایعات داخل موتور را آلوده کنید

به همین دلیل است که آستر گلگیر وجود دارد. این ناخالصی ها را از محفظه موتور یا قطعاتی که ممکن است آسیب ببینند را مسدود می کند.

مجموعه گلگیر دارای چندین قطعه سخت افزاری مختلف است، مانند:

 • آستر گلگیر
 • آستر گلگیر و مهره
 • اکستنشن های لاینر گلگیر

می‌توانید پسوند گلگیر را به گلگیرهای خود اضافه کنید. آستر گلگیر با بدنه همسطح می ماند. پسوند لاینر گلگیر کمی بیرون می آید. هدف از داشتن اکستنشن لاینر گلگیر محافظت از گلگیر و سایر پانل های بدنه خودرو در برابر زباله و رطوبت است. آنها می توانند مفید باشند اگر به طور منظم رانندگی کنید:

شرایط مرطوب و گل آلود

آب و هوای سردتر که در آن نمک یا شن در جاده وجود دارد

مناطقی با جاده های خاکی و/یا جاده های نگهداری نشده

پسوند لاینر گلگیر در جای خود با پیچ های اکستنشن گلگیر (مانند این یکی) پیچ می شود.

تفاوت بین گلگیر و سپر

سپر گلگیر

سپر گلگیر

گاهی اوقات افراد فکر می کنند که گلگیرها بخشی از مجموعه سپر هستند. اینطور نیست. سپر و گلگیرها قطعات جدا هستند.

شما می توانید گلگیرها را در جلوی چپ و جلوی سمت راست خودرو پیدا کنید. همچنین آنها را در سمت چپ عقب و سمت راست عقب خودرو پیدا خواهید کرد. سپرها در جلو و عقب خودرو قرار دارند. در بسیاری از خودروهای فولکس واگن (اگر نه همه)، سپرها و گلگیرها بسیار ساده به نظر می رسند. بنابراین جای تعجب نیست که مردم فکر می کنند همه این قسمت ها با هم ساخته شده اند.

خرید گلگیر خودرو از فروشگاه قطعات بدنه رایکا یدک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *