آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

4 علت صدای ناله هنگام شتاب گیری

4 علت صدای ناله هنگام شتاب گیری

علت صدای ناله هنگام شتاب گیری :شرایط کمی می تواند روز فرد را به سرعت شروع یک صدای عجیب در هنگام رانندگی خراب کند. وقتی صحبت از وسایل نقلیه به میان می‌آید، صداهای عجیب و غریب در همه گام‌ها و فرکانس‌ها می‌آیند، که اغلب راننده را از آنچه شنیده یا از کجا سرچشمه گرفته بی‌اطلاع می‌گذارد.

4 علت صدای ناله هنگام شتاب گیری

اگر به اندازه کافی برجسته باشد، صداهای عجیب و غریب خودرو می تواند کاملاً دیوانه کننده باشد و تشخیص آن به طور قابل توجهی خسته کننده باشد. برخی از رایج‌ترین و در عین حال تشدیدکننده‌ترین صداهای نامنظم خودرو، صداهایی هستند که هنگام شتاب‌گیری صدای ناله یا غر زدن ایجاد می‌کنند.

در حقیقت، دلایل بالقوه زیادی برای این نوع صدا به تنهایی وجود دارد، که معمولاً توجه شدید به جزئیات را در طول فرآیند تشخیصی می طلبد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کارهایی که باید انجام دهید، اگر وسیله نقلیه شما شروع به تولید صدای ناله کند، و همچنین دلایل احتمالی چنین صداهایی را بخوانید.

علل شایع صدای ناله هنگام شتاب گیری

دلایل بالقوه زیادی برای صدای ناله وسیله نقلیه شما وجود دارد، که بسیاری از آنها به طور سالانه توسط تعداد نامحدودی از رانندگان شنیده می شود. در زیر چندین مورد از شایع ترین علل ناله خودرو در هنگام شتاب گیری آورده شده است.

  • مشکلات انتقال داخلی
  • یاتاقان دینام فرسوده
  • یاتاقان های پمپ آب آسیب دیده است
  • روغن فرمان کم قدرت
  • کمپرسور تهویه مطبوع معیوب
  • مشکلات قرقره کشنده / بیکار
  • کمربند سرپانتین خشک، ترک خورده یا لیز خورده
  • بلبرینگ چرخ فرسوده

در زیر توضیح عمیق تری در رابطه با علل فردی ناله خودرو که در بالا ذکر شد ارائه شده است. برای سادگی، این علل به چهار دسته جداگانه تقسیم شده اند.

شماره 1 – مشکلات انتقال

علائم انتقال دمیده

علائم انتقال دمیده

گیربکس یک وسیله نقلیه یک عملکرد بسیار حیاتی را انجام می دهد و برای توزیع نیروی موتور به محورهای محرک خودرو، کامیون یا SUV کلیدی است. متأسفانه، انتقال با افزایش سن مستعد شکست داخلی است.

در موارد خاص، خرابی از این نوع می‌تواند صدای ناله‌ای قابل شنیدن ایجاد کند. مکان یابی صداهای این نوع اغلب دشوار است، به ویژه هنگامی که از تونل انتقال وسیله نقلیه طنین انداز می شود.

صدای ناله از گیربکس وسیله نقلیه شما به طور کلی نشان دهنده یک مشکل مربوط به مایعات است. شنیدن صدایی از این نوع، زمانی که سطح سیال گیربکس بیش از ظرفیت کاهش می یابد، یا زمانی که پمپ سیال گیربکس شروع به از کار افتادن می کند، بسیار رایج است.

مطالب مرتبط :

علاوه بر این، خرابی مبدل گشتاور نیز می تواند صدای ناله ای ایجاد کند. سایش داخلی یاتاقان اغلب صدای غرشی را ایجاد می کند که می تواند به عنوان ناله در سرعت های بالا اشتباه گرفته شود.

شدت

در بیشتر موارد، شروع صدای ناله از گیربکس خودرو ماهیت کاملاً جدی در نظر گرفته می شود. در مورد مبدل گشتاور معیوب، جایگزینی نیاز به حذف گیربکس دارد.

هزینه های مرتبط با چنین تعمیراتی اغلب زیاد است و معمولاً قیمت نیروی کار بیش از 1000 دلار است. اگر یاتاقان داخلی خراب برای صدای ناله گیربکس شما مقصر باشد، هزینه مربوط به تعمیر به طور تصاعدی بالاتر خواهد بود.

شماره 2 – ساییدگی بلبرینگ اجزای کمربند

دینام باتری را شارژ نمی کند

دینام باتری را شارژ نمی کند

موتور یک وسیله نقلیه دارای لوازم جانبی متعدد تسمه‌دار است. هر یک از این لوازم جانبی از یک قرقره محرک به همراه یک یا چند مجموعه یاتاقان استفاده می کند.

یک تسمه سرپانتین نیروی چرخشی قرقره میل لنگ را به قرقره های مرتبط با لوازم جانبی مختلف تسمه محور منتقل می کند. این لوازم جانبی شامل پمپ آب موتور، پمپ فرمان، کمپرسور تهویه مطبوع و دینام است. علاوه بر این، سیستم های چنین طراحی همچنین دارای کشنده و قرقره های بیکار هستند.

هنگامی که یاتاقان های مرتبط با هر یک از اجزای ذکر شده در بالا شروع به از کار افتادن می کنند، اغلب صدای ناله شنیده می شود. شاید مناسب ترین مثال از این وضعیت در قالب یک دینام با بلبرینگ داخلی بد باشد. از آنجا که این یاتاقان ها از کار می افتند، صدای ناله یا جیغ بلندی از صدای عملکرد معمولی موتور شنیده می شود.

پمپ های فرمان برقی نیز تمایل دارند تا با فرسودگی کافی، صدای مناسبی را ارائه دهند. از طرف دیگر، می توان انتظار شنیدن چنین صداهایی را زمانی که پمپ برق فرمان کم مایع است داشت.

شدت

قطعات درایو لوازم جانبی معیوب نیز نیاز به تشخیص و تعویض سریع دارند. ناتوانی در رفع چنین نگرانی هایی می تواند منجر به قفل شدن یاتاقان ها و ریزش کمربند شود و در نهایت شما را در جاده گیر کند.

از آنجایی که اکثر وسایل نقلیه مدرن برای رانندگی همه لوازم جانبی به یک تسمه مارپیچ تکیه می‌کنند، یک قطعه قفل شده می‌تواند بقیه لوازم جانبی تسمه‌گردان خودرو را از کار بیاندازد.

شماره 3 – کمربند سرپانتین خشک، ترک خورده یا لغزنده

کمربند مارپیچ پر سر و صدا

کمربند مارپیچ پر سر و صدا

همانطور که در بالا ذکر شد، تسمه سرپانتین خودرو تعدادی از اجزای ضروری را برای کارکرد خودرو به حرکت در می آورد. با این حال، یک تسمه تنها در صورتی قادر به رانندگی این لوازم جانبی است که در شکل مطلوب باشد.

با گذشت زمان، یک کمربند مارپیچ حدودا شروع به خشک شدن و ترک خوردن می کند. در نتیجه، یک تسمه نمی تواند قرقره های لوازم جانبی مختلفی را که می راند، به همان شکلی که می خواهد، بگیرد. این امر به ناچار منجر به لغزش تسمه می شود که با گذشت زمان تنها بر شدت آن افزوده می شود.

همانطور که یک تسمه مارپیچ در امتداد قطر بیرونی قرقره های مختلف می لغزد، اصطکاک حاصل می تواند مقدار قابل توجهی نویز ایجاد کند. این صداها شاید بهتر است به عنوان صدای ناله یا جیغ توصیف شوند که در هنگام شتاب گیری شدت آن افزایش می یابد. این اصطکاک اضافی همچنین می تواند به کمربند مارپیچ که قبلاً فرسوده شده آسیب بیشتری وارد کند و در نهایت منجر به خرابی شود.

شدت

در بسیاری از موارد، ناله یا جیغ کمربند سرپانتین بیش از هر چیز آزاردهنده است و در صورت عدم رسیدگی فوری، خطر کمی برای ایجاد مسائل اضافی به همراه دارد.

با این حال، یک تسمه مارپیچ به شدت فرسوده یا آسیب دیده می‌تواند از قرقره‌هایی که روی آن سوار می‌شود، بشکند یا پرتاب شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، عملکرد تمام لوازم جانبی تسمه محور به خطر می افتد و در نهایت شما را سرگردان می کند.

شماره 4 – بلبرینگ چرخ فرسوده

علائم خرابی بلبرینگ چرخ

علائم خرابی بلبرینگ چرخ

یاتاقان‌های چرخ این مسئولیت را دارند که اطمینان حاصل کنند که چرخ‌های وسایل نقلیه ما در هنگام حرکت در جاده آزادانه می‌چرخند. این یاتاقان ها اغلب در داخل یک هاب واحد قرار می گیرند که در صورتی که یاتاقان های موجود در داخل شروع به سایش کنند، نیاز به تعویض دارند.

از طرف دیگر، بسیاری از خودروهای قدیمی دارای بلبرینگ‌های چرخ مستقل بودند که می‌توان آن‌ها را جدا کرد و در صورت لزوم با گریس پر کرد. متأسفانه، صرف نظر از نوع، بلبرینگ چرخ ها با گذشت زمان فرسوده می شوند.

در اکثر موارد، یک یاتاقان چرخ که به شدت فرسوده شده است، هنگامی که راننده در جاده حرکت می کند، صدای غرش ایجاد می کند. این نویز معمولاً با شتاب گرفتن خودرو در گام تغییر می کند. در سرعت بالا، این صدا اغلب یادآور صدای غر زدن یا ناله است.

هنگام پیچیدن، اغلب می توان بلبرینگ چرخ معیوب را مشخص کرد. اگر صدای مورد نظر در وسط پیچ تغییر کند یا به طور کامل قطع شود، بلبرینگ چرخ خودرو مشکوک می شود.

شدت

یاتاقان های چرخ بیش از حد فرسوده یا آسیب دیده باید در اسرع وقت تعویض شوند. عدم انجام این کار تنها منجر به افزایش سایش و تشدید مشکل در دست می شود.

به محض رسیدن به نقطه شکست کامل، غلتک‌های موجود در قفس یاتاقان چرخ می‌توانند از جای خود جدا شده و از جای خود خارج شوند و مقدار خطرناکی از بازی آزاد را در هاب خودرو ایجاد کنند.

در شدیدترین موارد، یاتاقان چرخ بسیار فرسوده می‌تواند باعث شود توپی روی دوک خود قرار بگیرد. این یک وضعیت خطرناک است که در نهایت می تواند باعث خرابی یا آسیب شدید اجزای انتهای چرخ شود.

جهت خرید درب ال 90 ,درب 405 , درب پرشیا , درب دنا,درب دنا پلاس,درب شاهین ، درب ریو ، گلگیر ریو ، کاپوت ریو ،درب صندوق عقب ریو ، سپر ریو ، کلیک کنید.

خرید قطعات گلگیر 207 sd ,گلگیر تارا, چراغ جلو تارا ,سپر سورن ,سپر 207 sd,سپر دنا , سپر دنا پلاس کلیک کنید.

خرید قطعات بدنه اچ سی کراس درب اچ سی کراس , سپر اچ سی کراس , صندوق عقب اچ سی کراس , کاپوت اچ سی کراس , گلگیر اچ سی کراس کلیک کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *