آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

درب خودرو بسته نمی شود یا قفل نمی شود؟ (6 علت و نحوه رفع آن)

درب خودرو بسته نمی شود یا قفل نمی شود؟ (6 علت و نحوه رفع آن)

درب خودرو بسته نمی شود یا قفل نمی شود؟ غیرعادی نیست که درب یک خودروی مدرن از بسته شدن خودداری کند. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چگونه این اتفاق می افتد و راه هایی برای حل این مشکل.

علاوه بر مشکلات قفل، چندین دلیل دیگر را نیز توضیح خواهیم داد که چرا درب خودرو ممکن است تمایلی به بسته شدن نداشته باشد.

مکانیسم بست درب خودرو چگونه کار می کند

طرح های قفل درب در طول دهه ها توسعه یافته اند. مکانیسم‌های گیره‌ای مدرن برای ایمن نگه‌داشتن درب در هنگام رانندگی و در هنگام تصادف کار می‌کنند و در عین حال امکان باز شدن در را در صورت وقوع برخورد فراهم می‌کنند.

این کار با استفاده از چفت فکی یا چفت دندان چرخان انجام می شود.

مکانیسم قفل درب چگونه کار می کند

هنگامی که درب خودرو بسته می‌شود، هر یک از این نوع ضامن، یک سنجاق ضربه‌گیر سر یا میله ضربه‌گیر U شکل روی درب را محکم می‌گیرند. این که آیا ماشین شما فک یا چفت دندان چرخان دارد، برای بحث ما در اینجا به سادگی از اصطلاح فک استفاده می کنیم.

هنگامی که درب خودرو را با کشیدن اهرم یا دستگیره در باز می کنید، مکانیزم گیره فک را آزاد می کند و در باز می شود. سپس فک توسط مکانیسم چفت در موقعیت بدون قفل نگه داشته می شود. هنگامی که در بسته می شود، فک به مهاجم ضربه می زند و به حالت قفل بازگردانده می شود.

احتیاط شماره 1

اگر درب خودروی شما از بسته شدن و بستن درست خودداری می کند، تلاش مکرر برای بستن آن ممکن است به مکانیسم قفل آسیب برساند. این ممکن است یک اقدام اصلاحی نسبتاً ارزان را بسیار پرهزینه تر کند.

احتیاط شماره 2

ممکن است وسوسه شوید که در را با یک دست بسته نگه دارید و یا ماشین را به خانه برانید یا به یک مرکز تعمیر. هرگز این ریسک را نپذیرید.

ممکن است کمربند ایمنی خود را ایمن کنید و احساس امنیت کنید، اما ممکن است آن در را از دست بدهید. و اگر باز شود، می تواند به یک ماشین در حال عبور برخورد کند و باعث خرابی جدی شود.

دلایلی که درب ماشین تا آخر بسته نمی شود

بنابراین درب ماشین شما بسته می شود اما قفل نمی شود و می توان آن را باز کرد. یا در هنگام بسته شدن فقط باز می شود.

شماره 1 – فک گیر کرده در موقعیت بسته

درب ماشین قفل نمی شود

درب ماشین قفل نمی شود

قفل دری که بسته نمی شود را بررسی کنید. حالا در دیگری را که به درستی باز و بسته می شود بررسی کنید. در این در خواهید دید که یک فک کاملاً باز به نظر می رسد.

اگر چفت درب متخلف در موقعیت کاملا باز نباشد، درب بسته نخواهد شد.

چگونه رفع کنیم

در حین مشاهده فک، با یک دست اهرم یا دستگیره در را بکشید تا در را باز کنید. این باید فک را آزاد کند و باید به حالت کاملاً باز برسد. دستگیره در را رها کنید. فک باید باز بماند.

بیشتر بخوانید: رگلاژ کردن درب خودرو

با استفاده از یک پیچ گوشتی، سعی کنید فک را به حالت بسته فشار دهید. باید به راحتی به حالت بسته حرکت کند و در جای خود “کلیک” کند. حالا دوباره اهرم یا دستگیره در را بکشید. فک باید یک بار دیگر به حالت باز بچسبد.

آزمایش درب اگر بسته شود و برای سه یا چهار بار آزمایشی به درستی باز شود، مشکل خود را حل کرده اید.

اگر این مراحل مشکل را حل نکرد، ممکن است مکانیسم ضامن درب ماشین شما معیوب باشد. اقدامات اصلاحی توسط یک تکنسین واجد شرایط مورد نیاز خواهد بود.

شماره 2 – فک در موقعیت بسته نمی ماند

قفل درب ماشین

قفل درب ماشین

قفل درب متخلف را بررسی کنید. اگر فک در موقعیتی غیر از کاملاً باز باشد، ممکن است مکانیسم قفل مشکل داشته باشد.

چگونه رفع کنیم

با استفاده از یک پیچ گوشتی، فک را به حالت کاملا باز حرکت دهید. سپس آن را به حالت بسته منتقل کنید. باید در موقعیت بسته در جای خود «کلیک» کند. سعی کنید آن را با پیچ گوشتی حرکت دهید. باید در این موقعیت محکم نگه داشته شود.

در حین مشاهده فک، اهرم یا دستگیره در را طوری بکشید که انگار می خواهید در را باز کنید. این باید فک را آزاد کند و باید به حالت باز بچسبد. اگر این کار را انجام ندهد، ممکن است مکانیسم چفت از کار افتاده باشد. همچنین ممکن است مکانیزم چفت در فک به دلیل عدم روانکاری خشک و بایند باشد. مراحل (3) و (4) را برای آزاد کردن و روغن کاری فک دنبال کنید.

ممکن است برای این مرحله به کمک نیاز داشته باشید. از دستیارتان بخواهید اهرم باز کردن در را نگه دارد یا دستگیره را طوری بیرون بیاورد که انگار در را باز می کند. با استفاده از یک روان کننده نافذ مانند WD-40 محل(های) محوری فک را به آرامی اسپری کنید. بیش از حد اسپری نکنید. فک را با پیچ گوشتی به جلو و عقب بچرخانید تا آزادانه حرکت کند. اهرم باز کردن درب را رها کنید. فک را به حالت بسته فشار دهید. هر گونه روان کننده بیش از حد پاشیده شده را پاک کنید.

بیشتر بخوانید:  انواع درب خودرو: 13 نوع درب مختلف

در حالی که فک در حالت بسته است، اهرم باز کردن در را بکشید. فک باید به حالت باز بچسبد. اگر حرکت نکند یا فقط تا حدی به سمت موقعیت باز حرکت کند، مکانیسم چفت ممکن است معیوب باشد. اقدامات اصلاحی توسط یک تکنسین واجد شرایط مورد نیاز خواهد بود.

شماره 3 – چفت فک و مهاجم ناهمتراز هستند

درب آویزان ممکن است نتیجه آن باشد در اثر یک برخورد خفیف قبلی که به نوبه خود باعث می شود که فک چفت با ضربه گیر روی گیره هماهنگ نباشد. از طرف دیگر، بست های لولا ممکن است شل شده باشند و به درب اجازه داده شود از تراز مناسب خارج شود.

چفت فک و مهاجم ناهمتراز هستند

چفت فک و مهاجم ناهمتراز هستند

چگونه رفع کنیم

اقدام اصلاحی مستلزم تنظیم مجدد درب خواهد بود. این ممکن است یک فرآیند دشوار برای یک مکانیک خانه DIY باشد. در بیشتر موارد، خودرو برای اقدامات اصلاحی باید به یک فروشگاه خودرو با کیفیت برده شود.

شماره 4 – مکانیسم لچ منجمد

درب ماشین یخ زده

درب ماشین یخ زده

در یک ماشین مدرن، قفل درب یخ زده یک اتفاق نادر است. اما ممکن است اتفاق بیفتد.

توجه: قفل یخ زده فقط در صورتی امکان پذیر است که هوا بسیار سرد باشد، یعنی بسیار زیر صفر (32 درجه فارنهایت) و همراه با باران، باران یخ زده و/یا برف باشد.

چنین رویدادی ممکن است به این شکل رخ دهد:

ماشین شما برای مدتی در فضای باز هنگام طوفان پارک شده است. بارندگی همراه با کاهش شدید دما شیشه جلو و پنجره های شما را یخ زده است. در را باز می کنید تا لیسه تان را بگیرید و در بسته نمی شود. مکانیسم قفل یخ زده است به طوری که فک به طور کامل باز نمی شود یا با بستن در قفل می شود.

چفت فک و مهاجم ناهمتراز هستند

چفت فک و مهاجم ناهمتراز هستند

چگونه رفع کنیم

سه راه حل ممکن در اینجا:

اول اینکه در را محکم نکوبید. این می تواند به فک چفت آسیب برساند. به جای درب کمی باز، اهرم یا دستگیره درب را بیرون بکشید و اجازه دهید چندین بار به عقب باز شود. غالباً تأثیر این عمل باعث از بین رفتن مکانیزم چفت منجمد می شود. اگر این کار نکرد پس…

سوار شوید و ماشین را روشن کنید. درب را تا حد امکان ببندید. موتور را گرم کنید و یخ‌ساز شیشه جلو را روی «بالا» روشن کنید. دمای بخاری را روی بالاترین درجه تنظیم کنید. این باعث گرم شدن فضای داخلی خودرو از جمله مجموعه درها می شود. ممکن است پانزده تا بیست دقیقه برای آب کردن مکانیسم قفل درب لازم باشد. اگر این مشکل حل نشد، یک گزینه دیگر وجود دارد…

جهت خرید درب آریسان کلیک کنید 

جهت خرید درب ال90  کلیک کنید 

جهت خرید درب 405 کلیک کنید 

شما به آب گرم نیاز دارید (مثلاً در خانه). همانطور که در مرحله (2) در بالا توضیح داده شد، موتور و یخ‌ساز را روشن کنید. در حالی که ماشین گرم می شود، یک کتری چای را با آب داغ (نه جوش) پر کنید. وقتی داخل ماشین و شیشه پنجره کاملا گرم شد، درب را کاملا بسته نگه دارید. حالا آب گرم را به آرامی روی گوشه پشتی در بالای دستگیره بیرونی قفل بریزید.

با انجام هر یک از مراحل بالا، در را ببندید تا ببینید آیا مشکل را حل کرده اید یا خیر. اگر درب همچنان بسته نمی شود، باید برای اقدامات اصلاحی با یک تکنسین خدمات تماس بگیرید.

شماره 5 – ناحیه فک خورده شده است

چفت درب خورده

با وسایل نقلیه قدیمی (مخصوصاً آنهایی که برای مدت طولانی در بیرون نگهداری می شوند)، خوردگی کافی در ناحیه فک ممکن است از بسته شدن و قفل شدن درب خودرو جلوگیری کند.

چگونه رفع کنیم

گیره ای که به دلیل خوردگی شدید گیر کرده است ممکن است با انجام مراحل (3) و (4) در بخش “فک در موقعیت قفل نمی ماند” که در بالا به روانکاری فک می پردازد، اصلاح شود.

شماره 6 – خرابی مکانیسم چفت

اگر هیچ یک از مراحل ذکر شده در بالا مشکل را اصلاح نکند، خرابی مکانیزم عملیاتی چفت بسیار امکان پذیر است.

چگونه رفع کنیم

در این صورت، تعمیر یا تعویض مکانیسم چفت توسط یک تکنسین خودرو واجد شرایط مورد نیاز است.

 درب 206  موجود در فروشگاه 

درب پژو پارس

درب ال 90 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *