آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

پاک کردن لکه های رنگ از خودرو

پاک کردن لکه های رنگ از خودرو

پاک کردن لکه های رنگ از خودرو :رنگ کاملاً صیقلی باعث درخشش خودرو می شود، اما حفظ آن روکش بی عیب و نقص می تواند کار سختی باشد. هنگامی که خراش یا انتقال رنگ سطح را مختل می کند، تعمیرات سریع ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر داشته باشد. با توجه به بسیاری از نکات DIY که به صورت آنلاین در حال پخش است، تشخیص واقعیت از داستان دشوار است.

پاک کردن لکه های رنگ از خودرو

برای یافتن روش‌های حذف که امروزه توسط متخصصان ترجیح داده می‌شود و «علم آشغال» را از راه‌حل‌های واقعی جدا کنید، در ادامه به بهترین روش‌ها برای حذف لکه‌های رنگ و انتقال رنگ اشاره می‌کنیم.

انتقال رنگ چیست؟

انتقال رنگ اصطلاحی است که برای توصیف تعویض رنگ از یک سطح رنگ شده به سطح دیگر مانند سپر خودرو، اغلب در نتیجه برخورد استفاده می شود.

در حالی که برخی از این رنگ منتقل شده در بیشتر موارد به راحتی پاک می شوند، باقی ماندن مقدار مشخصی از رنگ غیر معمول نیست. این می تواند کاملاً ناخوشایند و ناامید کننده باشد.

همانطور که در بالا گفته شد، خراش یا انتقال رنگ معمولاً در اثر برخورد یک وسیله نقلیه با سطح رنگ شده دیگر ایجاد می شود. این می تواند وسیله نقلیه دیگری، یک تیرک یا حتی یک دیوار حائل جفتی باشد. علاوه بر این، رنگ رنگ منتقل شده به یک وسیله نقلیه اغلب به تشخیص اینکه دقیقاً چه چیزی زده شده است کمک می کند.

شناسایی شدت خراش رنگ

پاک کردن لکه های رنگ از خودرو

یکی از اولین گام ها برای از بین بردن لکه های رنگ، تعیین شدت خراش است که باید درمان شود. مانند هر نوع آسیب آرایشی، برخی از خراش های رنگ به مراتب بدتر از بقیه هستند و نیاز به رویکرد متفاوتی برای حذف دارند. به همین دلیل، هنگام تعیین عمق و دامنه خراشی که قرار است به آن پرداخته شود، باید دقت شود.

به طور کلی، یک خراش رنگ را می توان به یکی از سه دسته مختلف طبقه بندی کرد. جزئی، متوسط یا عمیق/شدید.

مطالب مرتبط : چگونه سپر پلاستیکی ماشین را رنگ کنیم؟

انتقال رنگ جزئی

خراش های رنگ جزئی آنهایی هستند که ماهیت نسبتاً جزئی دارند و فقط به مقدار اندکی به پوشش شفاف خودرو نفوذ می کنند. در بسیاری از موارد، مقدار قابل توجهی از رنگ تعبیه شده را می توان با پاک کردن ساده با یک پارچه مرطوب پاک کرد.

خراش هایی از این نوع نیز معمولاً به اندازه کافی کم عمق هستند که وقتی با دست ارزیابی می شوند، ناخن انگشت راننده را نمی گیرند. اکثر خراش های با این شدت به راحتی از بین می روند.

انتقال رنگ متوسط

خراش های رنگ متوسط به طور قابل توجهی عمیق تر از موارد ذکر شده در بالا هستند و اغلب در بیشتر مسیر از روی پوشش شفاف خودرو یا حتی به خود رنگ پایه نفوذ می کنند.

این خراش ها را می توان به راحتی با دست احساس کرد و معمولاً هنگام ارزیابی ناخن انگشت فرد را می گیرند. رنگ خارجی که به این روش رسوب می‌کند به راحتی پاک نمی‌شود و نیاز به درجه قابل توجهی از TLC برای حذف دارد.

انتقال رنگ عمیق/شدید

خراش‌های شدید رنگ کاملاً عمیق هستند و اغلب از لایه پایه رنگ خودرو نفوذ می‌کنند، حتی به داخل آستر نفوذ می‌کنند. در ناامید کننده ترین موارد، خراش های رنگ عمیق حتی می توانند به فلز پایه یک پانل بدنه خاص برسند.

متأسفانه، آسیب‌های این نوع به سادگی از بین نمی‌روند، اغلب به اندازه‌ای دشوار است که حذف آن به کمک حرفه‌ای ضروری است.

نحوه انتقال رنگ از ماشین

حذف انتقال رنگ

حذف انتقال رنگ

روش زیر را می توان برای کمک به حذف رنگ از نمای بیرونی خودرو دنبال کرد. بهترین نتایج زمانی حاصل می شود که این آسیب ماهیت جزئی تا متوسط داشته باشد، زیرا خراش های شدید و انتقال رنگ به بهترین وجه به روشی جایگزین درمان می شوند.

شماره 1 – آنچه را که لازم است جمع آوری کنید

در اینجا مواردی وجود دارد که برای حذف انتقال رنگ از ماشین خود به آنها نیاز دارید. ما موارد دلخواه خود را برای هر کدام لیست کردیم، اما با خیال راحت از هر مارکی که می خواهید استفاده کنید.

شیلنگ/نازل اسپری (Orbit Max)

شستشوی خودکار بدنه با کیفیت (Chemical Guys Citrus Wash یا Meguiar’s Gold Class)

کیت میله خاک رس (Mothers 07240 Clay Bar System)

حوله میکروفایبر (حوله میکروفایبر Chemical Guys)

واکس خودرو (موم مرطوب کره ای Chemical Guys یا واکس مایع نهایی Meguiar)

شماره 2 – وسیله نقلیه را به طور کامل تمیز کنید

با تمیز کردن کامل وسیله نقلیه خود با شستشوی بدنه خودرو با کیفیت شروع کنید. تمام باقی مانده های صابون را بشویید و پس از اتمام، وسیله نقلیه را با حوله های میکروفیبر خشک کنید.

شماره 3 – روان کننده جزئیات را اعمال کنید

مقدار زیادی از روان کننده جزئیات نوار خاکی (که در کیت بالا موجود است) را در محلی که می خواهید انتقال رنگ را از آن پاک کنید، اسپری کنید.

شماره 4 – سطح کار با میله خاک رس

میله سفالی خود را بردارید و به آرامی آن را در دستان خود کار کنید تا برای استفاده آماده شود. میله خاک رس را روی سطح آسیب دیده با استفاده از یک حرکت مستقیم عقب و جلو با فشار بسیار کم کار کنید و مراقب باشید که رنگ منتقل شده بلند شود.

شماره 5 – پاک کنید و ارزیابی کنید

در مرحله بعد، با استفاده از یک حوله میکروفیبر، سطح تحت درمان را پاک می‌کنید و اطمینان حاصل می‌کنید که تمام رنگ منتقل شده پاک شده است. اگر رنگی باقی ماند، مراحل 2-3 را تکرار کنید.

شماره 6 – رنگ مهر و موم با درمان مورد نظر

پس از به دست آوردن نتایج رضایت بخش، تمام سطوح رنگ شده وسیله نقلیه خود را با موم یا درزگیر انتخابی خود درمان کنید. انجام این کار باعث احیای درخشش طبیعی آن و تضمین افزایش محافظت در آینده می شود.

آیا این برای از بین بردن اسپری رنگ یا گرافیتی از ماشین من کارساز است؟

گرافیتی ماشین

گرافیتی ماشین

با تعجب بسیاری از رانندگان، مراحل ذکر شده در بالا همچنین برای حذف گرافیتی و اسپری رنگ از سطوح رنگ شده در بیشتر موارد کار می کند. با این حال، انجام این امر به زمان نسبتاً زیادی نیاز دارد و اغلب ممکن است خسته کننده باشد.

با این وجود، صبر شما پاداش خواهد گرفت، زیرا این روش حذف خطر بسیار کمتری نسبت به استفاده از مواد شیمیایی مانند استون یا تینر رنگ دارد.

از آنجایی که میله خاک رس صرفاً یک رزین مصنوعی است، حتی با استفاده نسبتاً تهاجمی، به رنگ خودروی شما آسیب نمی رساند. بنابراین، دلیل کمی برای عقب ماندن در تلاش های حذف شما وجود دارد. نوار خاک رس نیز حاوی هیچ ماده ساینده ای نیست، بنابراین احتمال لکه دار شدن رنگ خودروی شما بسیار کم است.

راه های دیگر برای از بین بردن لک های رنگ

تا به حال، بیشتر در مورد چندین راه حل برای از بین بردن خط و خش رنگ خودرو و بسیاری از انواع خراش شنیده اند. این روش‌های موقتی برای از بین بردن رنگ / خراش معمولاً درجات مختلفی از موفقیت را تجربه می‌کنند.

از این درمان‌های خانگی، مانند استفاده از WD-40 و الکل مالشی، تنها تعداد کمی از آنها قول درستی دارند. باور کنید یا نه، خمیردندان در واقع می تواند به عنوان یک عامل صاف کننده ملایم استفاده شود و به دلیل ترکیب کمی ساینده اش، خراش های کم عمق را از بین می برد.

مطالب مرتبط : آموزش تعمیر سپر فایبرگلاس

کسانی که مایل به استفاده از داروهای خانگی از هر نوع برای از بین بردن خط و خش رنگ از وسیله نقلیه خود هستند، باید بسیار محتاط باشند. تعدادی از راه‌حل‌هایی که اغلب برای چنین استفاده‌هایی ذکر می‌شوند، می‌توانند در شرایط خاصی به رنگ خودرو آسیب برسانند.

 

به عنوان مثال، استفاده از رقیق کننده لاک می تواند به پوشش شفاف خودرو آسیب برساند و اغلب به طور غیرقابل پیش بینی با رنگ خودرو واکنش نشان می دهد. به همین ترتیب سایر محصولات پاک کننده خانگی، مانند پاک کن های جادویی، اگر با دقت مورد استفاده قرار نگیرند، برای چنین کاربردهایی بیش از حد ساینده هستند.

چه زمانی با افراد حرفه ای تماس بگیرید

چرا یک ضربه گیر را دوباره رنگ کنید

چرا یک ضربه گیر را دوباره رنگ کنید

با این فرض که زمان کافی و ابزار مناسب در اختیار دارید، هر دو خراش های رنگ جزئی و متوسط به راحتی در خانه مدیریت می شوند. با این حال، خراش هایی که ماهیت عمیق یا شدید دارند کاملاً چیز دیگری است.

خراش ها یا خراش های عمیق اغلب به داخل یا فراتر از پوشش شفاف خودرو نفوذ می کند و به رنگ پایه واقعی آسیب می رساند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ترمیم یا پوشاندن آسیب وارد شده بسیار دشوارتر می شود.

به عنوان یک قاعده کلی، همیشه ایده خوبی است که هر زمان که خراشیدگی ماهیتی بیش از سطحی داشته باشد، به دنبال کمک حرفه ای باشید و بیشتر از پوشش شفاف خودرو آسیب می رساند.

پس از برداشتن رنگ پایه پشتی، مقداری اپیلاسیون، سفت کردن، یا پولیش را اضافه نکنید. بنابراین، تعمیر آسیب این مجموعه بهتر است به متخصصان واگذار شود.

جلوگیری از خراش های رنگ در آینده

اگر تا به حال خود را در موقعیتی قرار داده اید که خراش های ناخوشایند را از یک وسیله نقلیه پاک می کنید، احتمالاً به این فکر کرده اید که چگونه از بروز چنین آسیب هایی در وهله اول جلوگیری کنید. خوشبختانه در حال حاضر تعدادی محصول برای انجام این کار موجود است.

اکثریت قریب به اتفاق این محصولات از ترکیب سرامیکی هستند. این محصولات قرار است روی سطوح رنگ‌شده هر وسیله نقلیه پاشیده شوند و از آسیب‌های غیرضروری به چنین سطوحی جلوگیری شود.

مطالب مرتبط : چگونه سپر پلاستیکی ماشین را رنگ کنیم؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *