آموزش خودرو, اخبار خودرو

باز شدن کاپوت خودرو در هنگام حرکت

باز شدن کاپوت خودرو 

باز شدن کاپوت خودرو  حین حرکت :آیا تجربه رانندگی داشته اید که در آن کاپوت باز شده باشد؟ این تجربه ای است که شما نمی خواهید داشته باشید. با این حال، اگر چنین تجربه ای داشته باشید، انتظار می رود چه کاری انجام دهید.

اول و مهمتر از همه، اگر متوجه شدید کاپوت شما هنگام رانندگی شل به نظر می رسد، توقف کرده و آن را بررسی کنید. منتظر نمانید تا به خانه برگردید.

هنگام رانندگی در صورت باز شدن کاپوت چه باید کرد

کاپوت یک روکش لولایی موتور خودرو است.

باز شدن کاپوت به این معنی است که در حین رانندگی، کاپوت به طور ناگهانی و تصادفی باز می شود.

بهترین راه برای واکنش در هنگام باز شدن کاپوت هنگام رانندگی این است که سریع فکر کنید، در عرض چند ثانیه به اطراف خود نگاه کنید و ترمز کنید. همچنین کارهایی برای جلوگیری از وقوع آن وجود دارد.

باز شدن کاپوت خودرو در هنگام حرکت

قفل کاپوت در اکثر خودروهای سواری مدرن زمانی که درب محفظه موتور به قول آنها “به سمت باد” باز می شود در جلو قرار دارد. کوچکترین نقص در قفل آن می تواند منجر به باز شدن خود به خود شود. اغلب این اتفاق در مورد نوادگان Togliatti “هشت” و “نه” و همچنین در مورد اتومبیل های قدیمی خارجی رخ می دهد. در چنین شرایطی چه باید کرد؟

باز شدن کاپوت خودرو  حین حرکت

باز شدن کاپوت خودرو در هنگام حرکت

باز شدن کاپوت خودرو در هنگام حرکت

در مدل های مدرن، طراحی کاپوت به گونه ای چیده شده است که جریان هوای مقابل، آن را محکم به محفظه موتور فشار می دهد. اما به محض اینکه درب شل باز به سمت باد با حداقل زاویه بالا می رود، مطابق با قوانین آیرودینامیک، فشار به شدت زیر آن می پرد و فوراً باز می شود و به یک بادبان آهنی بزرگ تبدیل می شود، نه تنها به طور کامل جلوی آن را می گیرد. دید راننده، اما اغلب شیشه جلو را می شکند. دلایل اصلی بسته شدن ضعیف هود یا مشکلات مربوط به قفل است. اغلب این اتفاق می افتد زمانی که تعدادی از عوامل همگرا می شوند – با سرعت زیاد، با افزایش باد مخالف، در یک دست انداز یا گودال، و همچنین در یک صعود سربالایی.

به عنوان یک قاعده، می توان از چنین وضعیتی جلوگیری کرد و همه اینها به توجه راننده بستگی دارد. نشانه اصلی نقص عملکرد قفل کاپوت در شرایط عادی حتی در سرعت های پایین نیز به راحتی قابل مشاهده است، زمانی که درب محفظه موتور شروع به لرزیدن و لرزش در حین حرکت می کند. هر گونه لرزش ناپایدار کاپوت در حین رانندگی نشانه مطمئنی از خطر است که نیاز به توقف اضطراری دارد.

باز شدن کاپوت خودرو در هنگام حرکت

باز شدن کاپوت خودرو در هنگام حرکت

شیشه ترمز باز کاپوت

باز شدن کاپوت هنگام رانندگی می تواند بسیار خطرناک باشد و برای جلوگیری از تصادف بزرگ نیاز به تفکر سریع و بازتاب خوب دارد. بعید است کاپوت با سرعت کم باز شود.

این زمانی اتفاق می افتد که وسیله نقلیه به سرعت کافی رسیده باشد که نیروی باد را برای بلند کردن کاپوت مجبور کند.

دلایل باز شدن کاپوت هنگام حرکت

  1. فراموش کردن درست بستن کاپوت پس از بررسی موتور یا پس از تعمیر می تواند باعث باز شدن کاپوت در هنگام حرکت شود.
  2. مکانیزم بد کاپوت که به درستی قفل نشده باشد می تواند باعث باز شدن کاپوت نیز شود.

مطالب مرتبط : کاربرد کاپوت ماشین چیست و چگونه باز می شوند

وقتی کاپوت باز می شود و در حال حرکت بالا می رود، چگونه واکنش نشان دهیم

  1. هول نشوید اما بدانید که وقت تجملاتی برای تصمیم گیری درست ندارید.
  2. در عرض چند ثانیه، از آینه های جانبی، آینه دید عقب و دید محیطی خود برای بررسی کمر و پهلوها در صورت وجود وسیله نقلیه روبرو استفاده کنید.
  3. از شکاف زیر کاپوت باز شده استفاده کنید تا نمای جلو را داشته باشید تا در جاده باقی بمانید.
  4. وقتی مطمئن شدید که ترمزگیری ایمن است، این کار را انجام دهید.

دلیل اهمیت تصمیم گیری صحیح در عرض یک ثانیه این است که بهتر است از برخورد کاپوت به شیشه جلو خودداری کنید. اگر این اتفاق بیفتد، می تواند آن را خرد کند و همچنین می تواند به کاپوت و بدنه خودرو آسیب برساند.

اهمیت کمک فنر کاپوت

هنگامی که کمک فنر کاپوت وجود دارد و کار می کند، سرعت باز شدن کاپوت را کاهش می دهد و به راننده زمان می دهد تا قبل از برخورد کاپوت به شیشه جلو، واکنش نشان دهد. اگر کمک فنر وجود نداشته باشد یا ضعیف باشد، راننده غافل می شود و زمان واکنش او برای نجات اوضاع بسیار زیاد است. در این حالت، کاپوت به سرعت شیشه جلو را خرد می کند.

یکی از مواردی که آن را بسیار خطرناک می کند این است که با صدای بلندی همراه است که می تواند راننده ای را که هرگز آن را تجربه نکرده است از حالت گارد خارج کند.

برای جلوگیری از باز شدن کاپوت در حرکت چه باید کرد؟

  1. همیشه بررسی کنید که مکانیزم کاپوت کار کند و به درستی روغن کاری شده باشد.
  2. همیشه قبل از رانندگی از بسته بودن کاپوت اطمینان حاصل کنید.
  3. کمک فنر کاپوت باید موجود باشد و در حالت کار خوب باشد.

اگر در حین رانندگی کاپوت شما به سمت بالا باز کرد چه باید کرد؟

آرام بمان.

بدترین خطر در این شرایط از شما ناشی می شود. اگر باز شدن کاپوت در حرکت را تجربه می کنید، نیازی به وحشت نیست زیرا وضعیت را بدتر می کند.

آینه های خود را چک کنید

اگر باز شدن کاپوت در حرکت را تجربه می کنید، دید شما توسط باز شدن کاپوت در حرکت مسدود می شود. تمام آینه های خود را برای خودروهای ورودی بررسی کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

مطالب مرتبط : کاپوت ماشین بسته نمی شود؟ (6 علت و چه باید کرد)

برای مقابله با وزش باد فرمان را محکم نگه دارید.

با کاپوت باز شده مقاومت در برابر باد وجود دارد، بنابراین از شما انتظار می رود که فرمان را محکم نگه دارید تا در برابر چنین مقاومتی مقاومت کنید و از خارج شدن از جاده یا به خط دیگری جلوگیری کنید.

اگر این کار ایمن است محکم ترمز کنید.

سعی کنید از پنجره راننده به بیرون نگاه کنید و خودرو را هدایت کنید تا با خیال راحت در کنار آن پارک کنید.

طراحی کاپوت های جدید

هنگامی که کاپوت باز است، بسیاری از مدل‌ها معمولاً یک ناحیه باز کوچک در پایین شیشه جلو می‌گذارند که باعث می‌شود وضعیت را نجات دهید، زیرا به شما امکان می‌دهد ببینید جلوی خودرو چه اتفاقی می‌افتد. اگر چنین فاصله ای وجود ندارد و کاپوت کاملاً دید را پوشش می دهد، باید با تمرکز بر فاصله جانبی، در امتداد نشانه ها یا حاشیه حرکت کنید. همچنین می توانید سعی کنید با احتیاط بلند شوید و از پنجره جانبی باز نگاه کنید تا مطمئن شوید که هیچ مانعی در پیش نیست. نکته اصلی این است که ارتفاع و موقعیت رانندگی بالا به شما این امکان را می دهد. در شرایط مساعد، می توانید از این فرصت استفاده کنید تا با خیال راحت به جیب نزدیک یا روی شانه خالی بچرخید. نکته اصلی این است که مطمئن شوید که هیچ مانعی برای این کار وجود ندارد.

اگر توانستید با خیال راحت در جاده توقف کنید، فراموش نکنید که یک علامت توقف اضطراری قرار دهید. در صورت امکان، اگر ترافیک اجازه می دهد، خودرو را با کمک سایر مسافران به کنار جاده، به مکانی امن بچرخانید. و سپس با توجه به موقعیت عمل کنید: با یک کامیون یدک کش تماس بگیرید، با یک مکانیک خودرو تماس بگیرید، و اگر خودتان یک جک از همه حرفه ها هستید و صد در صد از توانایی های خود مطمئن هستید و علاوه بر این، تمام ابزارهای موجود در آن وجود دارد. صندوق عقب، سپس خودتان کاپوت بسته را محکم ببندید و عجله نکنید تا به سرویس خودرو بروید. و از این پس – وضعیت قفل هود را به دقت کنترل کنید و همیشه بررسی کنید که آیا محکم بسته شده است یا خیر.

جهت خرید کلیک کنید 

کاپوت 405 

 کاپوت 206

 کاپوت دنا پلاس 

کاپوت اچ سی کراس

کاپوت ساندرو استپ وی

کاپوت سمند 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *