آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

5 علت ساییدگی لاستیک بیرونی

5 علت ساییدگی لاستیک بیرونی

5 علت ساییدگی لاستیک بیرونی :لاستیک ها به مرور زمان فرسوده می شوند، اما آسیب ناهموار آج نیاز به تعویض را تسریع می کند. سایش لبه بیرونی (مانند سایش لبه داخلی) یکی از خسته کننده ترین و پرهزینه ترین اشکال است.

5 علت ساییدگی لاستیک بیرونی

برای اطلاعات بیشتر در مورد علل مختلف ساییدگی لاستیک در بیرون و همچنین نحوه جلوگیری از وقوع آن، ادامه مطلب را بخوانید. از این گذشته، هیچ کس نمی خواهد مجموعه ای از لاستیک ها را سریعتر از حد ضروری محکوم کند.

چه چیزی باعث ساییدگی لاستیک بیرونی می شود؟

ساییدگی لاستیک بیرونی می تواند ناشی از تعدادی متغیر باشد که همه آنها نیازمند توجه ویژه هستند. درک هر یک از منابع بالقوه ساییدگی لاستیک های بیرونی می تواند در هنگام تلاش برای اصلاح وضعیت موجود ارزشمند باشد.

در زیر چندین مورد از شایع ترین دلایل ساییدگی تایرهای بیرونی آورده شده است.

شماره 1 – سایش کمتر از تورم

رانندگی با لاستیک پنچر شده

رانندگی با لاستیک پنچر شده

یک لاستیک کم باد شده شروع به سایش سریع در امتداد لبه‌های بیرونی آج خود می‌کند، در یک ترتیب نسبتاً کوتاه. این به دلیل این واقعیت است که “شانه” بیرونی آج تایر تحت فشار اضافی در حالت کم باد قرار می گیرد.

به همین ترتیب، لبه داخلی لاستیک کم باد شده نیز معمولاً نشانه‌هایی از سایش شتاب را نشان می‌دهد. این وضعیت را می توان با باد کردن مناسب لاستیک ها با فشار مشخص شده توسط سازنده خودرو و انجام اقدامات احتیاطی لازم برای جلوگیری از پوسیدگی خشک اصلاح کرد.

شماره 2 – کمبر جلویی بسیار مثبت

اندازه‌گیری کمبر، شیب لاستیک‌های خودرو را به سمت داخل/خارج در مقایسه با محور عمودی توصیف می‌کند. کمبر بیش از حد از هر نوع می تواند منجر به سایش نامنظم لاستیک شود. این اغلب به عنوان سایش زودرس لبه داخلی/خارجی تایر مشاهده می شود.

در مورد ساییدگی قابل توجه لاستیک لبه بیرونی، اغلب کامبر بسیار مثبت مقصر است. در بسیاری از موارد، این وضعیت با یک تراز ساده قابل اصلاح است. با این حال، ممکن است کسی بخواهد تایرهای خود را نیز بچرخاند تا هر گونه سایش نامنظم را در طول زمان یکنواخت کند.

شماره 3 – تنظیم نادرست انگشت پا

انگشت پا چیست

انگشت پا چیست

اندازه گیری انگشتان پا، زاویه لاستیک های جلو یا عقب خودرو را به سمت داخل/خارج مشخص می کند، همانطور که در یک محور افقی مشاهده می شود. تنظیم نادرست انگشت پا می تواند منجر به مشکلات متعددی شود، از جمله فرسودگی نامنظم یا تند لاستیک. در بسیاری از موارد، این سایش اغلب در امتداد لبه لاستیک مشاهده می شود.

برای اصلاح این وضعیت، یک وسیله نقلیه باید توسط پرسنل واجد شرایط تراز شود تا از سایش بیشتر جلوگیری شود. علاوه بر این، توصیه می‌شود تایرهای خودروی آسیب‌دیده را بچرخانید، با این فرض که لاستیک‌های خودرو تا حد تعویض فرسوده نشده‌اند.

اگر یک انگشت نادرست به عنوان منبع ساییدگی نامنظم لاستیک جدا شده باشد، ممکن است فرد بخواهد قسمت جلوی خودرو خود را برای نشانه های سایش بررسی کند.

شماره 4 – سایش اجزای سیستم تعلیق

علائم ضربه گیر بد

علائم ضربه گیر بد

در موارد خاص، اجزای سیستم تعلیق فرسوده نیز می‌توانند باعث سایش بیش از حد لاستیک‌های خودرو در لبه‌های آج شوند.

به عنوان یک قاعده کلی، سایش مربوط به سیستم تعلیق معمولاً به صورت حجامت یا اسکالوپ در الگوی آج لاستیک مشاهده می شود. این نوع سایش اغلب باعث می شود تا لاستیک به گونه ای به نظر برسد که گویی آج آن در حال کنده شدن در یک الگوی تنظیم شده است.

مطالب مرتبط :  5 علت تاخیر خودرو در هنگام شتاب گیری

اگرچه سایش این نوع روی اکثر لاستیک ها به طور کامل تأثیر می گذارد، اغلب ابتدا در امتداد لبه بیرونی الگوی آج لاستیک قابل توجه می شود. رفع سایش از این نوع معمولاً نیاز به جایگزینی هر گونه اجزای سیستم تعلیق فرسوده یا آسیب‌دیده مانند ضربه‌گیرها و پایه‌های خودرو دارد.

شماره 5 – آسیب جزء

سایش نامنظم لاستیک از هر نوعی می تواند در اثر آسیب به یک یا چند بخش مهم فرمان یا سیستم تعلیق خودرو ایجاد شود. این آسیب اغلب در اثر برخورد بدون توجه به شدت ایجاد می شود.

حتی ضربه زدن به حاشیه با سرعت می تواند در شرایط خاص آسیب قابل توجهی به فرمان و اجزای سیستم تعلیق خودرو وارد کند.

آسیب به فرمان و اجزای سیستم تعلیق خودرو همچنین می‌تواند ناشی از یدک‌کشیدن وزن بیش از حد روی تریلر، رانندگی معمولی خارج از جاده یا نصب نادرست قبلی قطعات جلویی باشد.

بدون توجه به علت، هر گونه قطعات فرمان و/یا سیستم تعلیق آسیب دیده باید قبل از اینکه لاستیک به حالت عادی بازگردد، تعویض شود. علاوه بر این، هنگام جایگزینی اجزای این نوع، ممکن است تراز جلویی نیز لازم باشد.

شناسایی الگوهای ساییدگی لاستیک بیرونی

از آنجایی که ساییدگی غیرطبیعی لاستیک‌ها بیشتر از آن چیزی است که بیشتر مردم فکر می‌کنند، مراقبت از شرایط خاص تایر به شما کمک می‌کند تا بسته به الگوی سایش، مشکل را برطرف کنید.

پر کردن

پر کردن تایر

پر کردن تایر

پر شدن زمانی اتفاق می افتد که لبه های دنده های آج لاستیک شما با زاویه مورب فرسوده شوند. این معمولاً به دلیل تراز نامناسب چرخ یا تنظیمات بیش از حد انگشتان پا رخ می دهد. لبه داخلی میله آج ظاهری پردار یا مخروطی ایجاد می کند.

حجامت تایر چیست؟

حجامت، همچنین به عنوان اسکالوپینگ شناخته می شود، به صورت یک سری فرورفتگی یا فنجان در آج لاستیک ظاهر می شود. معمولاً به دلیل فرسوده شدن یا آسیب دیدن اجزای تعلیق ایجاد می شود که منجر به ایجاد یک وصله تماس ناهموار بین آن می شود.

لاستیک و جاده

لبه پوشیدن

لبه پوشیدن

سایش لبه به سایش لبه بیرونی یا داخلی آج لاستیک گفته می شود. این اغلب در نتیجه باد زیاد یا کم باد است که منجر به توزیع ناهموار وزن روی لاستیک می شود.

اگر لاستیک لبه بیرونی شما فرسوده شده است، به احتمال زیاد لاستیک کم باد شده دارید.

سایش لکه دار به سایش نامنظم لاستیک اطلاق می شود که به صورت تصادفی در سراسر سطح لاستیک رخ می دهد. این معمولاً به دلیل تعادل نامناسب لاستیک ایجاد می شود که منجر به تماس ناهموار بین لاستیک و جاده می شود.

آیا رانندگی با ساییدگی غیرعادی لاستیک لبه بیرونی ایمن است؟

سایش بیرونی تایر

سایش بیرونی تایر

اینکه آیا رانندگی با یک یا چند لاستیک که سایش لبه بیرونی را نشان می دهند ایمن است یا نه، تا حد زیادی به شدت خود سایش بستگی دارد.

اگر چنین سایش نامنظمی به تازگی شروع شده باشد و از نظر ظاهری نسبتاً جزئی باشد، اغلب می توان چنین لاستیکی را با چرخاندن آن به محل انتهای چرخ دیگری نجات داد. البته علت اصلی این سایش غیرطبیعی نیز باید اصلاح شود.

از سوی دیگر، هر لاستیکی که ساختار آن به دلیل سایش غیرعادی به خطر افتاده است، باید بدون تردید دور انداخته شود. این شامل آنهایی است که سایش لبه بیرونی قابل توجهی را نشان می دهند. اگر لاستیک ثانویه (لاستیک بدون آج ساختاری) یا مواد تسمه‌بندی نمایان شد، استفاده از این تایر باید فوراً متوقف شود.

موارد مرتبط: 16 بهترین مارک تایر (و آنچه ما توصیه می کنیم)

لاستیک هایی که ساییدگی نامنظم دارند می توانند در معرض خطر باد کردن باشند که به نوبه خود می تواند باعث خرابی شود. این امر مخصوصاً در مورد هر لاستیک با سیم یا مواد تسمه به وضوح قابل مشاهده است.

رانندگی با لاستیک در این حالت می تواند بسیار خطرناک باشد و به طور قابل توجهی احتمال آسیب دیدگی فرد را در تصادف افزایش می دهد. بنابراین، بازرسی دوره ای لاستیک از بالاترین اهمیت برخوردار است و حتی در موارد خاص می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

اگر شک دارید، همیشه بهتر است به جای به خطر انداختن ایمنی خود یا خانواده خود، استفاده از یک لاستیک خاص را متوقف کنید. اگرچه لاستیک‌ها می‌توانند نسبتاً گران باشند، اما ارزش هر پنی را دارند وقتی که زندگی یک نفر در خطر است.

اگر فقط یک لاستیک در بیرون فرسوده شود چه؟

اگر متوجه شدید که فقط یکی از لاستیک های شما در لبه بیرونی فرسوده شده است، به احتمال زیاد لاستیک مورد نظر کم باد شده است.

با استفاده از فشارسنج لاستیک، مطمئن شوید که PSI با مشخصات سازنده مطابقت دارد (یا نزدیک به آن است) (که روی درب سمت راننده یا در دفترچه راهنمای کاربر موجود است).

در حالی که این رایج ترین سناریو است، هر یک از چهار علت دیگر ذکر شده در بالا نیز ممکن است مقصر باشند.

آیا لاستیک ها در بیرون سریعتر فرسوده می شوند؟

تا زمانی که درگیر مسابقات اتومبیل رانی به شکلی نباشید و یک تنظیم سفارشی داشته باشید، نه، لاستیک‌ها در خارج سریع‌تر فرسوده نمی‌شوند. در شرایط معمولی رانندگی، لاستیک های شما باید به طور یکنواخت در سراسر آج سایش داشته باشند.

اما به طور کلی، لاستیک های جلو (که بیشتر کار را انجام می دهند) سریعتر (به ویژه در امتداد لبه ها) از لاستیک های عقب سایش می کنند. حالا اگر یک ماشین دیفرانسیل عقب رانندگی می‌کنید و جمعه‌ها شب‌ها در درگ استریپ معمولی هستید، یا از انجام فرسودگی گاه به گاه یا دونات لذت می‌برید، واضح است که می‌توانید با آن مخالفت کنید.

چگونه از سایش لاستیک ها در بیرون جلوگیری کنیم؟

فشار لاستیک را چک کنید

باد کردن مناسب تایرها

برای اینکه لاستیک‌هایتان به‌طور یکنواخت فرسوده نشود، به‌طور مرتب فشار لاستیک‌هایتان را چک کنید. لاستیک ها به طور طبیعی هوا را از دست می دهند، بنابراین مهم است که مطمئن شوید در محدوده توصیه شده سازنده قرار دارند.

دویدن روی لاستیک‌هایی که باد ضعیفی دارند می‌تواند منجر به الگوهای سایش نامنظم و کاهش کشش شود. از فشارسنج لاستیک استفاده کنید و دستورالعمل‌های موجود بر روی برچسب داخل درب راننده یا دفترچه راهنمای خودرو خود را دنبال کنید. همچنین تغییرات آب و هوا یا دما را در نظر بگیرید، زیرا می توانند بر فشار لاستیک های شما تأثیر بگذارند.

چرخش مکرر تایر

چرخاندن لاستیک ها می تواند به توزیع یکنواخت سایش در هر چهار چرخ کمک کند. توصیه می شود تایرهای خود را هر 5000 تا 7500 کیلومتر یا در هر تعویض روغن بچرخانید. این امر به رفع هرگونه تفاوت در سایش بین لاستیک های جلو و عقب کمک می کند و در نهایت عمر آنها را افزایش می دهد.

بررسی های تراز

چرخ های نامرتب اغلب باعث ساییدگی لاستیک در لبه های بیرونی می شوند. بررسی دوره ای تراز خودرو می تواند به جلوگیری از این مشکل کمک کند. اگر متوجه ساییدگی ناهموار یا سریع لاستیک، کنترل ضعیف فرمان، یا اینکه خودروی شما به یک سمت کشیده می شود، زمان بررسی تراز است.

تعمیر و نگهداری تعلیق

سیستم تعلیق خودروی شما، از جمله اجزایی مانند فنرها، بوش ها و کمک فنرها، نقش مهمی در توزیع یکنواخت وزن و ایجاد کشش برای لاستیک های شما ایفا می کند. قطعات فرسوده یا آسیب دیده می تواند منجر به سایش نامنظم لاستیک شود.

بازرسی و تعمیر و نگهداری منظم، مانند تعویض بوش، تعمیر فنرهای شکسته یا آویزان، و تعمیر پایه‌ها و دوک‌های خمیده، می‌تواند به جلوگیری از سایش لاستیک در بیرون کمک کند.

مطالب مرتبط : علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *