آموزش خودرو, اخبار خودرو

4 علائم خرابی رله چراغ جلو (و هزینه تعویض)

4 علائم خرابی رله چراغ جلو (و هزینه تعویض)

4 علائم خرابی رله چراغ جلو :با شروع غروب خورشید در اواخر بعدازظهر، ارزش ذاتی چراغ‌های جلوی خودرو آشکارا آشکار می‌شود. بدون چراغ های جلو که به درستی کار می کنند، رفت و آمد زیر پوشش تاریکی نه تنها خطرناک است، بلکه کاملاً غیرممکن است.

4 علائم خرابی رله چراغ جلو (و هزینه تعویض)

خوشبختانه، به غیر از لامپ های عجیب و غریب سوخته، چراغ های جلو که در اکثر وسایل نقلیه یافت می شوند، مشکل بسیار کمی برای صحبت کردن ایجاد می کنند.

با این حال، اگر بخواهیم با چراغ‌های غیرقابل کار که نمی‌توان از طریق تعویض سریع یک یا دو لامپ به آن‌ها رسیدگی کرد، می‌توان خود را در تاریکی رها کرد، هم به معنای واقعی کلمه و هم به صورت مجازی. بسیاری از افراد این سوال را ترک می کنند که در چنین شرایطی چه مشکل اساسی وجود دارد، به ویژه با توجه به اینکه تمام سفرهای عصر تا انجام تعمیرات لازم متوقف می شود.

در تعدادی از موارد، علت چنین مشکلاتی را می توان به راحتی در رله چراغ جلوی معیوب جستجو کرد. این جزء الکتریکی حیاتی به عنوان ستون فقرات مدار چراغ جلوی خودرو عمل می‌کند و اجازه می‌دهد تا برق بدون وارد کردن فشار بیش از حد بر مدار و دسته‌های سیم‌کشی مربوطه به‌طور کلی سوئیچ و تحویل داده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم مختلف مرتبط با رله بد چراغ جلو و همچنین نحوه رفع چنین مشکلاتی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

رله چراغ جلو چه کار می کند؟

رله چراغ جلو به عنوان یک نوع وسیله سوئیچینگ عمل می کند و بر توزیع نیرو در مدار چراغ جلوی خودرو نظارت می کند.

هنگامی که بسته می شود، یک رله چراغ جلو، نیروی ذوب شده را در پایین دست به خود چراغ ها منتقل می کند.

هنگامی که باز است، رله چراغ جلو جریان برق را در مدار آسیب دیده قطع می کند و از رسیدن برق به هر دو چراغ جلو جلوگیری می کند و روشنایی را غیرممکن می کند.

یکی از مزیت‌های مهم استفاده از رله در مدار چراغ جلوی خودرو این است که با انجام این کار، بیشتر پتانسیل بار مدار را از خود سوئیچ چراغ جلو می‌گیرد.

این به نوبه خود از خرابی زودرس سوئیچ چراغ جلو جلوگیری می کند، زیرا خود سوئیچ تنها برای کنترل سیم کشی کنترل به سمت سیم پیچ خود رله باقی می ماند. یک رله نیز به نوبه خود به عنوان یک نوع وسیله حفاظت مدار ارزشمند عمل می کند.

رله کجا قرار دارد؟

فیوز رله زیر کاپوت

فیوز رله زیر کاپوت

در بیشتر موارد، رله چراغ جلوی خودرو در پانل توزیع برق زیر خودرو (با نام مستعار: جعبه فیوز) یافت می شود. یک جعبه فیوز اضافی ممکن است در چاه پای راننده، جعبه دستکش یا سایر مکان‌های داخلی قرار داشته باشد. اما این مکان ها معمولاً رله چراغ جلو را در خود جای نمی دهند.

پانل زیرپوش معمولاً در حاشیه سمت چپ یا راست قسمت موتور قرار دارد و اغلب به شکل مستطیل است و دارای درب بازشو یا قفل پیچشی است. با برداشتن درب تابلوهای توزیع برق، تعدادی از فیوزها و رله ها در معرض دید قرار می گیرند.

اکثریت قریب به اتفاق پانل های توزیع برق دارای چاپ های اولیه در قسمت زیرین درب های خود هستند که محل هر فیوز و رله را مشخص می کند. با دانستن این موضوع، می توان به سرعت تعیین کرد که کدام رله را بررسی کنید.

از طرف دیگر، بسیاری از این اطلاعات را می‌توان در دفترچه راهنمای خودرو یا کتابچه راهنمای تعمیرات مخصوص مدل مناسب نیز یافت. پس از قرار گرفتن، می توان رله چراغ جلو را حس کرد تا متوجه شد که آیا در هنگام فعال شدن کلید چراغ جلو در حال کلیک کردن است یا خیر، تا به فرآیند تشخیص کمک کند.

علائم خرابی رله چراغ جلو

چراغ جلوی بد اغلب با تعدادی از علائم ثانویه همراه است که برخی از آنها کاملاً آشکار هستند. یادگیری تشخیص این علائم می تواند در هنگام تلاش برای تشخیص سریع و رفع مشکل بسیار ارزشمند باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با خرابی رله چراغ جلو آورده شده است.

شماره 1 – بدون نور پایین یا بلند

نور بالا کار نمی کند

نور بالا کار نمی کند

شایع ترین علامت مرتبط با معیوب بودن رله چراغ جلو، فقدان نور بالا یا پایین نور است. با این حال، تنظیم چراغ جلوی مخالف اغلب بی عیب و نقص عمل می کند. این از این واقعیت ناشی می شود که اکثر وسایل نقلیه دارای یک رله جداگانه برای هر تنظیم نور خاص هستند.

شماره 2 – چراغ های جلو با عملکرد متناوب

هنگامی که یک رله چراغ جلو برای اولین بار شروع به از کار افتادن می کند، غیر معمول نیست که یک تنظیم چراغ جلو یک روز کار نکند، فقط روز بعد بی عیب و نقص عمل کند. با این حال، در بیشتر موارد، چنین مسائلی تنها با گذشت زمان بدتر می شوند، تا زمانی که عملکرد چراغ جلو در نهایت از بین برود.

شماره 3 – چراغ های جلو روشن می مانند

چراغ های جلو ماشین روشن

چراغ های جلو ماشین روشن

اگرچه مشکلی کمتر رایج است، اما یک رله چراغ جلو معیوب می‌تواند در حالت بسته بچسبد، در نتیجه باعث می‌شود چراغ‌های جلوی خودرو همیشه در حالت نور بالا یا پایین روشن بمانند.

شماره 4 – عملکرد نامنظم پاپ آپ چراغ جلو

اگرچه به طور فزاینده‌ای نادر است، تعدادی از وسایل نقلیه در جاده‌های امروزی هنوز تحت پوشش قرار دارند (صچراغ‌های جلو، با درپوش‌هایی که وقتی خود چراغ‌ها روشن می‌شوند جمع می‌شوند. کوروت 2004 ممکن است آخرین وسیله نقلیه با چراغ های مخفی باشد، اما خودروهای دیگری که این ویژگی را داشتند عبارتند از میتسوبیشی اکلیپس، بی ام و سری 8، مزدا RX-7 و نیسان 300ZX.

از آنجایی که این ترکیب نور/عدسی اغلب از یک رله استفاده می کند، عملکرد پوشش چراغ جلو ممکن است زمانی که رله چراغ جلو شروع به از کار افتادن کند، نامنظم شود.

چه چیزی باعث خرابی سوئیچ رله چراغ جلو می شود؟

رله چراغ جلو خورده شده

رله چراغ جلو خورده شده

رله های چراغ جلو به دلایل مختلفی از کار می افتند، اگرچه فرسودگی و پارگی معمولی اغلب مقصر است. از آنجایی که یک رله بسیار شبیه یک سوئیچ عمل می کند و مکرراً تداوم مدار را ایجاد و قطع می کند، کنتاکت های داخلی آن مستعد قوس شدن درجاتی هستند.

با گذشت زمان، این قوس‌بندی تمایل به فرسایش تماس‌ها دارد و ماده‌ای شار مانند باقی می‌ماند که می‌تواند مانع از عملکرد صحیح شود. بخش سیم پیچ داخلی یک رله نیز می تواند با افزایش سن ضعیف شود یا از کار بیفتد.

یکی دیگر از دلایل رایج خرابی رله چراغ جلو، نفوذ آب به پنل توزیع برق خودرو است. این رطوبت این پتانسیل را دارد که یک رله را از طریق قطب های آن کوتاه کند یا تک تک پایه های رله را خورده کند.

علاوه بر این، خرابی رله چراغ جلو نیز می‌تواند ناشی از دوره‌های طولانی مدت کارکرد ولتاژ پایین در مدار چراغ جلو باشد، مانند آنچه که توسط یک باتری به آرامی از کار می‌افتد.

هزینه تعویض رله چراغ جلو

هزینه تعویض رله چراغ جلو

هزینه تعویض رله چراغ جلو

موضوع تعویض رله چراغ خودرو حتی توسط بی‌تجربه‌ترین رانندگان به راحتی حل می‌شود. به همین دلیل، دلیل کمی برای تعمیر حرفه ای چنین مشکلی وجود دارد. این، البته، خبر خوبی است، زیرا هر گونه هزینه نیروی کار مرتبط را که در طول هر نوع تعمیر غیر DIY دیگری متحمل می شود، کاهش می دهد.

به طور کلی، اکثر رله های چراغ جلو را می توان با قیمت کمتر از 25 دلار در هر فروشگاه محلی یا آنلاین قطعات خودرو خریداری کرد، که باعث می شود تعویض رله چراغ جلو تعمیری نسبتاً مقرون به صرفه باشد. علاوه بر این، رله‌های چراغ‌های جلو تقریباً برای هر مدل و مدل خودرویی به آسانی در دسترس هستند و در اکثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای قطعات خودرو موجود است.

موارد مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *